Tip na článok
Rumunsko dosahuje najvyššiu mieru súkromného vlastníctva na svete. Vyplýva to z údajov Eurostatu. Až 96 % Rumunov sú vlastníkmi svojho domova.

Sen o vlastnom bývaní: V tejto krajine až 96 % občanov je majiteľom svojho domova

Koho by bavili večné podnájmy? Hádam každý by chcel vlastniť miesto, ktoré nazýva domovom. Obyvateľom tejto krajiny sa to náramne darí.

Galéria k článku (4 fotografie )
Azda každý sníva o vlastnom bývaní.
Azda každý sníva o vlastnom bývaní.
Azda každý sníva o vlastnom bývaní.

Rumunsko dosahuje najvyššiu mieru súkromného vlastníctva na svete. Vyplýva to z údajov Eurostatu. Až 96 % Rumunov sú vlastníkmi svojho domova. Súkromné vlastníctvo sa však podľa BBC generačne líši. Ovplyvňujú ho viaceré faktory – vládna politika, ekonomický vývoj krajiny, menej podnájmov, rastúci sociálny tlak na vlastnenie svojho domova. 

Byt za cenu televízora

V roku 1990, keď sa komunistický režim chýlil v Rumunsku ku koncu, vlastnilo svoje byty 70 % ľudí. Podľa odborníka na mestské plánovanie a profesora univerzity v Bukurešti Bogdan Suditu, vláda nehnuteľnosti predávala často za výhodné ceny. Nečudo, že po nich ľudia siahli ako po údenom. Išlo o generáciu baby boomers narodených po 2. svetovej vojne.

Nakupovaniu nehnuteľností v tom období priala devalvovaná miestna mena a rastúca inflácia. „Cena 100-tisíc rumunských leiov bola v roku 1991 férovou cenou za byt. V roku 1994 to bola cena farebnej televízie,“ povedal Suditu.  Bývanie bolo cenovo dostupnejšie, rumunská vláda po roku 1996 už ale prestala stavať toľko bytoviek.

Mentalita vlastníctva

Podľa Suditu mentalita vlastníctva svojich domovov v Rumunsku vyplýva z toho, že nie je žiadna alternatíva k súkromnému vlastníctvu a nedostatok alternatív na bývanie alebo o nich ľudia nie sú informovaní, pretože: „Každý vám predáva myšlienku vlastníctva. Vaši rodičia to robia, banky vám ponúkajú lacné úvery, devepoleri predávajú všetky druhy riešení. Každý hovorí o tom, ako sa stať majiteľom svojho domu za všetkých okolností,“ hovorí Suditu.

Koho by bavili večné podnájmy? Hádam každý by chcel vlastniť miesto, ktoré nazýva domovom.
Koho by bavili večné podnájmy? Hádam každý by chcel vlastniť miesto, ktoré nazýva domovom.
TREND Reality

Globálna finančná kríza spôsobila, že kúpiť si svoj byt bolo pre nasledujúcu generáciu X ťažšie. Ponuka klesla. Rumunsko preto v roku 2009 vytvorilo program na oživenie trhu s nehnuteľnosťami. Ľuďom poskytli priaznivé úverové podmienky.

Nájom na vlastné riziko

Generácia Y, čiže deti milénia, bývajú v prenajatých bytoch. Napriek celosvetovému poklesu vlastníctva nehnuteľností určených na vlastné bývanie a nárastu nájmov, trvalé podnájmy nie sú prirodzenou a zaužívanou kultúrou bývania v mnohých krajinách. Aj v Rumunsku sa prenájom považuje za dočasnú fázu bývania. Jednak pre nedostatočne definovaný právny rámec, ktorý by chránil tak majiteľov ako nájomcov a tiež preto, že podnájmy vyzerajú často ošarpane a sú zariadené nekvalitným nábytkom.

VIDEO Plus 7 Dní