Juhokórejská seriálová produkcia zvoľna dobíja svet. Ponúka nádherné scenérie, exotické prostredie, slušné herecké výkony, svojrázny humor, neopozerané príbehy, príťažlivé tváre hercov a hlavne herečiek. Je takisto akýmsi únikom pred neúnavným, násilným, miestami až obsedantným multikulturalizmom a multisexualizmom novodobej americkej tvorby. Z času na čas do našich končín dorazí výnimočné dielo, ktoré divákov pevne usadí pred obrazovky a nenechajú si ujsť jediný diel. Jedným z takýchto unikátov bol seriál z roku 2019 - Láska padá z neba (Sarangeui bulsichak). Opisuje príbeh bohatej juhokórejskej manažérky a dedičky módneho konglomerátu, ktorú pri paraglajdingu silný vietor odfúkne za hranicu a doslova padne do náruče veliteľa severokórejskej hliadky. Aby nebola vystavená tvrdej perzekúcii úradov, vojaci ju ukryjú v neďalekej dedine, kde sa dievčina postupne stane aktívnou členkou miestnej komunity. Netrvá dlho, kým medzi ňou a dôstojníkom vzplanie láska, ktorá vzhľadom na neustále nebezpečenstvo prezradenia bude vystavená mnohým skúškam.
Číňania to prehnali
Bola by to len milá romanca, keby sa neodohrávala v tajomnom prostredí uzavretej komunistickej krajiny. Tvorcovia pritom nestavili len na stereotypy o ťažko skúšanom obyvateľstve a policajnom terore. Dali si záležať na tom, aby život v Severnej Kórei zobrazili čo najrealistickejšie aj s jeho menej drastickými stránkami. Na diele preto spolupracovali severokórejskí utečenci, z ktorých mnohí boli výsledkom príjemne prekvapení. Seriál ukazuje nielen pomery v turisticky čiastočne otvorenom Pchjongjangu, ale aj na vidieku, svetu takmer úplne neznámom. Takisto spôsoby, ako sa domácim darí v diktatúre relatívne bezbolestne prežívať. Práve tieto atribúty spoločne s veľmi chytľavou milostnou drámou vyvolali obrovský divácky záujem. Veľmi rýchlo po uvedení na obrazovky sa stal seriál tretím najsledovanejším v celej histórii kórejskej káblovej televízie a v susednej Číne sa počas poslednej epizódy dokonca zrútila streamovacia služba pre extrémne vysoký počet sledovateľov.
Romanca si získala množstvo priaznivcov aj na globálnom poli a žialia za ňou ešte dva roky po jej ukončení. Dokonca spísali petíciu, aby sa nakrúcanie obnovilo. Juhokórejskí tvorcovia síce zriedka vyprodukujú viac sezón aj v prípade najúspešnejších diel, veď ani režisér slávneho Squid Game nechce o pokračovaní ani počuť, no zdá sa, že tentoraz fanúšikom vyjdú v ústrety.
Taký nával nečakali
Niektoré scény seriálu sa nakrúcali v malebnej švajčiarskej dedinke Iseltwald pri jazere Brienz, ktorá sa vďaka šou stala mimoriadne vyhľadávanou. Ako píše server BBC, fanúšikovia navštevujú miesta, ktoré sa v romanci zobrazili, na tamojšom prístavnom móle si robia selfie, objektívmi zachytávajú i žiadosti o manželstvo. Podľa miestnych neraz stoja v radoch s mobilmi a fotoaparátmi a čakajú, kým sa na nich dostane.
Jedna z turistických agentúr označila už dvojročný nával turistov za fenomenálny. „Keď pred dvoma rokmi získala Láska padá z neba celosvetovú popularitu, verili sme, že to sem ľudí pritiahne. Ale takýto boom sme nečakali,“ hovorí pre BBC Renato Julier z Interlakenu. Dodáva, že sa predmetom záujmu milovníkov seriálu stalo viacero lokalít, ktoré sa v šou objavili, a cestovné kancelárie v susednom Taliansku začali organizovať krátke zájazdy do Iseltwaldu, Sigriswilu či k jazeru Brienz.
Nový fenomén
Z popularity seriálu ťaží i hotel Chalet du Lac, ktorý stojí len päť minút chôdze od vychyteného móla. Jeden z jeho zamestnancov Carlo Fittipaldi sa redaktorom zveril, že ešte pred pár rokmi o existencii niekedy pokojnej dedinky ani nevedel. „V čase, keď sa šou vysielala, som si hľadal prácu a manželka mi navrhla, aby som skúsil aj tu.“ Dnes vďaka kórejskej love story pracuje v prosperujúcom podniku. S uspokojením sleduje, ako príliv turistov neutícha. „Počas leta ich každé ráno vidím stáť pri móle v zástupoch.“
A čo na to cestovatelia? „Láska padá z neba je krásny príbeh o dvoch ľuďoch, ktorí pochádzajú z protichodných svetov a napriek rozdielom sa do seba zamilujú. Ich príbeh ma zahrial pri srdci a inšpiroval,“ reaguje na otázky novinárov nemecká fanúšička Yanina Seifermannová. Tvrdí, že cesta do Švajčiarska splnila jej očakávania. „Je to pre mňa zážitok. Na móle som sa v myšlienkach preniesla späť do scén drámy a cítila som sa viac spojená s obľúbenými postavami.“
Nana Chiangová zas prišla z Londýna. „S priateľom tento seriál milujeme. Fotili sme sa presne na miestach, kde boli aj filmoví milenci. Je vzrušujúce vidieť ich v reálnom živote! Nebola som veľkým fanúšikom kórejskej produkcie, ale táto romanca ma skutočne dostala.“
Nie je to prvýkrát, keď kinematografia zlákala turistov na miesta nakrúcania. BBC spomína megahit Succession, ktorý pomohol návštevnosti talianskeho Toskánska či amerického East Hamptonu, Lupin zase pomohol francúzskej Normandii a Parížu, no a rozprávka Ľadové kráľovstvo vyvolala v rakúskej alpskej dedine Hallstatt doslova návštevnícky ošiaľ.
FOTO V GALÉRII ►►►
Aj z výsledkov októbrového prieskumu agentúry Discover Ferries vyplýva, že tento fenomén sa pomaly stáva pravidlom. Z viac než 2-tisíc britských cestovateľov takmer polovica priznala, že na návštevu dovolenkových alebo výletných lokalít ich inšpirovali miesta, ktoré videli vo filmoch a seriáloch.