Panovníčka a jej manžel sa nevidia aj celé týždne. Prominentní manželia sú zosobášení už takmer 72 rokov, ale trávia spolu čoraz menej času, píšu britské médiá.

Na dôchodku

Princ Philip minulý mesiac oslávil 98. narodeniny. Pred dvoma rokmi odišiel „do dôchodku“, odvtedy je so svojou manželkou veľmi zriedka. Ne­chce byť v rušnom Londýne. Radšej trávi čas v pokojnom vidieckom dome Wood Farm v usadlosti Sandringham, asi 185 kilometrov severozápadne od Londýna. Číta knihy, maľuje, píše listy, prijíma hostí. Občas sa „presťahuje“ aj do Windsorského zámku, kde sa môže oddávať svojej záľube - koňom. Odísť do dôchodku sa rozhodol sám. Ako „prvý džentlmen“ krajiny sa zúčastnil na vyše 22-tisíc oficiálnych podujatiach. Pod patronátom mal vyše 780 organizácií.

Kráľovské povinnosti

Kráľovná Alžbeta II. (93) trávi veľmi veľa času v Buckinghamskom paláci. Nečudo, je to miesto jej práce a panovníčka je veľmi činorodá, robí veľa a nevyhýba sa takmer žiadnym panovníckym povinnostiam. Pred dvoma rokmi však britské médiá, odvolávajúc sa na zdroje z kráľovského dvora, uviedli, že Alžbeta plánuje do svojich 95. narodenín zanechať kráľovské žezlo. Novou hlavou monarchie sa má stať následník trónu princ Charles. Prípravy na odovzdanie moci sú údajne v plnom prúde. Ak sa tak naozaj stane, Charles bude vládnuť ešte počas života Alžbety II. Netreba sa čudovať, že kráľovná zvažuje abdikáciu. Na kráľovskom tróne sedí od februára 1952, neuveriteľných 67 rokov! Drží tak rekord v dĺžke vládnutia.

Láska na prvý pohľad: Mladá Alžbeta sa do gréckeho fešáka okamžite zamilovala.
Zdroj: Profimedia.sk

Vraj výnimočný vzťah

Zväzok kráľovnej Alžbety a princa Philipa sa zdá pevnou skalou v búrkach britskej politiky aj zmien vo svete, poznamenala kedysi agentúra AP. „Celé roky bol, jednoduchými slovami, mojou silou a oporou,“ pochválila Alžbeta svojho manžela pri príležitosti ich zlatej svadby v roku 1997. „Kráľovná je obdarená neobyčajne veľkou dávkou tolerancie,“ kontroval zasa Philip, čo je tajomstvom a úspechom ich manželstva. Kráľovná to má s mužom občas naozaj ťažké. Je svojhlavý, robí si, čo chce. Začiatkom roka napríklad havaroval. Nedal prednosť vodičke na hlavnej ceste. Aby nevyvolal žiadny škandál, vzdal sa vodičského preukazu. Lenže v apríli si sadol do auta a jazdil po pozemkoch Windsorského zámku, pričom si nezapol bezpečnostný pás.

Je to možno inak

Hovorí sa však, že ideálne kráľovské manželstvo je len zdanie, aj keď za tých 70 rokov sa neprevalil žiadny škandál. O tom, že spia oddelene, sa špekulovalo ešte pred niekoľkými rokmi. A údajne za to môžu početné princove nevery. Mnohokrát ho obviňovali z románikov s aristokratkami a neschopnosť správať sa vo svetle reflektorov. Podľa životopiscov pár spája partnerský vzťah, ale založený na separácii. Špekulovalo sa, že Alžbeta síce zostala v smutnom manželstve, ale úplne sa oddala svojim kráľovským povinnostiam.

Starostlivý otec: Kráľ Juraj VI., na snímke ešte s malou Alžbetou, si dal budúceho zaťa najprv dôkladne preveriť.
Zdroj: Profimedia.sk

Ťažká láska

Alžbeta sa do Philipa zamilovala ako trinásťročná. V roku 1939 ju 18-ročný grécky princ a námorný dôstojník sprevádzal po vojenskej škole v Darthmouthe. Pre Alžbetu prísne vychovávanú na kráľovskom dvore bol kontakt s mladíkom rarita. Nazvala ho „môj princ Viking“ a plakala ako každá tínedžerka. Potom ich čakali krušné časy cez II. svetovú vojnu. Princ bol na vojenskej lodi. Alžbeta v paláci, ako iné anglické ženy, plietla ponožky pre svojho milovaného a čítala od neho listy. Zasnúbili sa poza chrbát rodičov, kráľa Juraja VI. a Alžbety Bowesovej-Lyonovej. V roku 1946 Philipa pozvali na zámok Balmoral a on tam poprosil princeznú o ruku. „Bol to magický moment, hodila som sa mu okolo krku a pobozkala som ho,“ spomínala po rokoch kráľovná Alžbeta. Philip však nemal na to, aby kúpil zá­snubný prsteň. Jeho mama preto vylúpila tri diamanty z historickej tiary a prsteň dala urobiť.

Zámok Balmoral: V kráľovskom rodinnom sídle v Škótsku Philip požiadal Alžbetu o ruku.
Zdroj: Archív

Chudobný fešák

Kráľa Juraja VI. zaľúbená dcéra obmäkčila, ale napriek tomu nestratil zdravý úsudok. Prikázal preveriť kandidáta na kráľovského manžela. Keď čítal správu, vlasy sa mu ježili na hlave. Philip Mountbatten bol fešák bez groša. Pred svadbou v roku 1947 mal na účte šesť libier a desať pencí a kapitánsky žold 11 libier týždenne. Požičiaval si peniaze od rodiny aj od kamarátov, žúroval v nočných kluboch v Londýne, mal rád krásne ženy. Alžbeta teda dostala celé impérium a muža plejboja. Spoločník pri Philipových nočných výpadoch do hlučného podniku Thursday Club vo štvrti Soho, známy americký džezový hudobník Larry Adler, to raz sarkasticky komentoval: „Máš šťastie, že tvoj rázporok nedokáže rozprávať...“

V galérii si pozrite ikonické fotografie Alžbety II. a princa Philipa.

Mohlo by vás zaujímať: