KĽDR prostredníctvom svojej stálej misie pri Organizácii Spojených národov (OSN) zároveň označila Washington za "najväčšieho šíriteľa jadrových zbraní". TASR správu prevzala od agentúry Reuters.

KĽDR v priebehu tohto roka vykonala už niekoľko raketových testov. Zahraniční experti sa domnievajú, že plánuje vykonať ďalší, v poradí siedmy jadrový test - prvý od roku 2017.

Stála misia KĽDR pri OSN vydala spomínané vyhlásenie v čase, keď sa diplomati z celého sveta stretli v New Yorku na hodnotiacej konferencii Zmluvy o nešírení jadrových zbraní (NPT).

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken na stretnutí vyhlásil, že "KĽDR pokračuje v rozširovaní svojho nezákonného jadrového programu" a pripravuje sa na uskutočnenie siedmej jadrovej skúšky.

Severná Kórea však uviedla, že od Zmluvy o nešírení jadrových zbraní odstúpila už pred niekoľkými rokmi a preto žiadna krajina nemôže zasahovať do jej práva na sebaobranu. Z tohto dôvodu "nikdy nebude tolerovať bezdôvodné obviňovanie zo strany Spojených štátov a ich prisluhovačov“ a zasahovanie do svojich suverénnych práv a národných záujmov.

Severokórejský vodca Kim Čong-un koncom júla vyhlásil, že v prípadnom konflikte so Spojenými štátmi a Južnou Kóreou je pripravený použiť i jadrové zbrane. Obvinil pritom oba štáty, že svojou nepriateľskou politikou, démonizáciou KĽDR a spoločnými vojenskými cvičeniami dostávajú Kórejský polostrov na pokraj vojny.