Len v tomto roku zaznamenali v USA viac než dvadsať prípadov masového vraždenia a celkový počet mŕtvych počas posledného víkendu sa vyšplhal na 125. V sobotu sa v sedemstotisícovom texaskom El Pase neďaleko mexickej hranice odohral jeden z najdrastickejších a najdesivejších útokov v modernej histórii krajiny. Počas slnečného predpoludnia bol obchodný dom Walmart doslova natrieskaný. Médiá odhadujú, že počet zákazníkov sa blížil k trom tisíckam. Hlavne rodičov s deťmi, ktorí pre ne kupovali pomôcky pred začiatkom školského roka.

Podľa záberov zverejnených na sociálnych sieťach padli prvé rany už na parkovisku pred obchodným centrom. Potom muž v okuliaroch, kaki nohaviciach a čiernom tričku s útočnou puškou v rukách zamieril do nákupnej zóny. Nevyberal si. Strieľal na každého, kto mu prišiel do cesty. Priemyselné kamery zachytili, ako kupujúci v panike utekali, skrývali sa, kde mohli. Po pár minútach dvadsaťdva z nich skončilo na podlahe centra mŕtvych, dvadsaťšesť bolo zranených. Sanitky prevážali do nemocnice v kritickom stave malé deti, dospelých aj dôchodcov. Posledná obeť zomrela na nemocničnom lôžku.

Peklo v supermarkete

Tí, ktorí strelca videli, tvrdili, že bol úplne pokojný, odhodlane kráčal vpred, so slúchadlami na ušiach a zbraňou v ruke. Bez zaváhania. Akoby fanaticky vykonával nejaké poslanie. Vanessa Saenzová pred televíznymi kamerami spomína na ženu, ktorá na parkovisku tlačila nákupný vozík plný potravín. Zrazu zazneli ostré rany, žena padla a zostala ležať bez pohybu. „Počuli sme rany a videli dym,“hovorí pre New York Times osemnásťročný pracovník McDonaldu Victor Gamboa. „Všetko sa zbehlo veľmi rýchlo. Náhle som hľadel na muža v kaluži krvi. Zdalo sa, že je mŕtvy.“ Kianna Longová, ktorá bola v čase streľby vo Walmarte so svojím manželom, opisuje chvíle strachu, keď šokovaní zákazníci hľadali záchranu. „V panike utekali sklonení k zemi, padali na podlahu,“ spomína mladá Ázijčanka. S mužom potom utiekli cez sklad a schovali sa s ostatnými v oceľovom kontajneri v zásobovacích priestoroch centra.

Texaský vrah: Patrick Crusius zastrelil v obchodnom centre neďaleko mexických hraníc dvadsať ľudí a dvadsaťšesť zranil.
Texaský vrah: Patrick Crusius zastrelil v obchodnom centre neďaleko mexických hraníc dvadsať ľudí a dvadsaťšesť zranil.
Zdroj: Profimedia

Ďalší svedkovia hovorili o skrvavených plačúcich deťoch i dospelých. Tí, ktorí nestihli uniknúť do bezpečia, sa krčili pod stolmi v reštauráciách a pod pultmi predajní alebo si len ľahli a čakali, kedy sa to peklo skončí.
Umierajúc chránila syna: Medzi zákazníkmi bola aj 25-ročná matka troch detí Jordan Anchondová. Tiež nakupovala svojim ratolestiam veci do školy, keď si ju našla guľka vraha. Jej sestra Leta Jamarowská sledovala hroznú drámu na vlastné oči. Pre agentúru Associated Press povedala, že keď Jordan smrtiaca strela zasiahla, v posledných chvíľach sa ešte snažila chrániť svojho dvojmesačného syna. Chytila ho, no nemala už dosť síl a padla s ním na zem. Vlastnou váhou mu zlomila niekoľko kostí, ale možno práve vďaka tomu prežil. „Nikdy sme si nemysleli, že to môže byť tak blízko,“povedal CNN manažér jednej z reštaurácií Walmartu Oscar Collazo. „Pravidelne o tom čítate v novinách, vidíte to v správach, ale ani vám nenapadne, že by sa niečo také mohlo stať práve tu. Až kým sa to nestane...“

Boj proti hispánskej invázii

Ako píše server NBC, po masakre zadržali 21-ročného mladíka na parkovisku pred obchodným centrom. Bez jediného výstrelu sa vzdal. Identifikovali ho ako Patricka Crusiusa z mesta Allen, vzdialeného od El Pasa viac než tisíc kilometrov. Polícia okamžite kontaktovala jeho starých rodičov, kde mal podľa vodičského preukazu bydlisko. Larry a Cyntia Brownovci však popreli, že by s vnukom boli v posledných dňoch v kontakte. Obaja vydali vyhlásenie, v ktorom uvádzajú, že ich celá tragédia zlomila a modlia sa za obete. Ich rodinný priateľ, ktorý novinárom stanovisko prečítal, dodal, že Patrick u nich žil, len kým študoval na neďalekej Collin College a pred šiestimi týždňami sa odsťahoval.

Texaský vrah: Patrick Crusius zastrelil v obchodnom centre neďaleko mexických hraníc dvadsať ľudí a dvadsaťšesť zranil.
Texaský vrah: Patrick Crusius zastrelil v obchodnom centre neďaleko mexických hraníc dvadsať ľudí a dvadsaťšesť zranil.
Zdroj: TASR/AP

Dvadsaťjedenročný masový vrah sa zrejme na útok pripravoval niekoľko týždňov. Dvadsať minút pred tým, ako polícia dostala prvé správy o streľbe v El Pase, sa totiž na internete objavil štvorstranový „manifest proti hispánskej invázii“, ktorého autorstvo sa pripisuje Crusiusovi. Mladík na jednej strane odmieta označenie biely rasista, zároveň tvrdí, že miešanie rás ničí národ, a vyjadruje podporu austrálskemu extrémistovi, ktorý v marci tohto roku zabil vo dvoch novozélandských mešitách 51 ľudí. Tiež odporúča, aby sa Spojené štáty rozdelili na územné celky na základe rasy.

Podľa BBC v dokumente okrem iného píše o tom, aké zbrane plánoval použiť pri masakre - „civilnú verziu“ AK-47, prípadne AR-15. „Nestrávil som veľa času prípravou na tento útok. Možno mesiac, pravdepodobne menej,“cituje BBC z manifestu. „Musím to urobiť skôr, ako stratím nervy.“ V poslednej časti vyhlasuje, že bojuje za „znovuzískanie svojej krajiny“. V súčasnosti je Patrick Crusius za mrežami a hrozí mu trest smrti.

Zastrelil aj sestru: Connor Stephen Betts mal už na strednej škole zoznam ľudí, ktorých plánoval zabiť. Zo soboty na nedeľu zavraždil deväť ľudí vrátane vlastnej sestry Megan, vľavo. Podľa svedkov trvali krvavé jatky len zhruba pol minúty...
Zastrelil aj sestru: Connor Stephen Betts mal už na strednej škole zoznam ľudí, ktorých plánoval zabiť. Zo soboty na nedeľu zavraždil deväť ľudí vrátane vlastnej sestry Megan, vľavo. Podľa svedkov trvali krvavé jatky len zhruba pol minúty...
Zdroj: Profimedia

Začína to byť desivé

Neprešiel ani deň a médiá informovali o ďalšej streľbe. Tentoraz v Ohiu. Dvadsaťštyriročný Connor Stephen Betts mal sklony k násiliu už na strednej škole. Pred niekoľkými rokmi ho vylúčili, pretože si spísal zoznam ľudí, ktorých plánuje zabiť. Napriek tomu si cez internet celkom legálne kúpil útočnú pušku, obliekol si nepriestrelnú vestu a krátko po polnoci zo soboty na nedeľu sa vybral do historickej časti mesta Dayton, ktorá je známa ako zábavné a kultúrne centrum. Ako píše Deutsche Wel­le, strieľať začal pred jedným z barov a snažil sa vstúpiť dnu. Trvalo len desiatky sekúnd, než ho policajti zlikvidovali, ale aj za taký krátky čas stihol zabiť deväť ľudí. Vrátane vlastnej sestry 22-ročnej Megan, s ktorou prišli do mesta v jednom aute! Ďalších 27 zranil. Svedkovia tvrdili, že počuli štyridsať, možno päťdesiat výstrelov.

Postrelená: Rosemary, jedna z obetí masakry vo Walmarte, ktorú museli ošetriť v univerzitnej nemocnici v El Pase.
Postrelená: Rosemary, jedna z obetí masakry vo Walmarte, ktorú museli ošetriť v univerzitnej nemocnici v El Pase.
Zdroj: TASR/AP

„Hľadel som okolo seba a len sledoval, ako telá padajú rad-radom,“ povedal jeden z nich, Anthony Reynolds, pre stanicu NBC. „Dva masak­re za dva dni... začína to byť desivé.“ Starostka mesta Nan Whaleyová ocenila prácu polície, ktorá stihla zasiahnuť veľmi rýchlo. Aj preto, že hliadka bola neďaleko. Inak... „Zamyslite sa, ani nie za minútu deväť mŕtvych. Keby ho policajti nezložili, mohol zabiť stovky v celom okolí!“ zdôraznila. Motív vraha zatiaľ nie je známy. Možno nikdy nebude. Vyšetrovanie naďalej prebieha s asistenciou FBI.  Zároveň sa v krajine opäť začalo hlasnejšie hovoriť o zvýšení kontroly nad predajom zbraní. Minimálne po prísnejšej previerke ľudí, ktorí môžu vlastniť zbraň, volali počas víkendu aj stovky demonštrantov pred Bielym domom vo Washingtone. Je asi najvyšší čas. Podľa niektorých prieskumov sa totiž počet streleckých masakier v USA za posledné roky viac než strojnásobil.

Pozrite si viac fotografií v našej GALÉRII