V roku 2002 nadobudol v Holandsku účinnosť jeden z najprogresívnejších zákonov o eutanázii. Ako píše portál tonic.vice.com, v roku 1996 sa Philip Nitschke stal prvým lekárom, ktorý legálne podal smrteľnú injekciu jednému z jeho pacientov. Nitschke, prezývaný „Doktor Smrť“ alebo „guru eutanázie“ je zakladateľom organizácie Exit International, ktorá podporuje dobrovoľnú eutanáziu a autorom samovražednej príručky „Pokojná pilulka“.

Nitschke je presvedčený, že na eutanáziu má právo každý. V posledných rokoch sa preto sústredil na navrhnutie 3D samovražedného stroja, v ktorom budú môcť ľudia pokojne poslednýkrát vydýchnuť. Volá sa Sarco.

Asistovaná legálna samovražda

Kapsulu ako zo sci-fi filmu vytlačí 3D tlačiareň. Bunka je prenosná, takže si môžete vybrať miesto, kde chcete skonať. Ovláda sa zvnútra. Je to legálny spôsob, ako ukončiť život. Navyše, sa tým „vyrieši“ rozpor s lekárskou etikou, keďže v prípade Sarca nie je nutná asistencia doktora.

„Verím, že na smrť má každý právo, o ktorom by si mal rozhodnúť sám. Keby ste mi teraz povedali, že pôjdete von a zabijete sa, mal by som vás zastaviť? Nemyslím si to. Verím, že vy ako autonómne osobnosť máte právo zvoliť si smrť, ktorú si prajete,“ povedal v rozhovore pre Vice doktor Nitschke. Jedinou podmienkou na použitie smrtiacej kapsuly by podľa neho malo byť duševné zdravie v prípade jej používateľa. To by dokonca mohla časom vyhodnotiť umelá inteligencia.

Tekutý dusík

Usmrtí vás tekutý dusík, ktorý začne pôsobiť potom, ako za sebou zavrite dvere Sacra. Po minúte a pol budete dezorientovaný ako po niekoľkých drinkoch. Po ďalších niekoľkých minútach stratíte vedomie a do piatich je po vás.

Ak si teda vlastnú smrť rozmyslíte, musíte konať rýchlo. V tom prípade treba otvoriť okno alebo stisnúť príslušné tlačidlo.