Princ z Walesu udržiaval blízky priateľský vzťah so „zneucteným“ biskupom. Polícia ho požiadala o vysvetlenie. "Nevedel som, že je pedofil," bráni sa podľa The Times princ Charles. Vyše dvadsať rokov udržiaval princ Charles kontakt s biskupom Petrom Ballom. Až do roku 2015. Vtedy Balla odsúdili za sexuálne priestupky. Pomohlo mu priateľstvo s princom zmierniť trest?

Dôverní priatelia?

Princ Charles figuruje v prípade sexuálneho zneužívania. Na políciu musel poslať písomnú výpoveď, ktorá sa bude čítať v piatok 27. júla v rámci nezávislého vyšetrovania sexuálneho zneužívania detí v anglikánskej cirkvi v prípade Petra Balla (86), informuje agentúra AP. Britský princ mal totiž blízko k exbiskupovi, s ktorým si roky dopisovali. Ball nazval princa svojím „verným priateľom“.

Bývalý duchovný bol v roku 1993 postavený pred súd za zneužívanie osemnástich chlapcov. Zo „služieb božích“ sa, pochopiteľne, porúčal. Miestom pobytu sa mu stalo sídlo v Allere, ktorého vlastníkom je cornwallské vojvodstvo a spadá práve pod Charlesa. Ball v tom čase povedal: „Princ z Walesu bol úžasne milý a dovolil mi bývať v dome vojvodu. Princ mi je verným priateľom. Veľmi ho obdivujem, prežil hrozné časy a je to skvelý človek.“ Práve kvôli faktu, že princ Charles poskytol exbiskupovi takpovediac strechu nad hlavou, chceli vyšetrovatelia počuť jeho verziu. Podľa The Times Charles zostal s Ballom priateľom, pretože si neuvedomil, že to, čo vtedy klerik nazýval len „indiskrétnosťou“ bolo vlastne priznaním viny.

Podľa hovorcu Clarence House je princ Charles ochotný poskytnúť kontext svojho kontaktu s Ballom. Obsah listov síce nebol zverejnený, ale podľa hovorcu korešpondencia neobsahuje ani slovko o vtedajšom vyšetrovaní či sexuálnom zneužívaní.

Kontakt v paláci?

V roku 2012 došlo k opätovnému otvoreniu a prepieraniu kauzy. Jeden zo zneužívaných mladíkov kvôli tomu spáchal samovraždu. Biskup Ball naveľa priznal „pochybenie“, čo sa týka dvoch sexuálnych napadnutí. Mladíkov nútil modliť sa nahých a potom ich bil. V roku 2015 ho odsúdili za sexuálne priestupky ešte v 70. rokoch na 32 mesiacov. Prepustili ho vlani po odpykaní polky trestu.

Vyšetrovateľ teraz skúma, „či neboli nevhodné pokusy zo strany prominentov zasiahnuť do trestného procesu po tom, čo bol Ball prvýkrát obvinený zo sexuálnych trestných činov na deťoch,“ cituje BBC. Pomohol Ballovi kontakt na v kráľovskej rodine vyhnúť sa obvineniu v roku 1993? Sám Ball sa chválil väzbami na princa Charlesa a že je jeho dôverníkom. Terajšie vyšetrovanie zisťuje, či používal toto spojenie s dvorom na posilnenie svojej pozície. S ohľadom na tento fakt, podľa hovorcu Clarence House „prehodnotili celý relevantný materiál vrátane korešpondencie medzi princom z Walesu a Ballom a nenašli žiadny dôkaz o tom, že princ z Walesu alebo ktorýkoľvek iný člen kráľovnej rodiny by sa snažil zasiahnuť v ktoromkoľvek bode s cieľom chrániť alebo propagovať Balla", uviedol hovorca.