Stále nemajú dosť. Keď portugalský futbalový útočník Cristiano Ronaldo prestúpil začiatkom tohto roka do saudskoarabského klubu Al Nassr za astronomický plat takmer 200 miliónov ročne, zdalo sa, že väčšiu bizarnosť futbalový svet dlho nezažije. No možno to potrvá len pár mesiacov a prvý futbalový miliardár - magickú hranicu zárobkov prekročil portugalský útočník pred dvoma rokmi - opäť nebude najlepšie plateným futbalistom súčasnosti.

Predbehnúť by ho mohol argentínsky kapitán majstrov sveta a stredopoliar Paris St. Germain Lionel Messi. Najväčší konkurent Al Nassr - klub Al Hilal - vraj pripravuje pre 35-ročného Messiho ešte lukratívnejšiu zmluvu. V prepočte na astronomických 220 miliónov eur ročne.

Ak by argentínsky špílmacher Arabom skutočne kývol, dostal by sa na pomyselný rebríček najlepšie platených hráčov na vrchol znovu on. A možno už na jeseň by sa futbalový svet mohol tešiť na opätovný súboj Ronalda s Messim. V dresoch klubov, v ktorých by ste si najväčšie hviezdy futbalu donedávna určite nepredstavili: Al Nas­sr verzus Al Hilal.

Rijád či Miami?

Hotové ešte nie je nič, sú to zatiaľ len špekulácie. No aj v prípade Ronalda odchod z Európy do Ázie vyzeral dlho ako veľmi málo pravdepodobný. V prípade Messiho, ktorému sa v Paríži v lete končí zmluva, sa skloňoval aj prestup do USA. Lákal ho k sebe Inter Miami a David Beckham, ktorý je spoluvlastníkom klubu. V hre vraj je aj možný návrat do Barcelony.

Španielsky futbalový expert Guillem Ballague ešte v polovičke januára pre BBC vyhlásil, že Messi sa z Paríža nikam nechystá. „Na stole nie je žiadna oficiálna ponuka. Som presvedčený, že PSG nachystá Leovi zmluvu, po ktorej zostane vo Francúzsku,“ tvrdil. Teraz to vyzerá trochu inak.

Pottrebuje to? Messi aj dnes žije vo veľkom luxuse. FOTO v GALÉRII>>

PSG už stihol tretí raz za sebou vypadnúť z Ligy majstrov v osemfinále. Vlani ho zastavil Real Madrid, teraz Bayern Mníchov. Viacerí vinia z nepresvedčivých výkonov práve argentínsku hviezdu tímu. „Keď ho najviac potrebujeme, býva neviditeľný. Proti tímom ako Angers či Clermont sa vie vytiahnuť, ale prídu veľké veci a neukáže nič. Nechceme ho,“ naložil mu bývalý krídelník francúzskeho PSG Jerome Rothen. „Videli sme, ako vie byť užitočný v argentínskom drese na majstrovstvách sveta. Ale pre PSG neurobil vo veľkých chvíľach veľa dôležitého,“ pokračoval Rothen. Ultra fans parížskeho klubu majú asi rovnaký názor, lebo Messiho po vypadnutí z Ligy majstrov vypískali.

Aj podobné prejavy sa možno podpíšu pod to, že sa päťnásobný víťaz Zlatej lopty a úradujúci majster sveta zbalí a Paríž opustí. Pritom v súkromí si v hlavnom meste Francúzska zvykol rýchlejšie, ako čakal. Sám to priznal. S rodinou sa usadil v dvojposchodovom byte so štyrmi spálňami a s malou záhradou v Neuilly-Sur-Seine.

Bazén síce nebol súčasťou domu s rozlohou tristo štvorcových metrov, ako Messi s manželkou Antonellou požadovali, ale ten napokon celebritný pár dokázal oželieť. Všetci traja synovia - 5-ročný Ciro, 7-ročný Mateo a 10-ročný Thiago - si vo francúzskej škôlke či škole následne rýchlo zvykli.

„Dlho sme ich pripravovali na to, aké to budú mať v Paríži ťažké, ale boli to oni, kto sa extrémne rýchlo adaptoval. Aj francúzština im šla náramne. Najmä vďaka nim sme sa následne adaptovali rýchlo aj my,“ priznal Messi v rozhovore pre španielsky denník Marca.

Mimochodom, za prenájom domu platí Leo mesačne 20-tisíc eur. Pôvodne to malo byť 10-tisíc, ale keď sa majiteľ dozvedel, kto sa má do jeho nehnuteľnosti nasťahovať, cenu okamžite zdvojnásobil.

Trpieť nedostatkom nebude

Nech už sa rozhodne akokoľvek - aj keby kariéru v lete ukon- čil ​-, finančným nedostatkom Messi určite trpieť nebude. Vlastní toho po celom svete už neúrekom. Okrem iného 40-poschodovú budovu v rodnom meste Rosario, kde využíva pre seba celé jedno poschodie. Kúpil si aj hotel v španielskom letovisku Sitges so 77 izbami, za ktorý zaplatil 30 miliónov eur. Jeho najväčšou pýchou je dom v tvare futbalovej lopty v španielskom Castelldefels neďaleko Barcelony, kde má okrem plavárne, kina a obrovskej telocvične k dispozícii sám pre seba futbalové ihrisko. Celý tento špás ho vyšiel na šesť miliónov.

Snahe Saudskej Arábie prilákať do svojej domácej súťaže po Ronaldovi aj Messiho - hoci za astronomické sumy - sa niet čo čudovať. Krajina chce v roku 2030 spoluorganizovať futbalové MS spolu s Egyptom a Gréckom a prítomnosť dvoch najväčších hviezd súčasného futbalu by bola tou najväčšou reklamou.

Či sa tak stane, alebo ide len o márny pokus, ukážu najbližšie týždne. Pre Messiho odchod - napriek zaručeným správam z Paríža, že sa nikam nechystá - mierne navráva aj skutočnosť, že do Rijádu pricestoval Messiho otec Jorge. Samotný Lionel bol za posledný rok v krajine už dva razy a chystá sa tam vraj najbližšie znovu. Zatiaľ len na dovolenku.

Jorge novinárom tvrdil, že ho do krajiny priviali len obchodné záujmy, no médiá si myslia, že bol rokovať aj o prestupe svojho syna. Domnienku, že by v Al Hilal mohol skončiť, zvyšuje aj posledná informácia. Prezident FC Barcelona Joan Laporta vraj nedávno Messimu volal, aby ho znovu zlanáril do klubu, kdedosiahol najväčšie úspechy. Argentínčan mu údajne nezdvihol telefón.

Čo na to sexy manželka? V Saudske Arábii by sa musela krotiť. FOTO v GALÉRII>>

Skončí naozaj v Al Hilale? Klub tamojšieho štvornásobného ázijského šampióna trénuje jeho krajan, Argentínčan Ramon Diaz. „Cristiano Ronaldo už tunajšiu ligu hráva. To nám dáva reálnu nádej, že by sa mohol pridať aj Messi,“ domnieva sa argentínsky kouč.