Dusno vo vzťahoch medzi Iránom a USA by sa už desaťročia dalo krájať a situácia sa ešte zhoršila po tom, ako začiatkom januára americké drony zabili veliteľa špeciálnych jednotiek Iránskych revolučných gárd Gásema Solejmáního. Aj bez tohto incidentu však boli vlajky "úhlavných" nepriateľov islamského štátu na rôznych provládnych demonštráciách doslova spotrebným tovarom. Tento fakt využili niektoré firmy vyrábajúce tisícky amerických, izraelských a britských vlajok len na to, aby ich ľudia v uliciach mohli spáliť. Záujem o ich produkciu sa pred oslavami výročia iránskej revolúcie ešte zvýšil.  

Americké, izraelské, či britské zástavy sa na demonštráciách v Iráne stali doslova spotrebným tovarom
Americké, izraelské, či britské zástavy sa na demonštráciách v Iráne stali doslova spotrebným tovarom
Zdroj: internet

Nič osobné...

Jednou z týchto fabrík je Diba Parcham flag factory sídliaca v meste Khomein, rodisku bývalého najvyššieho duchovného vodcu Rúholláha Chomejního. Mesačne vyrobí dve tisícky zástav a predáva ich za približne dva doláre.

„Nemáme problém s Američanmi, alebo Britmi, ale s ich vládami a ich zlou politikou,"cituje majiteľa továrne Abolfazla Khanjaniho agentúra Reuters. "Národ takto len ukazuje svoj nesúhlas."

ZÁUJEM RASTIE Produkciu vlajok ústredných nepriateľov krajiny musela iránska fabrika strojnásobiť
ZÁUJEM RASTIE Produkciu vlajok ústredných nepriateľov krajiny musela iránska fabrika strojnásobiť
Zdroj: Profimedia

Jeho názor potvrdzuje aj manažérka kvality vo fabrike. „V porovnaní so zbabelými krokmi Spojených štátov, ako bol napríklad atentát na generála Soleimaniho, je pálenie vlajok to najmenšie, čo sa dá urobiť,“povedala novinárom.

Raz možno budú darčekom

Záujem je naozaj úctyhodný a Diba Parcham flag factory musela za posledné roky svoju produkciu strojnásobiť. Jej majiteľ síce tvrdí, že tovar nie je primárne vyrábaný na to, aby skončil v plameňoch a dúfa, že raz by mohol byť ponúkaný ako darček, zároveň však dodáva: Je len na zákazníkoch, čo s vlajkami urobia."

Podľa neho pálenie americkej vlajky dáva Iráncom možnosť vyjadriť svoj hnev nad politikou USA, vrátane ekonomických sankcií, ktoré krajinu teraz dusia. „Predstavuje výroba vlajok a ich pálenie pre kohokoľvek nebezpečenstvo? Bolí to niekoho?" pýta sa a hneď si odpovedá. "Moja odpoveď znie nie. Je to v najhoršom prípade urážka. Ale čo výroba zbraní, bômb a bezpilotných lietadiel, ktoré boli použité proti našim ľuďom a voči generálovi našej krajiny?“