Zdá sa, že sexuálne harašenie sa nevyhýba ani takej rešpektovanej oblasti, akou je svet opery. Po známych hercoch, režiséroch, tréneroch, či producentoch vychádzajú na povrch aj historky o zvláštnych praktikách svetových hviezd, od ktorých by sme to ani vo sne nečakali. Ako píše agentúra Associated Press, deväť žien - osem speváčok a tanečnica, obvinilo jedného z najlepších operných spevákov všetkých čias 78-ročného Plácida Dominga zo sexuálneho obťažovania. Jeho nevhodné chovanie malo začať už v osemdesiatych rokoch minulého storočia a trvať niekoľko desaťročí. Údajne dámam dvíhal sukne, bozkával ich bez súhlasu na ústa, nevhodne sa ich dotýkal, prenasledoval ich, telefonoval vo dne v noci. Keďže v umeleckom prostredí patril k najmocnejším mužom, dokonca vraj profesionálne "trestal" tie, ktoré jeho návrhy odmietali.

"Ľudia, ktorí ma poznajú, alebo ktorí so mnou pracovali vedia, že nie som niekto, kto by zámerne ubližoval, urážal, alebo uvádzal iných do rozpakov," reagoval na obvinenia Domingo.
Zdroj: Markus Schreiber

Utekali pred ním

"Keď sa vás niekto pokúša chytiť za ruku, alebo vám počas pracovného obeda položí dlaň na nohu, je to určite divné," hovorí pre AP jedna z žalobkýň. "On sa vás ale nejakým spôsobom dotýkal permanentne, alebo vás bozkával."

Niektoré ženy tvrdia, že keď slávneho tenoristu odmietli, negatívne to ovplyvnilo ich kariéry.  Nezískali role, ktoré im prisľúbil, alebo im už nikdy neponúkol spoluprácu. Niektoré sa ho natoľko báli, že sa mu radšej vyhýbali, čo im pri jeho vplyve a množstve jeho koncertov zužovalo pole pôsobnosti. Ak boli nútené s ním naďalej spolupracovať robili extrémne opatrenia, aby sa vyhli kontaktu. Vždy sa snažili, aby bol v práci pri nich nejaký kolega, doma nedvíhali telefóny, dokonca nechodili samé ani na verejné toalety.

Sex za 10 dolárov

Jedna zo speváčok spomína, že ju v období, keď mala 27 rokov doslova prenasledoval telefonátmi a pozvaniami. "Bola som vystrašená a cítila som sa v pasci. Mala som pocit, že povedať mu nie by bolo rovnaké, akoby som to povedala Bohu." Nakoniec so stretnutím súhlasila. "Naložil ma do jeho BMW a už počas jazdy bol veľmi vzrušený. Stále sa mi dotýkal kolena."Spolu potom zamierili do spevákovho bytu vedľa opery Dorothy Chandler Pavilion, kde na nich čakala fľaša šampanského. "Sedeli sme na gauči a v jednej chvíli ma začal bozkávať." Potom sa už nedal zastaviť. Odviedol ju do spálne, vyzliekol najprv ju, potom seba, maznal sa s ňou a nakoniec skončili v posteli.

Ďalšia zo žien hovorila, že sa spolu milovali dvakrát. Keď potom odchádzal na predstavenie, položil na policu 10 dolárov so slovami: "Nechcem aby ste sa cítili ako prostitútka, ale ani nechcem aby ste platili za parkovanie."

Patricia Wulfová: Pôsobenie vo washingtonskej opere, kde bol Domingo umeleckým a neskôr generálnym riaditeľom sa jej zdalo ako skvelá skúsenosť. Vďaka jeho sexuálnym chúťkam sa však rýchlo stalo nočnou morou.
Patricia Wulfová: Pôsobenie vo washingtonskej opere, kde bol Domingo umeleckým a neskôr generálnym riaditeľom sa jej zdalo ako skvelá skúsenosť. Vďaka jeho sexuálnym chúťkam sa však rýchlo stalo nočnou morou.
Zdroj: Jacquelyn Martin

Nikdy nebuď sama!

Neskôr prišli ďalšie obvinenia. Istá speváčka tvrdila, že Domingo zneužil ich pracovný vzťah. Po tom, čo s ňou dohodol sériu koncertov ju opakovane pozýval na rande. Podobné príhody potvrdili desiatky svedkov - spevákov, tanečníkov, orchestrálnych hudobníkov, ľudí v zákulisí, či učiteľov hudby. "Bolo to verejným tajomstvom. Je už takmer tradícia upozorniť mladé ženy na jeho spôsoby," uviedla speváčka losangelskej opery, ktorú Domingo viedol. Sama kolegyniam hovorila, aby s ním určite nikde nezostávali samé. Ani len vo výťahu.

Len jediná z poškodených bola ochotná uviesť svoje meno - mezzosopranistka ktorá spievala s Domingom vo washingtonskej opere Patricia Wulf. Ostatné žiadali o anonymitu lebo sa stále pohybujú v opernom prostredí a boja sa odvety, alebo verejného poníženia.

Plácido Domingo: Jeden z najmocnejších mužov vo svete opery, svetoznámy tenor, dirigent, držiteľ mnohých spoločenských, štátnych a hlavne umeleckých ocenení.
Plácido Domingo: Jeden z najmocnejších mužov vo svete opery, svetoznámy tenor, dirigent, držiteľ mnohých spoločenských, štátnych a hlavne umeleckých ocenení.
Zdroj: MIGUEL GOMEZ

Boli iné časy...

"Obvinenia týchto bezmenných osôb ktoré sa datujú tridsať rokov dozadu sú hlboko znepokojujúce a tak, ako boli prezentované - nepresné," uviedol Domingo vo svojom vyhlásení. "Aj tak je však bolestné počuť, že som mohol niekoho rozrušiť, spôsobiť mu pocit nepohodlia, bez ohľadu na to, ako dávno sa to stalo a napriek mojim najlepším úmyslom. Veril som, že všetky moje interakcie a spôsoby boli prijímané pozitívne a so súhlasom. Ľudia, ktorí ma poznajú, alebo ktorí so mnou pracovali vedia, že nie som niekto, kto by zámerne ubližoval, urážal, alebo uvádzal iných do rozpakov. Uznávam však, že pravidlá a štandardy, podľa ktorých sme hodnotení, sa líšia od tých v minulosti."