Turistická krajina Nemecko je u slovenských turistov stále obľúbenejšia. V minulom roku sme zaznamenali presne 621 195 prenocovaní (vrátane kempovania) zo Slovenska, čo je úplne nová rekordná hodnota. Zodpovedá to nárastu o 47,2 percenta v porovnaní s rokom 2021, keď sme zaregistrovali 422 007 prenocovaní slovenských hostí. Slovensko sa podľa údajov Spolkového štatistického úradu pričinilo o nárast vo výške 19,5 percent oproti úrovni spred pandémie, keď sme dosiahli 520 012 prenocovaní v porovnateľnom období, čo je jednoznačne vrchol miery nárastu.

Zámok Moritzburg, kde sa natáčali Tri oriešky pre Popolušku
Zdroj: Iveta Hrickova

Slovenský trh dokáže odolávať krízam

„Tento vynikajúci výsledok je dôkazom toho, že Slovensko sa prezentuje ako rastúci trh, ktorý dokáže odolávať krízam. Turistická krajina Nemecko je symbolom kvalitného turizmu a už šesť rokov sa nachádza na prvej priečke rebríčka Nation Brands Index z hľadiska imidžu krajiny. Slovenskí hostia to vedia obzvlášť oceniť, spolu s rozmanitou ponukou v oblasti kultúry v malých nemeckých mestách či metropolách a s excelentným pomerom ceny a kvality,“ vysvetľuje Laszlo Dernovics, vedúci zahraničného zastúpenia pre Rakúsko a Slovensko a regionálny manažér pre juhovýchodnú Európy v Nemeckej turistickej centrále (DZT).

Laszlo Dernovics, vedúci zahraničného zastúpenia pre Rakúsko a Slovensko a regionálny manažér pre juhovýchodnú Európy v Nemeckej turistickej centrále (DZT)
Zdroj: DZT / Dorottya Szilasi-Kanti

V rebríčku krajín, ktoré sa zaslúžili o nemecký incoming, je Slovensko v prvej dvadsiatke. A pohľad na regionálny manažment pre juhovýchodnú Európu ukazuje, že vývoj čísiel v dvoch ďalších krajinách je takisto nanajvýš potešujúci: úroveň spred pandémie sa podarilo v uplynulom roku presiahnuť ešte Rumunsku (1 212 772) o 5,8 percent a Chorvátsku (507 600) o 0,8 percent.

Anketa
Chystáte sa tento rok na výlet alebo dlhšiu dovolenku do Nemecka?

Chystajú novú kampaň o UNESCO zaujímavostiach

Pomocou tematických kampaní DZT na tento rok by sme mali v tomto veľmi pozitívnom trende pokračovať a Nemecko by si malo upevniť svoje postavenie kultúrnej destinácie číslo jeden pri celosvetových cestách Európanov (zdroj: IPK 2023: WTM 2022). DZT tak naďalej rozširuje svoje pôsobenie s cieľom zabezpečiť pozíciu Nemecka ako udržateľnej destinácie s bohatou ponukou lokalít svetového dedičstva UNESCO v medzinárodnej konkurencii.

Nová globálna kampaň pod názvom „51 UNESCO WORLD HERITAGE SITES“, ktorú sme spustili v apríli, upriamuje pozornosť potenciálnych dovolenkárov v Nemecku na bohaté dedičstvo významných kultúrnych hodnôt a jedinečných prírodných krajín v spojení s dobre vybudovanou sieťou verejných dopravných prostriedkov. Lokality svetového dedičstva UNESCO sú symbolom vysokého štandardu kvality, ochrany pamiatok, udržiavania zvykov a tradícií.

Wiesbaden
Zdroj: Iveta Hrickova

Sedem oblastí kultúrneho dedičstva

Kampaň propaguje objavovanie 51 lokalít svetového dedičstva v siedmich oblastiach - „Zámky a hrady“, „Dejiny kultúry“, „Príroda a záhrady“, „Priemyselná kultúra“, „Architektúra a dizajn“, „Kostoly a kláštory“ a „Historické mestá“.

Pri túrach v Lüneburgskom vresovisku môžete stretnúť aj pastierov s ich stádami
Zdroj: Iveta Hrickova

„Našich 51 lokalít svetového dedičstva UNESCO ďaleko presahuje svojou univerzálnosťou a historickým významom horizont viacerých kríz, ktoré v súčasnosti zažívame. Sú symbolom prelomu, zmeny a zmýšľania ‚out of the box‘ a jedinečným spôsobom stelesňujú myšlienku zjednotenej Európy,“ prezradila Petra Hedorfer, predsedníčka predstavenstva DZT a k tomu ešte dodala.

Petra Hedorfer, predsedníčka predstavenstva DZT
Zdroj: DZT/Farideh Diehl

„Dodnes môžeme z tohto osobitného ducha svetového dedičstva čerpať inšpiráciu pre nové námety. S ohľadom na potenciálnych cestujúcich do Nemecka okrem toho vyplýva zo štúdie Destination Brand 2021 úzka súvislosť medzi afinitou k udržateľnému cestovaniu a záujmom o kultúrne zážitky. Vychádzajúc z tejto skutočnosti sme kampaň zostavili tak, aby umožnila zažiť nemecké svetové dedičstvo UNESCO počas cestovania, ktoré je šetrné k životnému prostrediu a klíme.“

Hotové plány na niekoľkodňové dovolenky

Ústredným prvkom kampane je osem tematických trás, ktoré spájajú udržateľné cestovanie za lokalitami svetového dedičstva s emocionálnymi skúsenosťami a pridanou hodnotou pre hostí, ktorých inšpirujú na dlhšie pobyty. Zároveň sú v ponuke ďalšie tematicky súvisiace zaujímavé miesta na týchto trasách, takže cestujúci môžu objavovať aj doteraz turisticky málo frekventované lokality a regióny.

Zadná strana vily Hügel, ktorá patrila Kruppovcom
Zdroj: Iveta Hricková

Návrhy výletov v trvaní od ôsmich do dvanástich dní zahŕňajú podrobné tipy na cestovanie, mapy a odkazy na sprievodné zážitky z cestovania na microsite. Poskytujú inšpirácie, ale sú aj praktickou pomôckou na orientáciu pri individuálnom cestovaní. Trasy sú zostavené tak, aby sa dali absolvovať pohodlne aj verejnými dopravnými prostriedkami.

Pláž na Rujane
Zdroj: Iveta Hrickova

Tipy, čo zaujímavé môžete navštíviť v Nemecku:

Berlín - v hlavnom meste nájdete napríklad múzeá a zaujímavé miesta, ktoré sú spojené so studenou vojnou.
Hamburg - mesto s jedným z najväčších prístavov v Európe, ktoré žije čulým kultúrnym životom. V jeho blízkosti nájdete viaceré regióny ideálne na turistiku a cyklistiku.
Essen - priemyselné mesto spojené s rodinou Kruppovcov s desiatkami turistických trás v okolí.
Wiesbaden - mesto s kúpeľnou tradíciou, ktoré si v minulosti obľúbila európska smotánka a intelektuáli. V jeho blízkosti sa nachádza známa vinárska oblasť, ktorá sa rozprestiera okolo rieky Rýn.

Kúpeľné mesto Baden Baden
Zdroj: Iveta Hrickova

Norimberg – pochutnajte si na sladkých perníčkoch a pozrite sa na miesta, ktoré sú spájané s rozmachom fašizmu a Hitlerovho kultu.
Drážďany – mesto s krásnym historickým centrom. V jeho blízkosti je napríklad zámok Moritzburg známy z rozprávky Tri oriešky pre Popolušku a mesto Meissen preslávené výrobou porcelánu.
Rujana – nádherný ostrov v Baltickom mori ako stvorený na letnú dovolenku s deťmi. Okrem kúpania v mori ponúka množstvo aktivít. Preslávený je aj vďaka plážovým košíkom na sedenie.

V okolí rieky Rýn je viacero vinárskych oblastí
Zdroj: Iveta Hrickova