Drámu sleduje celý svet - pokiaľ sa nepodarí chlapcov z jaskyne na severe Thajska dostať čo najskôr do bezpečia, situácia sa môže skomplikovať. Záchranári bojujú s časom – už tento víkend hrozia monzúnové dažde, ktoré môžu jaskyňu zatopiť. Na mieste bol aj lekársky tím, podľa ktorého sú chlapci vo veku od jedenásť do šestnásť rokov a ich tréner v dobrom zdravotnom stave.

Vodu odsávajú na ryžové plantáže

„Všetci sme tu plakali od šťastia,“ opisuje radosť z ich nájdenia pre PLUS 7 dní Slovenka Jana Grznar. Keďže v Thajsku žije už roky, dobre pozná mentalitu domácich. „Ľudia takmer nespali, rozprávali sa a najmä sa modlili. Je to teraz najväčšia udalosť a je úžasné sledovať ako sa Thajčania vedia spojiť. Ľudia tam odlietali, pomáhali ako mohli, napríklad varili zadarmo. A vodu odsávali do najbližšej ryžovej plantáže,“ plasticky nám opisuje udalosť, o ktorej píšu všetky svetové médiá. „Majiteľ plantáže to samozrejme musel odsúhlasiť. Povedal, že deti sú predsa dôležitejšie ako úroda. Vodu budú odsávať a čakať či ustúpi, aby sa dostali späť po vlastných.“

Teta trénera, ktorý uviazol spolu s 12 mladými thajskými futbalistami pred desiatimi dňami v jaskyni na severe Thajska, ukazuje fotografiu synovca a jeho starej mamy na mobilnom telefóne 4. júla 2018.
Teta trénera, ktorý uviazol spolu s 12 mladými thajskými futbalistami pred desiatimi dňami v jaskyni na severe Thajska, ukazuje fotografiu synovca a jeho starej mamy na mobilnom telefóne 4. júla 2018.
Zdroj: Sakchai Lalit

Cieľom záchranárov je dostať vodu v jaskyni na úroveň pasu, aby chlapci prešli len v záchranných vestách. „V noci bol s nimi lekár, mali drobné zranenia, odreniny, inak sú v dobrom stave, sú vysmiatí, dostali najesť, dostali antibiotiká a elektrolyty, aby boli v dobrej kondícii,“ vraví Jana o udalosti, ktorou Thajsko žije už dva týždne. „Všetci sme sa v chrámoch modlili a verili, že Budha zariadi, aby chlapci prežili.“ Dvaja lekári sa rozhodli zostať s chlapcami až pokiaľ voda neopadne. To však môže trvať ešte týždne.

Je tam otvor?

Všetci sa teraz sústreďujú na to, aby chlapci boli v poriadku, no vyhraté ešte nemajú. Problém je, že ani jeden z tých dvanástich chlapcov nevie plávať. „Takže uvažujú, čo teraz, buď ich budú učiť potápať, čo by ale trvalo veľmi dlho. Potápač išiel za nimi tri hodiny tam a tri hodiny naspäť. Je ťažké povedať, či to v ich veku zvládnu,“ myslí si Jana podobne ako odborníci, ktorí varujú, že by to bolo veľmi riskantné. Záchranári preto zvažujú aj inú možnosť. „Snažili sa spraviť dieru do jaskyne, no nepodarilo sa,“ poukazuje na to, že tam majú stály prísun vzduchu, takže je možné, že sa niekde v blízkosti nachádza otvor. Hrozia však ďalšie dažde a tak sa záchranári budú snažiť dostať chlapcov von čo najskôr.

Čínski záchranári sa rozprávajú neďaleko jaskynného komplexu Tcham Luang Nang Non v provincii Èiang Rai.
Čínski záchranári sa rozprávajú neďaleko jaskynného komplexu Tcham Luang Nang Non v provincii Èiang Rai.
Zdroj: Sakchai Lalit

Hrozí trénerovi väzenie?

Samozrejme, pozornosť sa sústredila aj na trénera, ktorého mnohí berú na zodpovednosť. Dokonca mu za to, že chlapcov ohrozil na živote - hrozí väzenie. „Áno, učiteľ má byť potrestaný, ale Thajčania bojujú za to, aby nebol. Lebo tak ako naše deti chodievajú na ihriská, oni sa hrávajú po tréningu zas v jaskyni. S tým, čo sa stalo, nikto nerátal. A práve vďaka nemu tí chlapci boli v takom stave, v akom ich našli,“ obhajuje 25-ročného trénera Slovenka Jana. Skupina sa po tréningu vydala na prieskum jaskyne, pričom si so sebou vzali baterky na svietenie a jedlo. V dôsledku silného dažďa ich však v podzemí prekvapili náhle záplavy, ktoré im znemožnili dostať sa von. A ako je možné, že boli chlapci po deviatich dňoch bez jedla v takom dobrom stave? „Tí chlapci chodievajú na dva mesiace do chrámu, takže vedia meditovať. Tréner ich uviedol do stavu meditácie, aby nepocítili hlad ani smäd, a oni celé tie dni meditovali. Neviem, či by to takto dobre zvládli aj naše deti.“

Chlapci so záchrancom vtipkovali

Hoci ide o životy trinástich ľudí, snažia sa domáci situáciu trochu odľahčiť. V Thajsku, tak ako u nás, je 13-ka nešťastné číslo. Jana však hovorí, že po tejto udalosti Thajčania zvažujú, že bude šťastné. A dodá aj vtipnú pikošku: „Našiel ich cudzinec, Angličan a chlapec sa ho opýtal, že odkiaľ je. Keď počul, že z Anglicka, chlapec vraví: Fíha, to sme sa dostali až do Anglicka?“