Máloktorý účastník medzinárodnej strategickej konferencie Globsec pútal toľko pozornosti ako francúzsky prezident Emmanuel Macron. Manželka Brigitte ho tentoraz nesprevádzala, ale o vybranú spoločnosť nemal núdzu. Po jeho boku sa vystriedalo viacero slovenských politikov a v rôznych situáciách.

Na Slovensko prišiel na pozvanie prezidentky Zuzany Čaputovej, schôdzu mal aj s predsedom vlády SR Ľudovítom Ódorom, v hoteli sa medzi štyrmi očami zhováral s Petrom Pellegrinim a večer v meste žúroval s Eduardom Hegerem a Jurajom Šeligom.

Symbolický bozk ruky

Francúzsku hlavu štátu privítala Zuzana Čaputová na nádvorí Prezidentského paláca v centre Bratislavy. Na prvý pohľad bolo zrejmé, že medzi oboma štátnikmi vládne vzájomná sympatia. Pozornosti médií neušiel jeho symbolický bozk ruky, ani jemný dotyk pravej paže našej prezidentky. Obaja nešetrili zdvorilosťou a úsmevmi, aj keď za zatvorenými dverami paláca hovorili o vážnych témach ako energetika, boj s dezinformáciami či o bezpečnostnej situácii. „Návšteva francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona potvrdzuje naše partnerstvo, priateľstvo a výnimočné vzťahy,“ priznala Čaputová na Facebooku, kde zverejnila niekoľko fotografií aj video s galantným hosťom.

Na konferencii Globsec prezentoval svoj rázny postoj k vojne na Ukrajine. V jeho príhovore zaznelo, že Rusko sa opäť snaží otriasť jednotou a bezpečnosťou Európy, ktorá mu to nesmie dovoliť. „Vojna je ďaleko od konca, no myslím, že jedna vec je istá - Ukrajina nebude dobytá,“ pokračoval Macron a zdôraznil, že Ukrajina dnes chráni Európu a je v záujme Západu, aby mal Kyjev bezpečnostné záruky od NATO.

Šéf Elyzejského paláca mnohých prekvapil jednoznačnou rétorikou. Po invázii Ruska na Ukrajinu mu mnohé krajiny Európskej únie vyčítali, že naďalej komunikoval s Putinom a bol to práve on, kto pred útokom navštívil šéfa Kremľa, aby ho od útoku na susedov odradil.

Usmieval sa na Pellegriniho

Na Úrade vlády SR sa Macron po prvý raz stretol s jej predsedom Ľudovítom Ódorom. „Francúzsko je dôležitým strategickým partnerom a naše krajiny spájajú výborné vzájomné vzťahy,“ povedal šéf vlády a spomenul, že francúzske firmy majú na Slovensku rozsiahle zastúpenie, patria medzi významných zamestnávateľov.

V priateľskejšej atmosfére prebiehala schôdzka s bývalým premiérom Pellegrinim. Ten sa v minulosti na sociálnej sieti pochválil napríklad fotografiami zo spoločnej prechádzky po Bratislave, na ktorej sa hosť tešil zo sochy Čumila. Teraz zase šéf strany Hlas zverejnil snímku, na ktorej si obaja páni stískajú ruky a uprene pozerajú do očí. „Toto stretnutie je dôkazom, že Slovensko nemusí byť po voľbách v izolácii. Využijem všetky zahraničné kontakty, ktoré som počas mojej politickej kariéry vybudoval pre úspech Slovenska,“ okomentoval záber Pellegrini.

Podľa kuloárnych informácií v Bratislave rokovali aj medzi štymri očami v Grand Hoteli River Park. Šepkalo sa, že okrem lídra Hlasu mal stretnutie za zatvorenými dverami aj s českým prezidentom Petrom Fialom a albánskym premiérom Edim Ramom.

Na prízemí hotela sa Macron fotografoval a rozdával široké úsmevy. Objavil sa tam aj Eduard Heger, ale francúzska hlava štátu už bola na odchode na úrad vlády. Prítomných prekvapila jeho galantnosť. Všimli sme si, že keď zastavil výťah na prízemí, pohybom ruky naznačil, že dáva prednosť ostatným, ktorých nechal vystúpiť ako prvých. Spomenuli sme si na jeho úslužnosť počas návštevy bývalého premiéra Igora Matoviča vo Francúzsku v roku 2021: keď sa rozpršalo, vytrvalo nad ním držal dáždnik.

Pil s Hegerom a so Šeligom

Emmanuel Macron si minulý štvrtok uctil aj Milana Rastislava Štefánika a položil veniec na jeho mohylu v Ivanke pri Dunaji. Pôsobil sviežo napriek tomu, že predtým večer vyrazil z Prezidentského paláca do Starého Mesta. Podľa informácií Nového Času si v podniku na Ventúrskej ulici posedel v spoločnosti bývalého premiéra Eduarda Hegera a poslanca Juraja Šeligu. Členovia novovzniknutej strany Demokrati si teda predstaviteľa krajiny galského kohúta uchmatli pre seba.

FOTO V GALÉRII

Zdá sa, že od vlaňajšieho „trapasu“ vo Versailles, kde sa stretli hlavy štátov a premiéri krajín Európskej únie, sa vzťahy medzi Macronom a Hegerom utužili. Vtedy totiž na internete kolovalo video, na ktorom inak galantný Francúz prešiel okolo Hegera bez povšimnutia a podania ruky. Teraz ho šéf Demokratov spolu s delegáciou v priateľskej atmosfére odprevadil v neskorý večer až k hotelu.