Tip na článok
Medený cent z roku 1943 bol vyrazený náhodou, patrí k najcennejším zberateľským minciam.

Slušné zhodnotenie: Za cent z roku 1943 zaplatil zberateľ vyše 20 miliónov tých súčasných

Ak nájdete zaujímavú mincu, nemusí byť vôbec zlý nápad nechať si ju. Presne to urobil Don Lutes Jr., keď pred vyše sedemdesiatimi rokmi našiel v školskej jedálni malý medený jednocent z roku 1943.

Ten bol zaujímavý vďaka tomu, že v danom období sa razili jednocentovky len z pozinkovanej ocele, meď bola totiž potrebná pre armádu, napríklad na nábojnice alebo pre telekomunikačné vedenia. Napriek tomu sa však v tomto roku vytlačila malá séria medených jednocentoviek - samozrejme omylom.

Z týchto mincí sa dodnes podľa odhadov zachovalo maximálne 10 až 15 kusov.
Z týchto mincí sa dodnes podľa odhadov zachovalo maximálne 10 až 15 kusov.
Heritage Auctions

Koncom roku 1942 zostalo totiž  niekoľko bronzových planžiet, na ktoré sa vyrazí vzor mince, zabudnutých v padacích dverách mobilných kontajnerov, slúžiacich na ich prevoz do raziarne. Nikto si ich nevšimol ani keď boli kontajnery opätovne naplnené planžetami z pozinkovanej ocele. Preto sa niekoľko jednocentoviek vytlačilo v medenom prevedení.

Nebolo ich veľa a dodnes sa z nich zachovalo len minimum, odhady hovoria, že ich existuje 10 až 15.  Ich zberateľská hodnota tým pádom stúpla do závratných výšok.

Pred niekoľkými dňami sa napríklad v Orlande uskutočnilo stretnutie Florida United Numismatics convention a tam spoločnosť Heritage Auctions, ktorá patrí k najväčším a najznámejším, zameraným na mince, ponúkla aj Lutesovu jednocentovku.

Lutonov jednocent bol vydražený za 204-tisíc dolárov, rekord, ktorý zberateľ za túto mincu zaplatil je však 1,7 milióna.
Lutonov jednocent bol vydražený za 204-tisíc dolárov, rekord, ktorý zberateľ za túto mincu zaplatil je však 1,7 milióna.
Heritage Auctions

Tá sa podľa odhadov mala predať za sumu okolo 170-tisíc dolárov, napokon však za ňu zaplatil zberateľ, ktorý si prial zostať v anonymite, až 204-tisíc. Úspešný dražiteľ si ich však nestihne užiť, zomrel totiž v septembri minulého roku. Pred smrťou sa rozhodol venovať výťažok z dražby verejnej knižnici, v ktorej dlhé roky pracoval ako dobrovoľník.

Rekordná suma za túto mincu bola zaplatená v roku 2010, keď sa predala dokonca za 1,7 milióna dolárov, časť výťažku z predaja išila na charitu. O dva roky neskôr sa táto minca predala za milión. Len pre zaujímavosť, obe kúpil ten istý zberateľ, Bob R. Simpson, spolumajiteľ bejzbalového tímu Texas Rangers.

Ten s peniazmi problém naozaj nemá, bol totiž spoluzakladateľom ťažiarskej spoločnosti XTO Energy, ktorú v roku 2010 kúpil ExxonMobil za 41 miliárd dolárov.

VIDEO Plus 7 Dní