Ten bol zaujímavý vďaka tomu, že v danom období sa razili jednocentovky len z pozinkovanej ocele, meď bola totiž potrebná pre armádu, napríklad na nábojnice alebo pre telekomunikačné vedenia. Napriek tomu sa však v tomto roku vytlačila malá séria medených jednocentoviek - samozrejme omylom.

Z týchto mincí sa dodnes podľa odhadov zachovalo maximálne 10 až 15 kusov.
Zdroj: Heritage Auctions

Koncom roku 1942 zostalo totiž  niekoľko bronzových planžiet, na ktoré sa vyrazí vzor mince, zabudnutých v padacích dverách mobilných kontajnerov, slúžiacich na ich prevoz do raziarne. Nikto si ich nevšimol ani keď boli kontajnery opätovne naplnené planžetami z pozinkovanej ocele. Preto sa niekoľko jednocentoviek vytlačilo v medenom prevedení.

Nebolo ich veľa a dodnes sa z nich zachovalo len minimum, odhady hovoria, že ich existuje 10 až 15.  Ich zberateľská hodnota tým pádom stúpla do závratných výšok.

Pred niekoľkými dňami sa napríklad v Orlande uskutočnilo stretnutie Florida United Numismatics convention a tam spoločnosť Heritage Auctions, ktorá patrí k najväčším a najznámejším, zameraným na mince, ponúkla aj Lutesovu jednocentovku.

Lutonov jednocent bol vydražený za 204-tisíc dolárov, rekord, ktorý zberateľ za túto mincu zaplatil je však 1,7 milióna.
Zdroj: Heritage Auctions

Tá sa podľa odhadov mala predať za sumu okolo 170-tisíc dolárov, napokon však za ňu zaplatil zberateľ, ktorý si prial zostať v anonymite, až 204-tisíc. Úspešný dražiteľ si ich však nestihne užiť, zomrel totiž v septembri minulého roku. Pred smrťou sa rozhodol venovať výťažok z dražby verejnej knižnici, v ktorej dlhé roky pracoval ako dobrovoľník.

Rekordná suma za túto mincu bola zaplatená v roku 2010, keď sa predala dokonca za 1,7 milióna dolárov, časť výťažku z predaja išila na charitu. O dva roky neskôr sa táto minca predala za milión. Len pre zaujímavosť, obe kúpil ten istý zberateľ, Bob R. Simpson, spolumajiteľ bejzbalového tímu Texas Rangers.

Ten s peniazmi problém naozaj nemá, bol totiž spoluzakladateľom ťažiarskej spoločnosti XTO Energy, ktorú v roku 2010 kúpil ExxonMobil za 41 miliárd dolárov.