FOTO umelcov, ktorí vystupovali na politických mítingoch nájdete v GALÉRII

Zviditeľňovanie politických strán prostredníctvom umelcov nebolo výnimočné ani v minulosti. Hoci vtedy údajne nedostávali taký tučný honorár. Na jednom nechýbal ani spevák Pavol Hammel. Ten vysvetlil, že tieto akcie berie ako jednu z možností spievať pre ľudí. „Organizátorov, ktorí usporadúvajú turné, je čoraz menej. Preto ponuku vítam. Viem si predstaviť aj stranu, pre ktorú by som určite nezahral. V Smere mám však veľa kamarátov,“ tvrdil pred 13 rokmi.

V tom čase sa s ním na pódium postavila speváčka Katarína Hasprová, herec Peter Batthyány či Peter Marcin. Smer podporoval aj Marcinov kolega moderátor a humorista Andy Kraus. No zdôrazňoval, že za peniaze by žiadnu politickú kampaň robiť nešiel. Hral vraj zdarma a len na mítingu strany, ktorú volil. Viedli ho k tomu dva dôvody. „Po prvé, sú tam ľudia, ktorých poznám ešte z vysokoškolských čias a považujem ich za priateľov. Po druhé, vyhovoval mi spôsob účasti v kampani. Odohrali sme v 30 mestách kabaretné predstavenie Uragán a ja som rád, že všetky kultúrne domy a haly boli zaplnené,“ uviedol pre agentúru. Na kampani spomínanej strany sa zúčastňovala aj skupina Tublatanka. Spevák Martin Ďurinda sa s Robertom Ficom poznal dlhšie. „Pozval nás, aby sme spestrili program, a ako je to v demokratickom svete bežné, hráme za honorár,“ uviedol Ďurinda.

Smer pred rokmi podporoval aj spevák Robo Kazík či Otto Weiter. „Za tie roky som hral pre mnohé strany, nikdy som to však nebral politicky, vždy mi išlo o vystúpenie pre obecenstvo,“ tvrdil Weiter. Pred siedmimi rokmi smerácke podujatia moderoval i Martin Nikodým.

FOTO v GALÉRII

Aj iné strany sa snažili voličov prilákať známymi tvárami. Na mítingoch SDKÚ hrávala skupina Gladiator. „Myslíme si, že jej hodnoty sú správnou cestou pre Slovensko,“ povedal pred 17 rokmi Maroš Hladký. Vtedy sa na akcii objavil aj spevák Peter Cmorik i humorista Rasťo Piško. Jožo Ráž zas podporoval HZDS.

FOTO umelcov, ktorí vystupovali na politických mítingoch nájdete v GALÉRII

KDH svojho času stavilo na Ivetu Malachovskú či Kandráčovcov, Ibrahim Mai­ga chodil po mítingoch ANO a na akciách Most-Híd divákov bavila herečka Mirka Partlová či Diabolské husle.

Na umelcoch nešetril ani Radoslav Procházka. Pre #Sieť spievala pred siedmimi rokmi Mária Čírová, Katarína Knechtová i Peter Bažík. Ich akcie moderovali Štefan Skrúcaný, Peter „Šarkan“ Novák aj Barbora Rakovská.