Či som si to nechal pichnúť, to si zo mňa strieľate? Ja, Mr. Anti-Vax? - takto pohŕdavo sa ešte pred niekoľkými mesiacmi vyjadroval o očkovaní 65-ročný Marc Bernier, prominentný hlas konzervatívnej floridskej rozhlasovej stanice WNDB. Potom mu začiatkom augusta diagnostikovali COVID-19 a po ťažkom priebehu vírusu podľahol. Ide už o tretieho amerického moderátora spochybňujúceho vakcíny, ktorého postihol podobný osud.

Porovnanie s nacistami

Bernier do éteru vysielal jednoznačný odkaz. Nielenže sám seba nazýval pánom Anti-Vaxom, ale aj verejne polemizoval so zástancami očkovania. Terčom jeho útoku sa napríklad stala floridská ministerka poľnohospodárstva Nikki Friedová, ktorá v júli vyzvala občanov, aby sa nechali zaočkovať. „Naša najväčšia generácia musela poraziť nacistov, aby ochránila náš spôsob života, od vás sa žiada len to, aby ste dostali vakcínu,“ skúsila apelovať na národnú hrdosť. Moderátor WNDB zareagoval na jej slová mimoriadne ostro. „Treba povedať, že teraz sa naša vláda správa ako nacisti, uviedol s tým, že úrady nútia ľudí očkovať sa.

Debata o vakcínach je v týchto dňoch na Floride výnimočne citlivá, keďže štát zvádza naozaj tvrdý boj s delta variantom. Týždenne pribúda asi 150-tisíc nových prípadov a 170 úmrtí, nemocnice čelia extrémnemu náporu nových pacientov. V takejto situácii sa úrady snažia presvedčiť čo najviac ľudí, aby sa dali zaočkovať, a pochybovačné verejné osobnosti ako Marc Bernier im v tom veľmi nepomáhajú.

Zmenili názor

Medzi odporcov očkovania dlho patril aj ďalší 65-ročný floridský moderátor Dick Farrel, ktorý mal relácie vo viacerých rádiách v Palm Beach a Miami. Pandémii nepovedal inak ako podvodémia. „Prečo by ste si mali dať pichať vakcíny, ktoré podporujú ľudia, čo vás klamali o rúškach, pôvode vírusu aj o počte obetí,“ odkazoval svojim poslucháčom. Zároveň kritizoval popredného odborníka na infekčné choroby Anthonyhou Fauciho, keď ho podľa denníka Washington Post označoval za klamára a blázna.

Neskôr sám ochorel na covid a svoj názor zrejme zmenil o 180 stupňov. „Poslal mi správu, aby som sa dala zaočkovať, lebo vírus nie je žiadny vtip,“ napísala na Facebooku jeho blízka priateľka Amy Leigh Hairová. „Sám ľutoval, že nedostal vakcínu.“ Bolo neskoro, 4. augusta chorobe podľahol.

FOTO v GALÉRII

Podobne po nakazení koronavírusom názor zmenil ďalší konzervatívny rozhlasový moderátor - 62-ročný Phil Valentine z Nash­villu v štáte Tennessee. Aj keď treba povedať, že nešlo o klasického antivaxera, ale hlásateľa, ktorý sa snažil poskytnúť priestor všet­kým názorom. „Pred smrťou oľutoval, že výraznejšie nepropagoval vakcináciu,“ uviedlo jeho materské rádio 99.7 WTN po zverejne­ní správy o Valentinovom úmrtí.