V roku 1956 sa konala veľkolepá svadba oscarovej herečky a vládcu európskeho minikniežatstva. Lenže aby si obaja mohli povedať svoje áno, nevestu to stálo nemálo. Otec hollywoodskej hviezdy bol nesmierne rozhorčený. Nečudo, nevestina rodina musela zaplatiť veno vo výške dvoch miliónov dolárov!

Svadba herečky a monackého kniežaťa nebola taká rozprávková, ako sa na prvý pohľad zdalo.
Zdroj: Profimedia

Na vrchole kariéry

Grace Kellyová nebola žiadna zlatokopka. Kým sa vydala za Rainiera III., bola hviezdou. Dodnes ju považujú za jednu z najlepších herečiek všetkých čias. Mala 25 rokov, kedy za rolu vo filme Dievča z vidieka získala Oscara. Jej kariéra naberala na obrátkach, bola jednou z najobľúbenejších i najlepšie zarábajúcich herečiek. Zanedlho po Oscarovi sa stala dôležitou účastníčkou americkej delegácie na filmovom festivale vo francúzskom Cannes. Cesta do Európy obrátil jej život o 180 stupňov.  Dostala pozvánku do monackého paláca na fotenie. Tam spoznala Rainiera III. Zaľúbili sa do seba a o rok sa vzali. Lenže, pre Grace to nebolo zadarmo, a to prenesene i doslova.

Grace Kellyová sa vzdala svojej hereckej kariéry, aby sa mohla vydať za monacké knieža. Na snímke si pripomína jej pamiatku syn Albert, dnešný monacký vládca.
Zdroj: Profimedia

Ponižujúce procedúry

Aby sa slečna Kellyová mohla stať pani kňažnou, musela sa podrobiť mnohým ponižujúcim krokom. Musela sa zriecť amerického občianstva, alebo sa poddať testom na plodnosť. A navyše, musela splniť ešte jednu podmienku. Jej rodina bola nútená zaplatiť veno vo výške dvoch miliónov dolárov! Otec budúcej monackej panovníčky bol rozhorčený. Problém preňho neboli ani tak peniaze, ako princíp. Jack Kelly bol trojnásobný  olympijský víťaz americkej veslárskej družiny. Keď ukončil športovú kariéru, získal veľké bohatstvo ako majiteľ najväčších tehelní na východnom pobreží USA. To, že musí za dcéru zaplatiť veno, bolo preňho ponižujúce. Podľa všetkého raz povedal, že „jeho dcéra nemusí platiť žiadnemu mužovi, aby si ju vzal“.

Ani život v Monaku nebol pre Grace rozprávkový. Navyše sa skončil veľmi tragicky v roku 1982, kňažná zomrela pri autonehode. Na snímke z jej pohrebu Rainier III., v strede, syn Albert a dcéra Caroline.
Zdroj: Profimedia

Zaplatila sama

Láska Grace ku kniežaťu bola však silnejšia a podľa všetkého sa rozhodla sama zaplatiť polovicu vena. Portál ranker.com napísal, že jej v tom mal pomôcť dokonca sám Aristotele Onassis, priateľ jej budúceho manžela. Ale nielen veno ale už len prítomnosť americkej hviezdy mala byť pre monackú kniežaciu rodinu výhodná. Podľa exportov zárobky herečky za päť rokov v Hollywoode mohli dosiahnuť výšku okolo 1,5 milióna dolárov, čo by v dnešných cenových reláciách predstavovalo cca 15 miliónov dolárov. Pekné prilepšenie do rodinného rozpočtu, nie?

Láska k Rainierovi bola veľmi silná, Grace polovicu vena vraj zaplatila sama.
Zdroj: Profimedia

Viac fotografií krásnej kňažnej si môžete pozrieť v GALÉRII.