Britský profesor presvedčil premiéra Borisa Johnsona, aby počas pandémie uzavrel celú krajinu, potom mimoriadne prísne predpisy porušil. Túžba po milenke bola silnejšia než zodpovednosť. Takto sa začal príbeh pripomínajúci telenovelu, ktorý ostrovná krajina v čase zúriacej nákazy Covid-19 sleduje ako bez dychu. Na povrch totiž postupne vychádzajú netradičné sexuálne zvyklosti, vynárajú sa nečakané spojenectvá, ale aj špekulácie o politickom pozadí celého škandálu.

Profesor Lockdown

Ak neprijmeme prísne opatrenia, zomrie pol milióna ľudí, varoval 51-ročný epidemiológ Neil Ferguson kabinet Borisa Johnsona. Argument zabral. Po pôvodnom laxnom prístupe britská vláda uzavrela celú krajinu, vďaka čomu vedcovi začali médiá hovoriť profesor Lockdown. Ibaže sláva dokáže byť vrtkavá, najmä keď človek nie je na ňu zvyknutý. Ferguson si neuvedomil, že je pod drobnohľadom verejnosti, a neodolal nutkaniu stretnúť sa s vydatou milenkou. Ľavicová aktivistka Antonia Staatsová na jeho naliehanie minimálne dvakrát porušila prísnu karanténu a cestovala cez celý Londýn za svojou láskou. Alebo, lepšie povedané, za jednou zo svojich lások.

V GALÉRII si pozrite ďalšie fotografie šarmantnej Antonie Staatsovej>>

„Konal som v presvedčení, že mám imunitu. V minulosti som totiž mal pozitívny test na koronavírus a po prejavení symptómov som strávil dva týždne v absolútnej izolácii,“snažil sa ospravedlniť epidemiológ. Márne. Musel uznať svoju chybu a odstúpil z postu vládneho poradcu. Aféra mala, samozrejme, dohru v súkromí hlavných aktérov. Ale trochu inú, než by ste očakávali.

TRÁPENIE BORISA JOHNSONA Británia má najviac obetí koronavírusu v Európe.
TRÁPENIE BORISA JOHNSONA Británia má najviac obetí koronavírusu v Európe.
Zdroj: PROFIMEDIA

Láska cez internet

Epidemiológ podľa britských médií už dlhší čas nežije s 54-ročnou manželkou Kim Polgreenovou a so 16-ročným synom v jednej domácnosti. Asi pred rokom skúsil šťastie na internetovej zoznamke Okcupid, ktorá je vraj obľúbená najmä medzi ľavicovými intelektuálmi, keďže ku hľadaniu ideálnych partnerov pristupuje tak trochu vedecky. Neil Ferguson zodpovedal niekoľko otázok typu, čo si myslíte o brexite alebo aká je vaša politická orientácia, a algoritmus ho dal dokopy so sympatickou 38-ročnou plavovláskou Antoniou.

Zjavne si padli do oka. Podľa britských médií ľavicová aktivistka pôvodom z Nemecka už stihla zoznámiť profesora so svojím manželom, 38-ročným arabistom Chrisom Lucasom. Dvaja intelektuáli okrem Staatsovej objavili ďalšie spoločné záujmy - napríklad vedecké dáta.

LEPŠIA ŠTVRŤ Profesorova milenka býva v rodinnom dome za 2,9 milióna eur.
LEPŠIA ŠTVRŤ Profesorova milenka býva v rodinnom dome za 2,9 milióna eur.
Zdroj: FACEBOOK

Aby sme si to trochu vyjasnili, Chris a Antonia patria k lepšie situovanej britskej strednej vrstve. S dvomi deťmi žijú v londýnskom dome s hodnotou v prepočte 2,9 milióna eur a susedia ich priam milujú. „Obaja sú tu obľúbení, sú súčasťou našej komunity,“rozplýval sa jeden z obyvateľov bohatej štvrte pre Daily Mail.

„Chris je mimoriadne úspešný a inteligentný, ale zostáva pri zemi.“ Dvojica sa od susedov predsa len v niečom líši, žije v otvorenom manželstve a netají sa tým. Čiže Lucas epidemiológa manželke toleroval. Podľa denníka The Sun tiež má milenku, dokonca sa objavili podozrenia, že aj on kvôli nej porušil povinnú karanténu.

A čo na to Fergusonova manželka? Kim Polgreenová až taká otvorená nie je, k afére sa radšej veľmi nevyjadrovala. Profesora sa však zastala osoba, od ktorej by ste to veľmi nečakali - svokra. Eileen Pirieová (79) potvrdila, že Ferguson s jej dcérou už nie sú spolu, napriek tomu je pohoršená tým, ako sa jeho chyba zveličuje a zosmiešňuje. Pritom podľa nej sa vedec od prepuknutia nákazy nezastavil a v jednom kole len pracoval. „Je to hrozné, čo sa o ňom hovorí. A len preto, že si k sebe domov pozval ženu,“tvrdí rozhorčená svokra. „Nedokážem pochopiť, ako je možné, že niekoho, kto urobil pre túto krajinu tak veľa, hanobia takýmto hnusným spôsobom.“

ĽAVICOVÁ AKTIVISTKA Antonia Staatsová pravidelne protestuje proti politike premiéra Johnsona.
ĽAVICOVÁ AKTIVISTKA Antonia Staatsová pravidelne protestuje proti politike premiéra Johnsona.
Zdroj: FACEBOOK

Kto bonzoval

S prepuknutím aféry sa objavili aj špekulácie, od koho médiá dostali informácie o vedcovom zlyhaní. Horúcim tipom sú ľudia z okolia milenky, ľavicová a ekologická aktivistka sa svojím mimomanželským vzťahom nijako netajila. Ďalšou možnosťou sú osoby z prostredia jej manžela. Chris Lucas je totiž vnukom zosnulého vojenského letca a bývalého poslanca za Konzervatívnu stranu Laddieho Lucasa, zatiaľ čo jeho otec Jeremy má veľký vplyv v konzervatívnych politických kruhoch. Čiže v oboch prípadoch by sa dal hľadať politický motív na zverejnenie škandálu.

Bývalého investigatívneho novinára BBC Johna Sweeneyho skôr než možný zdroj informácií zaujalo načasovanie. Škandál totiž prepukol v ten istý deň, keď sa Spojené kráľovstvo dostalo na čelo rebríčka krajín s najväčším počtom úmrtí na Covid-19. „Nie je trochu divné, že príbeh o profesorovom sexuálnom živote sa objavil práve dnes?“ pýta sa. Za pravdu mu dáva aj doktorka Lauren Gavaghanová. „Sme ako ovce, ktoré zízajú na súkromný život profesora Fergusona, pritom počet obetí prekročil 32-tisíc,“napísala na sociálnych sieťach.

V GALÉRII si pozrite ďalšie fotografie šarmantnej Antonie Staatsovej>>