Alžbeta II. pritom nerobila rozdiely, či ide o deti, alebo o dospelých, všetci museli zachovávať dekórum a ich zachovanie muselo byť bezchybné. O čo išlo?

Kráľovná Alžbeta II. vyžadovala perfektné správanie od dospelých i od detí.
Zdroj: Getty Images

Zakázané mobily

Kráľovná očakávala od detí, aby „začali dospievať“. Myslela si, že aj v útlom veku by sa mali správať tak, ako ich rodičia. Odmietala totiž, aby roztopašné detské zachovanie negatívne vplývalo na imidž britskej koruny. Najväčšiu pozornosť venovala panovníčka správaniu pri stolovaní. Pri jedle sa všetci musia riadiť istými zásadami a v žiadnom prípade ich nesmeli porušiť. A takisto – vek tu nehral rolu. Napríklad britský denník Daily Mirror citoval bývalého politika Gylesa Brandretha, podľa ktorého „používanie mobilných telefónov pri stolovaní bolo absolútne neprípustné“. Ono je to nevhodné všeobecne, ale často to ľudia v spoločnosti nedodržiavajú. Pri kráľovnej si však nikto nedovolil na displej ani mrknúť. 

Požiadavkám kráľovnej ohľadom etikety sa museli prispôsobiť deti aj dospelí.
Zdroj: Jonathan Brady

Viac fotografií si pozrite v GALÉRII.

Pri stole nehybne

Alžbeta II. takisto neakceptovala rozprávanie s plnými ústami, vstávanie od stolu ak sa ešte neskončilo jesť, alebo nejaké šaškovanieˇči vyvádzanie. Posledná požiadavka z menovaných sa priamo týkala jej pravnúčat, detí princa Williama a vojvodkyne Kate. Je jasné, že hoci nie sú ani tínedžeri, pri stole museli pokojne a nehybne sedieť. Toto pravidlo bolo veľmi ťažké dodržiavať, pretože malé deti si príliš neuvedomujú, že ich správanie môže byť v rozpore s etiketou. Rodičia princa Georga (9), princeznej Charlotte (7) a princa Louisa (4) museli vyvinúť veľké úsilie, aby naučili svoje deti správnym kráľovským manierom.

Vojvodkyňa Kate a princ William museli vynaložiť veľké úsilie, aby ich tri neposedné ratolesti neboli pri oficiálnych príležitostiach príliš neposedné.
Zdroj: Matt Dunham

Bez špeciálneho príboru

Najprekvapujúcejším pravidlom bol zrejme fakt, že pri stole nikto nemohol nikomu povedať, že chce použiť toaletu. Taktiež bolo neprijateľné, aby ktokoľvek zo stolujúcich vstal a šiel na WC. Tým však prekvapujúce pravidlá zďaleka nekončili.  Kráľovná totiž vraj nedovoľovala používať špeciálny príbor na ryby. Prečo? Podľa Thomasa Blaikieho, britského spisovateľa, začal s touto „tradíciou“ ešte Alžbetin prastarý otec kráľ Eduard VII., ktorý vládol v rokoch 1901-1910. Nevidel totiž potrebu príbor na ryby používať. A konzervatívna panovníčka v tradícii evidentne pokračovala.

Nôž na rozkrojenie slávnostnej torty Alžbete II. evidentne neprekážalo, to patrilo k tradícii. K tradícii tiež však patrilo, že k rybám nebol naservírovaný špeciálny príbor.
Zdroj: WPA Pool