Vo štvrtok večer, na juhovýchodnej strane krátera, sopka praskla v dvoch častiach a začala chrliť lávu a popol. Blízke letisko Catania, však neuzatvorili.

Niet sa čoho báť

Podľa miestnych geofyzikov a vulkanológov sa nie je čoho obávať. „Začína sa nová eruptívna fáza Etny, ktorá by mohla skončiť v najbližších mesiacoch,“ povedal riaditeľ Národného inštitútu geofyziky Catanie. „Erupcie sú obmedzené na vrcholnú časť sopky, čo nepredstavuje nebezpečenstvo pre obyvateľov miest a turistov v tejto oblasti,“ pokračoval.

Nová fáza aktivity Etny začala minulý rok v decembri. Na Štedrý deň mohli obyvatelia mesta Catania zaregistrovať zemetrasenie, pri juhovýchodnom úpätí sopky. V dôsledku otrasov sa zranilo 28 ľudí a vyše 400 obyvateľov muselo opustiť svoje domovy.

Etna sa nachádza 3350 metrov nad morom na východnom pobreží Sicílie v blízkosti mesta Catania.

Sopka Etna sa prebudila.
Zdroj: FACEBOOK

Ničila mestá

Najhoršia erupcia najvyššej aktívnej sopky v Európe bola v roku 1669. Predchádzali jej silné zemetrasenia s epicentrami na južných svahoch sopky. Lávové prády zničili mestečko Nicolosi. Láva sa dostala až ku Catanii, avšak tú ochránili hradby.

Ďalšia eupcia s pomerne veľkým lávovým prúdom bola v roku 1928 a zničila mesto Mascali. V roku 1992 lávu smerujúcu na mesto Zafferana úspešne odklonili. V rokoch 2002-2003 sopka chrlila veľké mračná popola, ktoré bolo vidieť aj v Lýbii, na druhej strane Stredozemného mora.

V roku 2017 bolo zranených desať ľudí pri erupcii Etny, keď magna tečúca do snehu spôsobila prudký výbuch, čo odhodilo kamene do vzduchu. Medzi zranenými boli členovia televízneho štábu BBC, ktorí sledovali sopku.