Nadácia by mala presťahovať svoju činnosť a pracovníkov do Berlína. O konkrétnom mieste presťahovania, ktoré bolo posledné týždne predmetom dohadov, informoval hovorca maďarskej kancelárie Csaba Csontos. Za sťahovaním nadácie, ktorá je tŕňom v oku súčasnému premiérovi Viktorovi Orbánovi, je podľa Csontosa čoraz depresívnejšie a právne prostredie v Maďarsku.

Maďarská pobočka sa pôvodne chcela rozhodnúť o svojom zotrvaní až po schválení zákona o mimovládnych organizáciách. Orbánova vláda navyše plánuje v parlamente, v ktorom má dvojtretinovú väčšinu, zákon na potlačenie nelegálneho prisťahovalectva, ktorý dostal ľudový názov Stop Sorosovi. Minister riadiaci kabinet predsedu vlády Antal Rogán v pondelok uviedol, že tento návrh zákona chce vláda ešte viac sprísniť.

Samotné sťahovanie sa odohráva po tom, čo vyjadril sťažnosť nad činnosťou maďarských úradov Patrick Gaspard, prezident nadácie sídliacej v New Yorku. „Je nemožné zabezpečiť ochranu našich aktivít a nášho tímu v Maďarsku pred svojvoľnými zásahmi vlády,“ cituje Gasparda portál nemeckej televízie Deutsche Welle. Sorosova nadácia však bude naďalej podporovať prácu aktivistov občianskej spoločnosti u nášho južného suseda v zmysle maďarských zákonov a legislatívy.

Presťahujú aj univerzitu?

Sorosova nadácia, ktorá podporuje aktivity občianskej spoločnosti vo viac ako sto krajinách sveta, vrátane Slovenska, nie je jediným projektom finančníka v Maďarsku, ktorý čelí tlaku súčasnej vlády. Začiatkom apríla prišla informácia, že Stredoeurópska univerzita so sídlom v Budapešti podpísala dohodu s mestom Viedeň ohľadne vytvorenia svojej pobočky. Dohoda prišla po tom, čo minulý rok prešiel maďarským parlamentom zákon, ktorý sprísňuje podmienky pri udeľovaní licencií zahraničným univerzitám.

O záujme naďalej podporovať aktivity neziskového sektora vo svete svedčí finančná injekcia Georga Sorosa, ktorú poskytol svojej nadácii na jeseň minulého roka. Americký miliardár a filantrop, ktorý zbohatol ako finančník, daroval Nadácii Otvorenej spoločnosti 15 miliárd eur zo svojho majetku, ktorý bol odhadovaný na takmer 21 miliárd.