Španielske úrady v pondelok oznámili, že rozbili sieť kriminálnikov, ktorá prepašovala celkovo 2500 ton odpadu - vrátane nebezpečného elekroodpadu - z Kanárskych ostrovov do viacerých afrických krajín. Informovala o tom agentúra AP.

Dvojročná akcia

Španielska občianska garda (Guardia Civil) zatkla v súvislosti s prípadom 34 ľudí, vrátane 62-ročnej talianskej podnikateľky, ktorá údajne sfalšovala dokumenty o colnom odbavení nákladu z prístavu Santa Cruz na ostrove Tenerife. Španielske ministerstvo vnútra vyhlásilo, že väčšinu zadržaných tvoria africkí občania, píše španielska tlačová agentúra Efe.

Na dvojročnej akcii s cieľom rozbiť túto sieť pašerákov sa podieľali aj Európsky policajný úrad (Europol) a talianske bezpečnostné zložky Carabinieri, oznámila španielska polícia.

Približne tretinu nelegálneho nákladu tvoril elektroodpad, vrátane automobilových súčiastok a domácich spotrebičov. Najviac tovaru, ktorí pašeráci údajne získali z blších trhov či skládok priemyselného odpadu, bolo privezeného do Nigérie s cieľom predaja tamojším obchodníkom.

Škodlivé pre ľudské zdravie

Elektronické zariadenia môžu obsahovať zdraviu škodlivé látky ako ortuť, olovo, arzén, kadmium, a tiež rôzne oleje a plyny, ktoré sú škodlivé pre ľudské zdravie i životné prostredie, ak sa s nimi zachádza nevhodným spôsobom, približuje AP.

Podľa španielskej občianska garda takéto pašerácke skupiny často využívajú detskú prácu. Maloletí preberajú odpad bez akéhokoľvek ochranného vybavenia a manuálne zo spotrebičov získavajú hliník, meď a iné minerály, ktoré sa predávajú za pomerne vysoké ceny.