Spievať vedela skôr, ako hovoriť. Komunikovala tónmi. „Nikto mi nepovedal, že to nie je správne,“ vysvetlila ako dospelá, prečo bola mlčiacim dieťaťom. Jej spev a piesne sú drsné a temné ako príroda v jej vlasti. Melódie z nej prýštia ako gejzíry, ktoré sú pre Island také typické.

Speváčka Björk má pre našinca veľmi komplikované priezvisko - Guðmundsdóttirová. Preto zrejme ako umelecké meno používa len to svoje krstné.

Biologickí rodičia sa skoro rozviedli a Björk nasávala štýly, ktoré počúvala mama s otčimom, bluesovým hudobníkom Sævarom Árnasonom. Starí rodičia jej zasa vštepovali lásku k džezu a zborovej hudbe. Možno pre túto zmes hudobných vplyvov vystriedala v tvorbe rôzne žánre, od alternatívneho rocku cez pop, trip hop, džez, ambient, gothic rock, folk až po klasickú hudbu.

Pôvodne chcela hrať na hoboji, pre rodičov to však bol drahý nástroj, tak sa preorientovala na flautu, pričom sa naučila perfektne ovládať svoj dych. Nebola však dievčatko, ktoré odmalička túži byť speváčkou, spev bol pre ňu dlho len vyjadrením slobodného ducha.

Prvá nahrávka, pieseň I Love to Love znela dokola z jedinej islandskej rozhlasovej stanice a mierne zastretý hlas zaujal producentov. Prvý štúdiový album s názvom Björk nenechal na seba dlho čakať. Islanďania si ju zamilovali a ona začala spievať s rôznymi kapelami, pričom čas delila medzi hudbu a prácu. Pracovala dokonca v továrni na ryby či ako predavačka.

Postupne sa dostala do Londýna a stala sa z nej speváčka svetového formátu. Doteraz vydala 22 albumov, koketovala dokonca s filmom, podieľala sa asi na 10 snímkach.

FOTO Björk v jej šialených outfitoch v GALÉRII

Je druhýkrát vydatá. S prvým manželom Thorom Eldonom majú syna Sindriho, s druhým manželom Matthewom Barneym dcéru Ísadóru.