Priateľstvo sa nikdy neskončí - spievajú Spice Girls vo svojom debutovom singli Wannabe z roku 1996, ktorý ich katapultoval do hudobných výšin. To dievčatá ešte nechyrovali, že ich pracovný vzťah môže naštrbiť ten priateľský, pritom ide o klasický scenár hudobných skupín. Najskôr silné priateľské puto umocnené kolektívnym snom dosiahnuť vrchol, prežívanie slávy, s ktorou sa o čosi ľahšie vyrovnáva spoločne, ale ktorá sa ľahko stáva sebavedomým pánom, rozdeľuje a nasmeruje na sólové chodníčky. Tie sa potom málokedy opätovne stretnú na jednej hudobnej križovatke a ak náhodou áno, je to vždy len reparát. Aj Spice Girls dnes síce so žiarivými úsmevmi pod hashtagmi #Girl­Power, #FriendshipNeverEnds hlásia návrat, no nie v plnej zostave. Redaktorka Daily Mail Alison Boshoffová pri tejto príležitosti nahliada do sveta fenoménu medzi hudobnými skupinami bez žiary reflektorov. Odhaľuje sváry, žiarlivosť aj to, že Victoria Beckhamová naplnila svoju prezývku Posh, čiže Nóbl.

Lístky v predaji už v sobotu

Odkazujú svojim niekdajším fanúšikom Spice Girls prostredníctvom videa na Twitteri za tónov piesne Spice Up Your Life z roku 2009. Melanie „Sporty Spice“ Chisholmová, Emma „Baby Spice“ Buntonová, Melanie „Scary Spice“ Brownová a Geri „Ginger Spice“ Hornerová. Dnešné štyridsiatničky vystúpia od 1. do 15. júna budúceho roka v anglických mestách Manchester, Coventry, Sunderland, Edinburgh, Bristol a Londýn. Lenže ako kvarteto.

Victoria „Posh Spice“ Beckhamová sa k dievčatám nepripojí, hoci tie stále dúfajú. „Dnešok je pre dievčatá mimoriadne špeciálny, pretože oznámili termíny prvého spoločného turné od roku 2012, keď sme spolu spievali naposledy. Tentoraz sa k svojim dievčatám nepripojím, ale byť v Spice Girls pre mňa bola mimoriadne dôležitá súčasť života a želám im počas turné veľa lásky a zábavy. Viem, že budú mať úžasnú šou a naši fantastickí fanúšikovia prežijú úžasné chvíle,“odkázala Victoria prostredníctvom svojho Instagramu. Podľa zdroja Daily Mail však vzťahy medzi spajskami až také láskyplné nie sú.

Hviezdny manipulátor?

Podľa dobre informovaného zdroja Daily Mail došlo medzi Mel B, Mel C, Emmou, Geri na jednej strane a Victoriou a Simonom Fullerom na druhej strane k zvade. Kto je Simon Fuller? Manažér hviezd a držiteľ licencie SuperStar. Do jeho portfólia patrí Spice Girls alebo Abba, Annie Lennox, Jennifer Lopezová, Amy Winehousová, ale aj manželia Beckhamovci. Práve on predstavil Posh Spice jej budúcemu manželovi, futbalistovi Davidovi. Spice Girls dali Fullerovi padáka v roku 1998 po fámach o jeho vzťahu s Emmou, ktorý obaja popreli. V roku 2002 si ho však prenajala Victoria, v ktorej službách je doteraz. Od roku 2007 do tohto leta manažoval i jej manžela. Hoci Fuller pre spajsky už desaťročie nepracuje, stále dokáže v skupine zamiešať karty a hovorí sa, že aj manipulovať s nimi.

Pred dvomi rokmi sa otvorila možnosť znovuzjednotenia Spice Girls pri príležitosti 20. výročia ich prvého hitu Wannabe. Victoria ani Mel C však nechceli byť toho súčasťou. Napriek tomu chceli zvyšné tri členky jednorazovo vystúpiť v Hyde Parku. Victoria a Mel C pohrozili právnymi krokmi. Nevyšla ani myšlienka vystúpenia v talentovej šou. Geri totiž mala materské povinnosti. Vlani, v čase, keď sa Mel B rozpadlo druhé manželstvo, začalo mať zmŕtvychvstanie Spice Girls reálne kontúry. Vo februári tohto roka sa spajsky v plnej zostave stretli v Gerinom dome aj s ich bývalým manažérom Simonom Fullerom.

Určite spomínali na staré dobré časy, ale aj dišputovali o svojej spoločnej budúcnosti ako skupiny. Noviny The Sun písali, že Victoriu presvedčil zárobok desať miliónov libier. Hoci vlastní multimiliónovú módnu značku, v posledných rokoch vykazuje pokles predaja. Práve na pracovnú zaneprázdnenosť sa Victoria v otázke comebacku vždy odvolávala. No ako sa teraz ukázalo, na honorár z turné nie je odkázaná, keď sa už ako spajska jednoducho necíti. Alebo je v tom ešte niečo iné? Podľa zdroja Daily Mail z prostredia kapely zasiahla ruka exmanžéra skupiny. Keď Fuller videl, že všetky členky kapely sú naklonené spoločnému turné, povedal si, že ich rozdelí.

Simon Fuller: S hudobným producentom pózuje Victoria Beckhamová na odhalení jeho hviezdy na hollywoodskom Chodníku slávy v roku 2011. Fuller stál za úspechmi Spice Girls, ale aj ich dnešným rozvratom.
Simon Fuller: S hudobným producentom pózuje Victoria Beckhamová na odhalení jeho hviezdy na hollywoodskom Chodníku slávy v roku 2011. Fuller stál za úspechmi Spice Girls, ale aj ich dnešným rozvratom.
Zdroj: TASR

Hrá na city

Zlé jazyky tvrdia, že dievčatá vnímajú ako zradu fakt, že po ich februárovom stretnutí bola Victoria s manažérom Fullerom na palube návratu Spice Girls, ale Fuller otočil kormidlo a Victoria z lode vystúpila. Dievčatá mali podľa zdroja pocit, že Fuller „rozdeľuje a panuje“ ako za čias, keď ich manažoval. Napätie sa vystupňovalo, keď Victoria k téme desaťročného jubilea svojej módnej línie natočila pre októbrové vydanie Vogue promovideo, v ktorom sa objavila v najznámejších kostýmoch z čias v Spice Girls.

Mel B to podľa zdroja blízkeho skupine poriadne rozhorčilo. Jasnou správou bol i halloweensky kostým Mel B. Tá sa totiž vystrojila za Victoriu a v ruke držala odkaz: „Nie, nejdem na turné.“Priateľ Mel B v kostýme Davida Beckhama zas držal odkaz: „Prosím, prosím, prosím, urob to pre Spice fanúšikov.“Mel B v šou Loose Women ITV priznala, že s Victoriou majú „vzťah nenávistnej lásky“ a dodala, že dúfa, že sa Victoria pripojí k novému turné ikonickej kapely 90. rokov, inak by to vraj podľa nej bola hanba.

Manželka Davida Beckhama napriek prajnému odkazu na sociálnej sieti zostáva, tak ako ju poznáme zo všetkých jej fotiek, chladnou. Hoci podľa zdroja blízkeho štyrom spajskám si myslia, že by sa k nim  Victoria mohla pripojiť aspoň na jednom koncerte a „pripomenúť Davidovi ženu, do ktorej sa zamiloval“, priatelia Victorie hovoria, že to skôr peklo zamrzne.

Vzťah Victorie a Mel B bol podľa zdroja jablkom sváru už v čase rozkvetu kapely. Victoria vždy považovala Mel B za hlučnú a neohrabanú. Tá si na revanš o Victorii myslela, že veľa hudobného talentu nemá. Určite si dokážete predstaviť Victoriino rozhorčenie, keď zistila, že jej mikrofón má počas koncertov zníženú hlasitosť alebo je dokonca vypnutý. Po poslednom turné Spice Girls v roku 2007 si tieto dve nevedeli najmenej dva roky prísť na meno a celá kapela bola rozhádaná. Mel B neskôr urazilo, že jej Victoria odmietla požičať oblečenie svojej značky do televízneho programu. Victoria začala hovoriť nie všetkým pozvánkam na spoločné vystúpenia.

Bez peňazí a závislá

Napriek vnútorným treniciam štyri spajsky navonok oplývajú nadšením z nadchádzajúceho turné. Podľa zdroja je to „teraz alebo nikdy“. Spajsky majú pred päťdesiatkou a cítia, že to môže byť ich posledná šanca vrátiť sa na pódiá. Vypredajú však Wembley štadión i bez piatej členky? Finančná situácia Mel B by si to vyžadovala.

Nadšenie Mel B pre znovuzjednotenie Spice Girls sa dá pochopiť. Vlani prešla náročným rozvodom s producentom Stephenom Belafontem. Došlo medzi nimi k vyrovnaniu, ktoré Mel B vyšlo na 270-tisíc za právne poplatky a vyše 3-tisíc libier mesačne na alimentoch pre dieťa. No ani vyrovnanie nezmaže rany na duši. Mel B sa vyjadrila, že domáce násilie v nej zostane navždy. Verejne tiež priznala, že sa rozhodla vyhľadať odbornú pomoc pre utápanie v alkohole a závislosť od sexu. Viac sa dočítame v jej knihe Brutally Honest, ktorá vyjde koncom mesiaca. Počas rozvodového konania právnici odhalili, že Mel B minula všetok svoj 38-miliónový majetok a že s Belafontem nemali ani na zaplatenie daní. Možno preto netrpezlivo čaká na honorár od Simona Cowella za porotcovanie v súťaži Amerika má talent.

Nech už dievčatá vyrážajú na turné z akýchkoľvek pohnútok, Victoria má v jednom pravdu, fanúšikovia si ich návrat poriadne užijú, veď predsa nikdy neviete, dokedy bude vaša obľúbená kapela koncertovať.

Priateľstvo sa nikdy neskončí: Spievali Spice Girls v debutovom hite Wannabe. V realite sa láskyplné vzťahy nekonajú.
Priateľstvo sa nikdy neskončí: Spievali Spice Girls v debutovom hite Wannabe. V realite sa láskyplné vzťahy nekonajú.
Zdroj: TASR

Ktorej najviac tečie do topánok?

Mel B (43): Peniaze by sa jej po finančne náročnom rozvode zišli. Budúci rok dostane výplatu za porotcovanie v Amerika má talent vo výške 2,15 milióna libier. Inak má finančné suchoty. Má tri dcéry s tromi rôznymi mužmi. Phoenix (19) má s prvým manželom Jimmym Gulzarom, Anjel (11) s Eddie Murphym a Madison (7) s druhým manželom Belafontem.

Emma (42): Pracuje v rádiu Heart FM. Jej majetok sa odhaduje na 21 miliónov libier. So snúbencom Jadom Jonesom (spieval v skupine Damage) majú dvoch synov. Tate má 11 a Beau 7 rokov. Žijú v Londýne.

Mel C (44): Hodnota jej majetku je 27 miliónov libier. Dokázala sa úspešne presadiť aj po odchode z kapely. S developérom Thomasom Starrom má deväťročnú dcéru Scarlet. V súčasnosti randí so svojím manažérom Joeom Marshallom.

Geri (46): Jej majetok má hodnotu 30 miliónov libier. Jej post-Spice kariéra zahŕňa okrem spevu i písanie detských kníh a uvádzanie speváckej súťaže pre BBC. Zo vzťahu so scenáristom Sachom Gervasim má 12-ročnú dcéru Bluebell, s manželom, tímovým manažérom Red Bull Racing Formula 1 Christianom Hornerom má 22-mesačného syna Montyho.

Victoria (44): Spomedzi Spice Girls má najviac peňazí a manželstvo stále trvá. Hodnota majetku Victorie Beckhamovej sa pohybuje okolo 240 miliónov libier. Hotovosť ju nemusí trápiť, hoci jej módne impérium spustené v roku 2008 vykazuje obrovskú stratu. Davida si vzala v roku 1999 a majú spolu štyri deti. Beckhamovci patria v Sojenom kráľovstve k výkvetu miestnej smotánky, o čom svedčí fakt, že ich pozývajú na kráľovské svadby.

 

Genéza Spice Girls

Britská popová skupina Spice Girls vznikla v roku 1994 v Londýne. Z debutového singlu Wannabe, ktorý vyšiel o dva roky, sa predalo asi 53 miliónov nosičov. Podľa BBC najpredávanejšia dievčenská skupina všetkých čias vydala dovedna tri štúdiové albumy - Spice (1996), Spiceworld (1997), natočili rovnomennú hudobnú komédiu, a Forever (2000).

Labutia pieseň

Posledný album však vydali už len vo štvorici, keďže ich najvýraznejšia členka - hlasom i ryšavými vlasmi - Geri opustila skupinu dva roky predtým, aby sa naplno venovala sólovej dráhe. Zvyšné kvarteto vydalo po jej odchode príznačný singel Goodbye, ktorým dali zbohom fanúšikom, pretože Victoria i Mel B boli tehotné, čo si vynútilo pauzu, no možnosti dať sa ešte niekedy v budúcnosti dokopy nechali dvierka otvorené, ako inak.

Každá z dám rozbehla viac či menej úspešné sólové projekty, celkovo vydali tucet albumov. V roku 2007 prišiel čas obnoviť svoju spoločnú činnosť a vydať výberovku Greatest Hits. Prvý londýnsky koncert „návratového“ turné sa vypredal za rekordných 38 sekúnd. Z pôvodných 11 koncertov nakoniec bolo 47, ale nedošlo na vystúpenia mimo Európy a Severnej Ameriky. Turné oficiálne ukončili z rodinných a pracovných dôvodov. Neoficiálne, Emma ako čerstvá matka bola vyčerpaná, Victoria mala neustále na telefóne manžela a Mel C priznala, že na spoločné turné prikývla len preto, že nechcela byť „rozvracačka“ skupiny. Každá zo spajsiek cestovala na turné s vlastným sprievodom.

Po turné Mel C ďalej nahrávala, Geri sa vrhla na písanie detských knižiek s hlavnou postavičkou Eugéniou Levanduľovou, Mel B a Emma sa odmlčali a Victoria sa viac ako na pódiu, na ktorom pôsobila najmenej dôveryhodne, našla v módnom biznise. Slávna pätica spolu naposledy vystupovala v roku 2012 na záverečnom ceremoniáli letných olympijských hier v Londýne ako hudobný klenot Spojeného kráľovstva. Po obrovských úspechoch spred dvoch desaťročí ohlásili Spice Girls budúcoročné turné po Spojenom kráľovstve. Odmlku však neprelomí Victoria. Turné bude bez nej.