Kate Winsletová vraví, že má v živote šťastie, ale aj tak musela prekonať mnoho ťažkostí. Necíti sa hviezdou, nie je odtrhnutá od reality, nadáva ako kočiš a trápia ju problémy sveta. Protestovala napríklad proti chovným farmám zvierat určených na kožušiny a brojila proti politike Donalda Trumpa. Na Instagrame umiestnila fotografie z americko-mexickej hranice, apelujúc, aby utečencov z juhu nechali na pokoji. „Amerika, ty taká nie si!“ napísala.

Dnes 46-ročná hviezda, držiteľka Oscara, Emmy či Zlatého Glóbusu, vždy vedela, čo chce. Po úlohe v Titanicu sa mohla stať najcelebritnejšou hollywood­skou celebritou. Túto cestu si však nevybrala, odmietla veľa trhákových úloh.

Na sto percent

Má silné profeministické názory. Ženy by podľa nej nemali mlčať, pričom sama priznáva, že dlho bola „príliš potichu“. Podporuje hnutie #MeToo a dištancuje sa od spolupráce s režisérmi Romanom Polanským i Woo­dym Allenom obvineným zo sexuálneho zneužívania. „Preboha, čo som si myslela, keď som im kývla na spoluprácu? Musím niesť zodpovednosť za to, že som s nimi pracovala,“ vyznala sa minulý rok pre Vanity Fair.

V angažovanosti i v herectve ide na sto percent. Keď mala hrať v adaptácii knihy o Jan­e Austenovej Rozum a cit, cvičila taj-či, pretože podľa režiséra Anga Leeho „má v pohyboch málo grácie“. A, samozrejme, prečítala aj celú Austenovú. Pri nakrúcaní Titanicu pracovala tak zanietene, že sa takmer utopila a dostala zápal pľúc. Bojovala o úlohu tak, že denne písala Jamesovi Cameronovi: „Ja som Rose, ja som Rose, ja som Rose...“ Režisér totiž pôvodne chcel obsadiť Gwyneth Paltrowovú alebo Claire Danesovú. Mimochodom, pôvodne o nej uvažovali aj ako o Bridget Jonesovej, ale pre tvorcov bola vtedy príliš mladá.

Úspech nevyhnutnosťou

Detstvo mala krásne i neľahké. Winsletovci boli milujúca rodina provinčných hercov: starí rodičia viedli divadlo a rodičia hrali. Nezarábali veľa, tak si privyrábali ako barmani či opatrovatelia detí z bohatých rodín. Občas bolo tak zle, že chodievali jesť do charity. Kate sa však za chudobu nehanbí, naučila ju vážiť si ťažkú prácu, ktorá je podľa nej jediný spôsob prežitia. Položartom vraví: „Byť úspešnou tak pre mňa nebola otázka túžby, ale nutnosti.“

Najnovšie priznala, že ju už v detstve trápil bodyshaming. V školských predstaveniach nedostávala hlavné úlohy, lebo jej „bolo priveľa“. Učiteľ „radil“, aby sa uspokojila s rolami tučných žien, lebo s inými rátať nemôže. „Stratila som sebavedomie,“ spomína s tým, že komentovať svoje fyzické „ja“ bolo pre ňu nesmierne traumatizujúce. Dokonca aj po filme Titanic, ktorý z nej spravil megahviezdu a sexsymbol, americká komička Joana Riversová žartovala, že keby bola Kate štíhlejšia, tak by sa možno Leonardo di Caprio zmestil na tú improvizovanú plť, kus dreva, na ktorom sa v záverečných scénach držala. Kate sa to smiešne nezdalo.

Dlh tínedžerkám

Napriek všetkému hviezda „krv a mlieko“ neznášala retušovanie svojich fotografií. Nikdy nedovolila, aby komplexy riadili jej život. Jej výzor a hmotnosť vždy riešili len iní. „Nebudem nosiť rozmer XS. Taký nosí moja dcéra Mia,“ vravela. Radšej chce mať tvár poznačenú vráskami, než umelú hladkosť. Keď dostala Oscara, napísala otvorený list všetkým ženám, aby sa nebáli byť samy sebou. V nahých scénach, odmietala retušovanie a ak by ho tvorcovia použili, bola pripravená súdiť sa. Raz všetkým dievčatám adresovala: „Keď počúvate, že ste tučné, vždy budete tučné, budete mať pocit, že nie ste dobré.“ Žiadalo sa jej vystríhať tínedžerky, aby sa nedali omámiť nereálnym ideálom krásy, lebo to môže viesť k depresiám, bulímii či anorexii.

Viac FOTO krásnej Kate Winslet v GALÉRII

Patchworkové šťastie

Kate Winsletová vždy chcela mať veľkú rodinu. Aj ju má, hoci „pozošívanú“. Každé z troch detí má iného otca: 20-ročná Mia je z prvého manželstva s režisérom Jamesom Theapletonom, 16-ročného Joea splodila s režisérom Samom Mendesom a sedemročný Bear je plodom lásky s posledným manželom Nedom Rocknrollom. A až počas pandémie sa herečka cíti ako skutočná pani domu: Upratuje, varí a na sto percent sa venuje deťom. Mimochodom, čo sa potomkov týka, je majetnícka. „Moje deti netrávia polovicu času s otcom a polovicu so mnou, moje deti bývajú so mnou.“