Boli dni, ktoré boli neuveriteľne ťažké. Niekoľkokrát si už myslela, že to „zabalí“, že manželstvo s Billom nemá zmysel. Ale vydržali spolu 25 rokov. Melinda Gatesová, manželka jedného z najbohatších mužov sveta, odhalila, že ak poznáte „finty“ na svojho manžela, je s ním celkom ľahké žiť.

Partnerstvo

Melinda opísala ich život a svoju vlastnú cestu vo svojej prvotine, v knihe The Moment of Lift: How Empowering Women Changes the World (v preklade Moment pozdvihnutia: Ako ženy menia svet). Dnes sa z manželských „problémov“ smeje. Vo svojich memoároch odhaľuje, akými zmenami prešiel ich vzťah. Hoci je katolíčka, bráni antikoncepciu.  Bill Gates viackrát zdôraznil, že v Melinde má rovnocenného partnera. Vo všetkom, čo kedy urobil. „To je pravda, ale vždy to nebolo tak. Musel sa naučiť, ako sa mi vyrovnať, a ja som sa musela naučiť, ako sa vyrovnať jemu,“hovorí 54-ročná Melinda. Gatesovci oslávili 25. výročie sobáša v januári tohto roku. Melinda Gatesová, rodená Frenchová, sa narodila v Dallase v Texase. Vyštudovala Duke University a ešte pred svadbou pracovala ako projektová manažérka v Microsofte - vo firme svojho manžela. Bill založil spoločnosť v roku 1975 a Melinda do nej nastúpila o 13 rokov. Ako jediná žena, absolventka prvej z tried MBA. V knihe zdôrazňuje, že práve Microsoft bol obrovskou súčasťou ich spoločného života.

Zoznámenie

S Billom sa stretli krátko po jej nástupe do firmy na firemnom podujatí. „Cestovala som služobne do New Yorku, moja spolubývajúca mi oznámila, že mám prísť na večeru,“spomína Melinda, ktorá bývala s kamarátkou, aby obe ušetrili peniaze. Na tú večeru prišla, aj keď neskoro. Uvidela jeden jediný voľný stôl s troma stoličkami. Sadla si a o niekoľko minút prišiel jej budúci manžel. „Cítila som, že ho zaujímam, rozprávali sme sa. Ale potom som o ňom dlhšie nepočula,“opisuje vtedajšiu situáciu. Neskôr na seba „narazili“ na parkovisku firmy. „Prihovoril sa mi a opýtal sa ma, čo robím o dva týždne od piatka,“ smeje sa pri spomienke na plánovanie spoločného rande. Dala mu však telefónne číslo s tým, aby našiel bližší dátum. Pozval ju na rande ešte v ten večer, volal dve hodiny po stretnutí na parkovisku.

Jedno z prvých rande: Melinda, ešte ako Frenchová, s Billom na zápase basketbalového tímu Seattle Sonics v roku 1993. Vzali sa v prvý deň roku 1994.
Jedno z prvých rande: Melinda, ešte ako Frenchová, s Billom na zápase basketbalového tímu Seattle Sonics v roku 1993. Vzali sa v prvý deň roku 1994.
Zdroj: Profimedia.sk

Keď sa zasnúbeného Billa opýtali, ako sa cíti, odpovedal: „Je to prekvapujúce, ale vďaka nej sa cítim potešený, že sa ožením.“ Kedy si uvedomil, že stretol tú pravú? Ťažko povedať, ale vraj by to mohlo súvisieť s ich súťaživosťou. Na rande riešili matematické rébusy či skladali puzzle. „Zrejme ho zaujalo, že som ho porazila v matematike. Vyhrala som tiež v clue, to je spoločenská hra, pri ktorej súťažiaci zisťujú, kto spáchal vraždu, v akej miestnosti a akou zbraňou,“ spomína Melinda. Bill ju vraj naliehavo vyzýval, aby si prečítala jeho obľúbený román Veľký Gatsby, hoci ona ho mala prečítaný už dva razy. Spolu sú už dvadsaťpäť rokov a majú tri deti.

Svadba a prvé tehotenstvo

Zobrali sa v roku 1993. „Dva roky po svadbe sme chceli ísť do Číny. Ten výlet bol pre nás oboch veľkou výzvou. Bill totiž zriedkakedy opúšťal svoju spoločnosť, navyše sme mali ísť s ďalšími známymi,“hovorí Melinda. Vtedy však zistila, že je tehotná. Nechcela o cestu prísť, a tak najskôr zvažovala, že manželovi o tehotenstve nepovie, až po návrate. Potom jej však došlo, že takto to nepôjde. „Povedala som si, že mu to musím povedať, čo ak by sa niečo stalo? V podstate mu to aj tak musím povedať, pretože je to aj jeho dieťa,“ tvrdí v spomienkach. Keď manželovi o svojom tehotenstve povedala, tešil sa. Bol nadšený, že budú mať spolu dieťatko, a nechápal, že mu to nechcela povedať. „Žartuješ,“vyslovil údajne. Melinde až vtedy došlo, že jej pôvodný nápad zatajiť tehotenstvo bol naozaj zlý.

Rozdvojená

Melinda bola na jednej strane feministkou, na druhej strane konzervatívnou manželkou. Keď sa pri prvom tehotenstve vrátili obaja z výletu z Číny, vyhlásila, že pracovať ďalej nebude, pretože jej príjem do rodinného rozpočtu nie je potrebný. Chcela sa venovať rodine na plný úväzok. Priznáva, že netušila presne, ako zladiť kariéru a rodinu, mala pocit, že byť doma s deťmi je prirodzenou úlohou ženy. Až neskôr si uvedomila, že má obrovské šťastie - keď rodina nie je odkázaná na dva príjmy, je to veľká výhoda.

Hoci je katolíčka, otvorene hovorí o antikoncepcii, dokonca ju podporuje. „Uvedomila som si výhodu malej pilulky. Tá mi umožnila vybrať si čas a miesto tehotenstva,“ hovorí Melinda. Podľa nej nie je náhoda, že otehotnela po desiatich rokoch práce v Microsofte. „Bola som pripravená na to, že budem mať deti,“ vyhlásila. Prvým dieťaťom bola dcérka Jenn, tri roky nato sa narodil syn Rory a po ďalších troch rokoch dcéra Phoebe. Melinda to nepovažuje za náhodu, ale za šťastie, že si tieto termíny mohla vybrať.

Filantropi: Melinda a Bill sa angažujú ohľadom liečenia afrických detí. Na snímke z roku 2003 s malým pacientom trpiacim maláriou v nemocnici Mahnica v Mozambiku.
Filantropi: Melinda a Bill sa angažujú ohľadom liečenia afrických detí. Na snímke z roku 2003 s malým pacientom trpiacim maláriou v nemocnici Mahnica v Mozambiku.
Zdroj: Profimedia.sk

Rozmaznaná?

Melinda občas nezvládla aktivity, ktoré venovala deťom. Varenie, pečenie, vozenie do školy, na krúžky. Niekedy toho mala naozaj dosť, ale podarilo sa jej vcelku bez problémov do týchto činností zapojiť aj Billa. „Aspoň budem mať čas rozprávať sa s Jenn,“povedal, keď sa dohodli, že najstaršiu dcéru bude do škôlky voziť on. Neskôr si uvedomila, že po spoločnej večeri je to len ona, kto zostáva upratovať kuchyňu, a je tam sama. Tak vyhlásila, že nikto z kuchyne neodíde skôr, kým ju neopustí mama. Manžel ju našťastie podporil, takže odvtedy jej všetci pomáhajú. „Je to môj pohľad na problém. Rodová nerovnováha v neplatenej práci je spoločné bremeno, ktoré viaže mnoho žien dohromady,“myslí si Melinda. Je však šťastná, že sa jej s manželom podarilo skĺbiť predstavy o manželstve, spoločnom živote a výchove detí. Inak by zrejme tých 25 rokov oľutovala.

Filantropka

V roku 2000 založila Melinda spolu s Billom nadáciu Bill & Melinda Gates Foundation. Pôvodne to mala byť nadácia na záchranu detských životov. Ale raz prišla Melinda do Malawi. „Dojal ma pohľad na mamy, ktoré v horúčave čakali na to, aby dali zaočkovať svoje ratolesti,“ spomína. Jednej mladej mamičky sa opýtala: „Čakáte s detičkami na injekciu?“ A mladá žena odvetila: „A čo moja injekcia?“ Vtedy si Melinda uvedomila, že ženy v Afrike potrebujú dlhodobo pôsobiacu antikoncepčnú injekciu, ktorá môže zabrániť ich nechcenému otehotneniu. Takže nadácia okrem detských vakcín začala riešiť antikoncepčné injekcie a plánovanie rodiny.