"Mami! Mami!"pretne ticho panenskej, zelenej záhrady detské volanie. Zo svojho úkrytu vybehne tmavovlasé dievčatko Nayeon v jasne fialových letných šatách, postaví sa pred vzlykajúcu mladú ženu Jang Ji-sung a zahľadí sa na ňu svojimi veľkými očami. "Kde si bola mamička? Myslela si na mňa?" pýta sa a Jang, ktorej prúd sĺz tečie po tvári odpovedá: "Myslím na teba po celý čas..."

Už ma nič nebolí

Všetko pôsobí veľmi smutne, veľmi skutočne a emotívna hudba dojímavú atmosféru ešte viac zvýrazňuje. Matka pohládza svoju malú dcéru po vlasoch, dotýka sa jej rúk, po dlhých rokoch znovu spolu hovoria. Potom ju Nayeon vezme na prechádzku rozprávkovým svetom. Ukazuje jej hračky, lietajúceho draka, skrýva sa medzi stromami. Náhle pribehne k Jang, spoza chrbta vytiahne kyticu kvetov a vsunie jej ju do rúk. "Vidíš mami, už mi nič neubližuje, už netrpím, vidíš to však?"Počas ďalších minút sa obe hrajú, fotia, sedia za stolom. Na záver si dievčatko ľahne do postele, nad ktorou sa rozprestiera tmavnúca obloha plná žiarivých hviezd. So slovami, že je už unavená položí hlavu na biely vankúš, zatvorí oči a.... odíde. Na scéne zostane len bezradná Jang pred veľkou zelenou, prázdnou stenou. S okuliarmi virtuálnej reality na hlave a haptickými rukavicami na rukách. V štúdiu plačú všetci, od členov štábu až po najbližšiu rodinu, ktorá mladú ženu prišla pri nakrúcaní podporiť.

Sedemročná Nayeon zomrela v roku 2016 na nevyliečiteľnú chorobu. Pred pár dňami sa nachvíľu vrátila...
Sedemročná Nayeon zomrela v roku 2016 na nevyliečiteľnú chorobu. Pred pár dňami sa nachvíľu vrátila...
Zdroj: internet

Osem mesiacov príprav

Sedemročná Nayeon  podľahla v roku  2016 nevyliečiteľnej chorobe. V srdci jej matky Jang Ji-sung zostala otvorená rana a nekonečný smútok. Preto využila ponuku juhokórejskej televíznej spoločnosti MBC a o tri roky neskôr sa s malou dcérkou v rámci dokumentárnemu projektu "I Met you" opäť "stretla" vo virtuálnom svete. Zábery najsilnejších momentov tejto smutnej šou za pár dní obleteli prostredníctvom internetu celý svet.

Slzy zaliali aj ľudí, ktorí smutnej šou prihliadali v štúdiu počas nakrúcania
Slzy zaliali aj ľudí, ktorí smutnej šou prihliadali v štúdiu počas nakrúcania
Zdroj: yt

Osem mesiacov strávil produkčný tím prípravou projektu. Tvorili virtuálnu záhradu, ktorá sa podobala tej, kde sa obe hrávali a oslavovali posledné narodeniny Nayeon. Samozrejme, najnáročnejšie bolo vytvoriť realistické dievčatko. Špecialisti využili technológiu snímania pohybu v spolupráci s detským hercom, pomocou videomateriálov, zvukových záznamov i fotografií postupne pracovali na tom, aby hlas, pohyby, mimika a výzor digitálneho dievčatka boli čo najvernejšie.   

Odborníci nesúhlasia

Psychológovia nie sú z juhokórejskej produkcie príliš nadšení. Naznačujú, že projekt je na hranici, či za hranicou etiky.

Ako pre Daily Mail uviedol filozof Dr. Blay Whitby zo sussexskej univerzity, televízna relácia vyvolala znepokojujúce etické otázky. "Jednoducho nevieme, aký psychologický efekt môže mať takéto ´znovustretnutie´. Mnoho psychiatrov by to považovalo za potenciálne nezdravé. Problém je aj v tom, že v honbe za ziskom môžu byť ľudia producentmi emociálne zneužívaní.“

Jang Ji-sung s okuliarmi VR a haptickými rukavicami sa na desať minút premiestnila do iného sveta, kde sa stretla so svojou mŕtvou dcérkou.
Jang Ji-sung s okuliarmi VR a haptickými rukavicami sa na desať minút premiestnila do iného sveta, kde sa stretla so svojou mŕtvou dcérkou.
Zdroj: yt

Sarah Jones z Univerzity De Montfort v Leicesteri, dodáva: "Fakt, že existujú technológie, ktoré umožňujú ´návrat´ mŕtvych za trúchliacimi automaticky neznamená, že by sme ich mali využívať." Hovorí tiež o právach zosnulých. "Kto sa ich pýtal, či by sa v takejto forme chceli vrátiť? Kto ovláda ich slová? Je tu hrozba, že by ich vyjadrenia mohli byť zmanipulované tak, ako by si to sami neželali. A ak sa bude takáto technológia využívať, potom ako? Jednorazová posledná rozlúčka, či predĺženie bývalého vzťahu?"

Posledné zbohom

Jang Ji-sung, ktorá dodnes nosí v náhrdelníku popol svojej dcérky, obavy odborníkov nezdieľa. Skôr naopak. "Možno to bol skutočný raj," komentovala pre noviny Aju Business Daily svoj zážitok vo virtuálnej realite. „Znova som stretla Nayeon, ktorá sa na mňa usmievala, volala na mňa. Na veľmi krátky čas, ale bol to veľmi šťastný čas. Myslím, že som prežila sen, po ktorom som vždy túžila."

Dodala, že na dokumente spolupracovala aj preto, aby pomohla a dala nádej ostatným ľuďom, ktorí stratili brata, rodiča alebo dieťa. Tak, ako ona. Aby raz aj oni mohli dať posledné zbohom svojim najbližším, ktorí odišli...

Pozrite si v GALÉRII zábery z nakrúcania a najsilnejšie momenty z rozlúčky matky s dcérkou