Americká herečka Melissa Joan Hart (46) známa z tínedžerského seriálu Sabrina – mladá čarodejnica prehovorila o tom, ako s manželom pomáhali deťom po streľbe v škole v Nashville. Melissa zverejnila video na Instagrame, nie však bezprostredne po incidente, lebo to bola príliš desivá skúsenosť pre matku troch detí. Melissa sa na druhý deň rozplakala pri opise, ako s manželom pomáhali škôlkarom ujsť pred pondelkovým masakrom na súkromnej kresťanskej základnej škole v meste Nashville.

Druhá skúsenosť

Melissa žije s manželom hudobníkom Markom Wilkersonom (46) a ich tromi synmi Masonom (17), Braydonom (15) a Tuckerom (10) v Nashville. Šokujúce je, že je to už druhýkrát, čo rodina žila v blízkosti školy, kde sa odohrala masová streľba. Synovia herečky navštevujú školu, ktorá je hneď vedľa tej, kde sa strieľalo.

„S manželom sme boli na ceste do školy na konferencie. Našťastie, naše deti tam neboli. Pomohli sme triede škôlkarov cez rušnú cestu. Vyliezali z lesa a snažili sa uniknúť od strelca v škole.“

„Pomohli sme tým maličkým detičkám prejsť cez cestu a dostať tam aj ich učiteľov. Pomohli sme mame spojiť sa svojimi deťmi a je len...neviem, čo povedať. Už je toho dosť. Len sa modliť, modliť za rodiny,“ opakovala herečka emotívne, citovali ju viaceré zahraničné médií vrátane Daily Mail.

Herečka sa s rodinou presťahovala do Nashvillu z Connecticutu. Jej synovia tam navštevovali školu kúsok od školy Sandy Hook, kde v roku 2012 došlo k masakru. 20-ročný Adam Lanza najskôr doma zastrelil svoju matku a potom odišiel na základnú školu, kde zastrelil 26 ľudí, z toho 20 detí vo veku 6 až 7 rokov, 18 z nich zomrelo na mieste, dve v nemocnici, zvyšných šesť obetí boli učitelia. Strelec spáchal samovraždu a našli uňho tri zbrane. „Takže toto je naša druhá skúsenosť so streľbou v škole v tesnej blízkosti našich detí. Našťastie sme všetci v poriadku,“ uviedla herečka s tým, že už toho bolo dosť a vyzvala fanúšikov, aby sa modlili za rodiny postihnuté tragédiou.

Proste choré

V pondelok okolo 10. hodiny ráno vošla do presbyteriánskej základnej školy 28-ročná strelkyňa Audrey Hale vyzbrojená útočnými puškami a pištoľou. Náčelník miestnej polície John Drake ju identifikoval ako transrodovú osobu. Narodila sa ako žena, ale sociálne siete naznačujú, že žila ako muž. Podľa polície po sebe zanechala manifest, ktorý naznačuje, že k streľbám malo dôjsť na viacerých miestach, vrátane školy. Páchateľku polícia zastrelila 14 minúť po nahlásení útoku. Útočníčka však stihla zastreliť šesť osôb. Obeťami sú 9-ročné deti – Evelyn, Hallie a William. Zabitá bola tiež zastupujúca učiteľka Cynthia Peak (61), riaditeľka školy Katherine Koonce (60) a správca Mike Hill (61). „Naša komunita má zlomené srdce. Smútime nad obrovskou stratou a sme v šoku z teroru, ktorý rozbil našu školu a kostol,“ znie vyhlásenie školy.

Strelkyňa pritom školu sama navštevovala, podľa náčelníka Draka manifest naznačuje, že v sebe dusila hnev z toho, že dali na kresťanskú školu. Jej matka Norma pracovala ako koordinátorka v miestnom kostole a na Facebooku uverejňovala náboženské príspevky. Polícia zatiaľ nepozná detaily, prečo došlo k incidentu no „existuje podozrenie, že tam bola zášť z toho, že Audrey Hale musela navštevovať túto školu,“ povedal Drake pre NBC News.

Americký prezident Joe Biden povedal, že násilie páchané strelnými zbraňami v USA „trhá dušu“ krajine. „Je to proste choré!“ Ocenil políciu za rýchly zásah a opätovne vyzval republikánskych zákonodarcov, aby podporili zákaz predaja útočných zbraní.

FOTO zo školy v Nashville, kde došlo k streľbe v GALÉRII