Kvôli svojej pakistanskej láske sa zaujímala o to, ako fungujú moslimské manželstvá. Prezradil to bývalý kráľovský fotograf Anwar Hussein (83), ktorého výstavu o Lady Di možno vidieť v USA. Princezná si vraj raz v polovici 90. rokov prisadla k nemu v lietadle a chcela vedieť „všetko o islame“, cituje fotografove slová magazíne People.

Pán dokonalý

Chirurg Hasnat Khan (63) pochádzajúci z Pakistanu, bol vraj jedinou skutočnou láskou kráľovnej ľudských sŕdc. Zoznámili sa v nemocnici, kam ona pri­šla navštíviť priateľa zotavujúceho sa po infarkte. On bol po nočnej službe, unavený a nespoznal ju. Láska na prvý pohľad to nebola, ale postupne to medzi nimi zaiskrilo. Museli sa však ukrývať pred očami verejnosti, lekárovi nebolo po vôli, že by svietil na titulných stránkach bulváru. Ona zasa nechcela vyjsť s pravdou von, kým si vzťahom nebude istá.

Navyše, hoci jej manželstvo s princom Charlesom bolo už v troskách, formálne bola stále vydatou paňou. Khan sa jej vtedy ani nedotkol, náboženstvo mu nedovoľovalo mať intímnosti a sex so zadanou. Plnohodnotne, čiže aj v spálni, boli údajne spolu až po Dianinom rozvode v roku 1996. Kým sa tak však stalo, zvykli si občas spolu niekam vyjsť, Diana sa vždy dobre zamaskovala, nahodila si jednoduchý outfit, parochňu a slnečné okuliare.

Túžba po obyčajnosti

Dianina láska k pakistanskému lekárovi sa však zmenila na posadnutosť. Tak veľmi chcela byť „obyčajnou pani Khanovou“, vytvorila si pre seba takú imaginárnu bublinu, ktorá jej pomáhala uveriť, že je normálnou ženou z ľudu, svojmu vyvolenému prala, žehlila, pokúšala sa variť. Upratovala, umývala, vysávala a dala preňho prerobiť aj hosťovské izby, len aby sa cítil čo najlepšie. Začala rozmýšľať dokonca o svadbe.

Chcela konvertovať na islam a práve preto sa v polovici 90. rokov priplichtila počas nočného letu k Anwarovi Husseinovi. „Svetlá boli stlmené, bolo prítmie a ona sa zrazu zjavila pri mne a šeptom sa opýtala, či sa môžeme porozprávať,“ zaspomínal fotograf. V priebehu rokov sa medzi ním a princeznou vyvinul pekný priateľský pracovný vzťah. Na oficiálnych podujatiach či na cestách trávili spolu relatívne dosť času. „Poznal som Dianu zo všetkých strán. Bola to skutočne dobrá ľudská bytosť,“ dodáva Hussein.

To, že kráľovná ľudských sŕdc koketovala s myšlienkou konvertovať na islam, potvrdila pre People ešte dávnejšie aj kráľovská biografka Judy Wadová. „Mala víziu, že spolu môžu vytvoriť most priateľstva medzi východom a západom, fungovať naprieč rôznym náboženstvám a naprieč kontinentom. Že môžu zachraňovať životy a urobiť svet lepším,“ povedala. Podľa ďalšieho biografa Andrewa Mortona zaľúbenci mali spoločné plány, chceli otvoriť sieť nemocníc a hospicov pre deti so srdcovými chorobami.

Koniec lásky

Diana, aby sa svojmu osudovému mužovi čo najviac priblížila, dokonca navštívila aj Khanovu rodinu v Pakistane, tí však prominentnou potenciálnou nevestou nadšení neboli. „Hasnatovi hľadáme snúbenicu, ktorá musí pochádzať z vyššej triedy a byť bohatou pakistanskou moslimkou, Dianu si nikdy nevezme,“ povedal tvrdo a otvorene Hasnatov otec Rašíd.

Lekárovi navyše začala veľmi prekážať medializácia ich vzťahu a nebol si ani istý plánmi na svadbu. Bol si vedomý kultúrnych rozdielov ich dvoch svetov, čelil v tejto súvislosti rasistickým narážkam a na dôvažok zistil, že samotná princezná podsúva bulváru rôzne pikantnosti o nich dvoch. A tak sa rozišli niekoľko týždňov pred jej smrťou. Pre Dianu to bola obrovská rana, so stratou milovaného muža sa nevedela zmieriť. Útechu potom našla v náručí ďalšieho moslima, egyptského producenta a obchodníka Dodiho al-Fayeda. Spoločne zahynuli v parížskom tuneli počas novinárskej naháňačky v posledný augustový deň v roku 1997. 

Talentovaný imigrant

Anwar Hussein sa narodil v roku 1938 v Tanganike, na bývalom britskom koloniálnom území vo východnej Afrike. Do Spojeného kráľovstva prišiel v roku 1962. Boli to preňho ťažké časy, Angličania nechceli medzi seba prijímať „farebných“, oveľa lepšie sa vraj správali k psom a mačkám. Osvedčil sa ako fotograf, zvečňoval prírodu, zvieratá a v roku 1968 napríklad dokumentoval aj konflikt vo Vietname.

V GALÉRII si pozrite Dianu a jej moslimské lásky>>

Vďaka svojmu talentu sa jeho fotografické portfólio rozšírilo o hviezdy hudby a neskôr o kráľovskú rodinu. V roku 2016 sa stal najdlhšie „slúžiacim“ kráľovským fotografom. Aj on pomohol zmeniť pohľad ľudu na britskú panovnícku rodinu, keďže začal zvečňovať neformálne snímky jej členov pri „obyčajných“ činnostiach, namiesto oficiálnych škrobených portrétov. Keďže následníka trónu princa Charlesa sprevádzal takmer na všetkých zahraničných cestách, Diana raz zavtipkovala, že sa z jeho fotografií a rozprávania dozvedela o svojom manželovi viac než od samotného Charlesa. Anwarov syn Samir kráča v otcových šľapajach, takisto sa stal kráľovským fotografom, je autorom napríklad niekoľkých oficiálnych vianočných fotiek.