Waleská herečka Catherine Zeta-Jonesová (53) a americký herec Michael Douglas (78) o byty a domy nemajú núdzu. Vlastnia nehnuteľnosti v New Yorku, Kanade, na Malorke, Bermudách aj v herečkinom rodnom Wale­se. Ale nestačí im to, zaobstarali si vraj ďalšie bývanie, doslova kráľovské. Podľa britskej tlače si nedávno prenajali apartmán v Paláci svätého Jakuba (St. James’s Palace), ktorý bude ich základňou, keď budú v meste. Je to čoby kameňom dohodil od obydlia kráľa Karola III. (74) a jeho manželky Camilly (75). „Je to ideálne miesto pre nich, keď sú na návšteve hlavného mesta,“ povedal Daily Mail zdroj blízky hollywoodskym superhviezdam. Nazrime teda do paláca.

Sídlo panovníka

Svätojakubský palác je jedným z najstarších v Londýne. Nachádza sa na ulici Pall Mall, na sever od St. James’s Parku. Palác dal postaviť kráľ Henrich VIII. v rokoch 1531 až 1536 na mieste pôvodnej nemocnice zasvätenej svätému Jakubovi mladšiemu (po angl.: St. James the Less). Podľa neho dostal názov park aj celá štvrť. Budovu postavili z červených tehál v tudorovskom štýle.

Po tom, čo vyhorel Whitehall Palace, sa stal hlavným londýnskym sídlom panovníka a administratívnym centrom celej monarchie. Za Cromwellovej vlády sa palác využíval ako kasárne. Neskôr ho zrekonštruoval kráľ Karol II. Panovníci hannoverskej dynastie využívali palác ako svoje sídlo do roku 1809, keď ho zničil požiar. Z pôvodnej stavby sa zachovala iba brána Henricha VIII. Počas nevyhnutných opráv Paláca svätého Jakuba kráľovská rodina sídlila v Buckingham House (dnešný Bucking­hamský palác). Formálne sa Bu­ckinghamský palác stal hlavným kráľovským sídlom v Londýne za vlády kráľovnej Viktórie. Dva paláce sú od seba vzdialené sedem minút chôdze.

St. James’s Palace sa využíva dodnes. Kráľovský dvor tu má formálne sídlo, akreditujú sa tu zahraniční diplomati. Je londýnskym sídlom princeznej Anny a Alexandry, princeznej z Kentu. Tvorí ho komplex budov. Patrí k nim napríklad York House, kde v minulosti sídlil vtedy ešte princ Charles so synmi Williamom a Harrym, či Clarence House, kde roky sídlila zosnulá kráľovná matka Alžbeta a je aj domovom súčasného kráľa.

Súčasťou Svätojakubského paláca je aj Kráľovská kaplnka. Navrhol ju Inigo Jones. Bola postavená v rokoch 1623 až 1625. Princ William a Kate tu pokrstili svojich synov, princov Georgea a Louisa. Na rozdiel od paláca je kaplnka prístupná verejnosti. Je to jedno z troch miest v Londýne, kde možno vidieť striedanie kráľovských stráží.

Forbes odhadol hodnotu Paláca svätého Jakuba na 700 miliónov eur. Každoročne sa tu koná stovka charitatívnych recepcií, nad ktorými držia záštitu členovia kráľovskej rodiny a ďalšie dôležité ceremónie. Po smrti kráľovnej Alžbety II. v Paláci svätého Jakuba vlani v septembri Karola III. oficiálne vyhlásili za kráľa. Aj štátne apartmány v paláci sa využívajú pri štátnych návštevách. Prenájom v paláci bol prvýkrát k dispozícii v roku 2015. „Teoreticky sa môže prihlásiť ktokoľvek, ale všetci potenciálni nájomníci budú podrobení bezpečnostnej a osobnej previerke,“ písal vtedy Daily Mail.

Kto tam dnes býva?

Jediná dcéra zosnulej kráľovnej Alžbety II. princezná Anna (72) žije vo vidieckom sídle z 18. storočia Gatcombe Park v grófstve Gloucestershire. Keď je však v Londýne, býva v Paláci svätého Jakuba. Podľa magazínu Hello tu má svoj apartmán aj sesternica kráľovnej Alžbety II. princezná Alexandra, lady Ogilvy (86).

Do jesene 2017 žili v jednom byte v paláci aj dcéry princa Andrewa (63), princezné Beatrice (34) a Eugenie (32). V roku 2018 sa Eugenie pred svadbou presťahovala so svojím vyvoleným Ja­ckom Brooksbankom do Ivy Cottage v areáli Kensingtonského paláca. Beatrice zostala v byte s manželom Edoardom Malellim Mozzim. Žili tam ešte aj v septembri 2021, keď sa im narodila dcéra Sienna. V tom čase si podľa The Express však už rekonštruovali vidiecke sídlo v Cotswoldse za 3,5 milióna libier, čo sú skoro štyri milióny eur.

Nie je jasné, či si Beatrice nechala aj byt v paláci ako londýnsku „základňu“. Za štvorizbový byt vraj platila len 1 600 libier mesačne, v prepočte asi 1 800 eur, čo je asi pätina trhovej ceny. Apartmán sa nachádza za bezpečnostným kordónom, takže ho nemožno komerčne prenajať. V roku 2021 Beatrice odhalila interiér bytu v online rozhovore. Izba mala svetlé steny a na nich viseli rodinné fotografie a umelecké diela. Vyzeralo to tam ako v bežnej domácnosti, nie vo formálnom kráľovskom sídle.

FOTO interiéru apartmánu, ktorý ukázala princezná Beatrice v GALÉRII

Camillu si obľúbila

Poďme späť k novým nájomníkom v Paláci svätého Jakuba. Podľa Wales Online je momentálne v paláci na prenájom jednoizbový byť skoro za štyritisíc libier (4 500 eur) mesačne. Catherine s Michaelom tam bývali, keď sa vo februári zúčastnili na britskej premiére Ant-Man And The Wasp: Quantumania.

Herečka vyrastala v Mumbles, čo je mys na okraji Swansea Bay na južnom pobreží Walesu. Hoci sa preslávila aj v Amerike, je silno spätá so svojimi koreňmi. V roku 2011 pri príležitosti narodenín kráľovnej Alžbety II. jej princ Charles udelil nižší Rád britského impéria CBE. Waleskú hviezdu na slávnostnej ceremónii v Bu­ckinghamskom paláci sprevádzal manžel s deťmi. Oscarovú herečku ocenili za službu filmovému priemyslu a charitatívnu činnosť. „Som týmto ocenením úplne nadšená. Ako britská osoba sa cítim nesmierne hrdá,“ reagovala vtedy herečka.

Vlani v novembri v rozhovore pre Telegraph hovorila Cathe­rine o svojom obdive k monarchii a ako ju zarmútila septembrová smrť kráľovnej Alžbety II. Správu o skone panovníčky sa dozvedela pri odlete z Britských ostrovov. „Veľmi ma to rozrušilo. Som veľká monarchistka,“ vysvetlila s tým, že v jej rodine sa pri dôležitých kráľovských udalostiach vždy náležite doma oblečú a pripravia si pohostenie. „V každom prípade to bolo ako uzavretie nádhernej kapitoly britskej histórie. A ľudia hovoria: Ach, monarchia je taká staromódna. Naozaj ju potrebujeme? Áno, potrebujeme,“ myslí si Zeta-Jonesová. Podľa nej bude kráľovská rodina aj v budúcnosti rovnako silná ako za panovania Alžbety II. „Nepochybujem o tom, že bude viac ako v poriadku.“

Herečka si zaspomínala aj na stretnutie s manželkou Karola III. „Pred rokmi som mala úžasný obed s Camillou v New Yorku, bolo to ešte predtým, ako sa s Karolom vzali, zamilovala som si ju. Camilla je presne taká, ako si ju predstavujete,“ opísala stretnutie Zeta-Jonesová. V novom byte v Paláci svätého Jakuba bude mať herečka možno príležitosť stretnúť kráľovnú manželku na čaji o piatej opäť. Clarence House, kde býva s Karolom, je totiž len kúsok od Paláca svätého Jakuba. Podľa Mirror je celkom možné, že Karol s Camillou zostanú v Cla­rence House a nikdy nebudú bývať v oficiálnej rezidencii panovníka. Ich sťahovanie do Bu­ckinghamského paláca totiž dostalo stopku pre rozsiahlu rekonštrukciu za 369 miliónov libier. V ikonickej budove vymenia kilometre elektrických káblov, rozvodov vody, tisícky zásuviek, radiátorov, podlahy aj 78 kúpeľní. Rekonštrukcia by mala byť dokončená v roku 2027 a predĺžiť životnosť palácu o ďalších päťdesiat rokov. Podľa Sunday Times kráľ s manželkou „nemajú v pláne“ sa do paláca presťahovať skôr, ako bude zrenovovaný, pričom zostane naďalej miestom oficiálnych stretnutí.

Uvidíme, či nové bývanie zblíži hollywoodsku a kráľovskú smotánku ešte viac, možno dostanú noví susedia aj pozvánku na korunováciu.

Viac FOTO Catherine Zeta-Jonesovej a Michaela Douglasa v GALÉRII