Tip na článok
Sovietsky vodca J.V. Stalin mal s rozdelením povojnovej Európy svoje plány.

Stalin mal s Rakúskom plány, uvažoval o federácii s Československom

Osud Československa sa mohol po druhej svetovej vojne uberať celkom iným smerom. Prečo napokon nevytvorilo federáciu s Rakúskom?

Obnovenie nezávislého Rakúska po druhej svetovej vojne je výsledkom vôle vtedajšieho Sovietskeho zväzu. Tvrdí to rakúsky historik Stefan Karner. Od podpísania takzvanej moskovskej deklarácie, ktorá za jeden z cieľov určila opätovné zriadenie samostatného Rakúska, ubehlo 70 rokov.

Beneš federáciu nechcel

Ruská historička Olga Pavlenkovová pripomenula, že Kremeľ až do leta 1943 zvažoval aj možnú federáciu Rakúska s niektorou z krajín v regióne, napríklad s Československom. Sovietsky minister zahraničia Vlačeslav Molotov ešte v roku 1942 rokoval s československým exilovým prezidentom Edvardom Benešom o federácii Rakúska, Československa a Poľska. Beneš bol však proti projektu, pretože nesúhlasil so silnou rakúskou pozíciou v takomto zväzku.

Rakúskou budúcnosťou sa zaoberal aj Západ. Spojené štáty sa zamerali skôr na nemeckú otázku, preto má väčšina plánov britské korene. Jednou z myšlienok bolo aj vytvorenie spolkového štátu spojením rakúskych krajín s Bavorskom, prípadne s Bádenskom-Württemberskom. Obe spomínané krajiny však zostali súčasťou Nemecka.

Predzáhradka ZSSR

"Stalin povedal: Nie. Nemecko sa musí rozdeliť, ale Rakúsko samotné zostane," povedal Karner o plánoch integrovať Rakúsko do širšej spolkovej krajiny. Sovietsky diktátor totiž nechcel v regióne vytvoriť žiadnu obdobu Rakúsko-Uhorska, pretože nakoniec počítal s "ruskou predzáhradkou". "Táto Medzieurópa mala byť pod ruským vplyvom, a to by Rakúsko narušilo," dodal Karner.

Deklarácia sa naplnila

Moskovská deklarácia, ktorú 30. októbra 1943 podpísali Sovietsky zväz, USA a Británia, sa skladá zo štyroch častí. Prvá obsahuje spoločnú deklaráciu trojice mocností a Číny, že budú do bezpodmienečnej kapitulácie pokračovať vo vojne proti Nemecku, Taliansku a Japonsku. Druhá sa týka obnovy demokratického Talianska.

Tretia časť označuje anšlus Rakúska, teda jeho pripojenie k Nemecku v marci 1938, za neplatný a predpokladá demokratickú obnovu krajiny. Posledná časť sa zaoberá nacistickými vojnovými zločinmi, ktorých páchatelia by sa mali zodpovedať v krajinách, kde k zločinom dochádzalo.

VIDEO Plus 7 Dní