Umelá inteligencia (AI) v posledných mesiacoch celosvetovo spôsobuje menšiu paniku. Odporcovia opakovane poukazujú na hrozby a riziká v najrozličnejších sférach života. Najnovšie sa k nim pridal aj hviezdny Sting (71), podľa ktorého by sa hudobníci mali mať na pozore.
Kto je autor?
„Stavebné kamene hudby patria nám, ľudským bytostiam. Bude to bitka, ktorú budeme musieť vybojovať v najbližších rokoch - obrániť náš ľudský kapitál proti AI,“ rozohnil sa bývalý frontman skupiny Police v rozhovore BBC po tom, čo si prevzal prestížnu Cenu Ivora Novella za skladanie piesní.
A zrejme vie, o čom hovorí. Sting počas kariéry predal vyše 100 miliónov albumov. Autor hitov Every Breath You Take, Englishman In New York či Shape Of My Heart. Sting reagoval na množstvo skladieb, pri ktorých AI „vyklonovala“ vokály slávnych umelcov. Podobné, nie príliš etické praktiky v posledných mesiacoch veselo pribúdajú. Vo februári známy francúzsky DJ David Guetta do jednej zo svojich skladieb pridal „hlas“ Eminema.
Minulý mesiac sa zasa stalo virálnym falošné dueto Draka a The Weeknda. Streamovacie služby ho však po sťažnosti Universal Music Group (UMG) museli stiahnuť z ponuky. Mimochodom, UMG vydáva aj Stingovu hudbu.
Znepokojený je celý nahrávací priemysel - jeho predstavitelia zmobilizovali Kampaň za ľudské umenie. Varujú, že programy AI porušujú autorské práva.
Algoritmy nedojmú
„Je to podobné, ako keď pozerám film s obrazom vygenerovaným počítačom, vôbec to na mňa nepôsobí. Okamžite sa začnem nudiť. Rovnaký pocit budem mať pri hudbe vytvorenej AI,“ tvrdí Sting o umelej inteligencii. „Možno to funguje pri elektronickej tanečnej hudbe, ale pri piesňach vyjadrujúcich emócie? Nemyslím si, že by ma to dojalo.“ Nadšený nie je ani austrálsky spevák Nick Cave (65). Fanúšik Mark z Nového Zélandu mu poslal pieseň, ktorú ChatGPT vytvoril v „Cavovom štýle“. „Vo všetkej úcte je táto pieseň hlúposť, groteskný výsmech toho, čo je to byť človekom, a nepáči sa mi,“ odpovedal spevák na svojom webe. „ChatGPT môže byť schopný napísať prejav, esej, kázeň alebo nekrológ, ale nedokáže zložiť skutočnú pieseň. Piesne vznikajú z utrpenia, vychádzajú zo zložitého tvorivého boja a pokiaľ viem, algoritmy necítia.“
Naopak, Neil Tennant (68) z anglickej synthpopovej dvojice Pet Shop Boys uviedol v Radio Times, že AI by mohla hudobníkom pomôcť prekonať autorský blok. „Máme pieseň, ku ktorej sme v roku 2003 napísali refrén a nikdy sme ju nedokončili, pretože som nemohol nič vymyslieť. Ale teraz môžete dať AI bíty, ktoré ste už napísali, stlačiť tlačidlo a nechať ju vyplniť prázdne miesta. Potom to môžete prepísať, ale aj tak to môže byť šikovná pomôcka.“ Sting s týmto postrehom súhlasí, no podľa neho by sme aj tak mali byť opatrní. „Tieto nástroje sú užitočné, ale musíme ich ovládať. Nemyslím si, že môžeme dovoliť, aby stroje len tak prevzali kontrolu.“