Tip na článok

Stopka pre Slovákov v zahraničí? Švajčiarsko zavádza kvóty na lacnú pracovnú silu

Kedysi nám bolo sľubované, že zo Slovenska bude malé Švajčiarsko. Nestalo sa. Mnoho našincov preto za prácou a lepším životom vycestovalo do skutočného Švajčiarska. V roku 2013 však dala vláda alpskej krajiny stopku občanom viacerých krajín vrátane tej našej smerujúcim na miestny pracovný trh. S podobným opatrením vyrukoval kabinet opäť. Koho obmedzí tentoraz?

Galéria k článku (8 fotografií )
Lacná pracovná sila: Rumunov a Bulharov vo Švajčiarsku nechcú, len v obmedzenom počte.
Švajčiarsko: Pre mnohých vysnívaná krajina. Smerujú do nej za zárobkom a krajšou budúcnosťou.
Švajčiarsko: Pre mnohých vysnívaná krajina. Smerujú do nej za zárobkom a krajšou budúcnosťou.

Neutrálne Švajčiarsko síce nie je členom Európskej únie, ale za to je súčasťou schengenského priestoru a spoločného trhu, a to znamená, že do krajiny prúdia migranti s vidinou lepšieho života podobne ako do iných vyspelých štátov. Voľný pohyb osôb môže Švajčiarsko na základe dohody s EÚ obmedziť. Urobilo tak v roku 2013 a robí tak opäť. Lacná pracovná sila z niektorých krajín EÚ nie je viac vítaná.

Migranti pod kontrolou

V roku 2013 podľa agentúry Reuters prijalo Švajčiarsko opatrenie obmedzujúce tok prisťahovalcov z ôsmych krajín strednej a východnej Európy, medzi nimi bolo naše Slovensko či susedné Maďarsko a Poľsko.

Tentoraz švajčiarska vláda dala ročnú stopku dlhoročnému pracovnému pobytu pre Rumunov a Bulharov. Dôvod? Potom, čo minulý rok v júni bolo zrušené obmedzenie prístupu Rumunov a Bulharov na švajčiarsky pracovný trh sa, čuduj sa svete, prílev migrantov z týchto krajín zvýšil. Podľa Švajčiarov natoľko, že si treba určiť kvóty. Konkrétne, obmedzenie počtu povolení na pobyt pre Rumunov a Bulharov na päť rokov na 996 kusov, vlastne osôb.

Potom, čo začala pre pracovníkov z Rumunska a Bulharska platiť v júni 2016 úplná sloboda pohybu, ich počet vo Švajčiarsku vzrástol na 3300 ľudí, čo je dvojnásobný nárast v porovnaní s rokom 2015. Vo Švajčiarsku podľa agentúry Reuters žije celkovo 14 330 Rumunov a 8 112 Bulharov a z celkového počtu švajčiarskeho obyvateľstva – 8,4 milióna ľudí –, tvoria štvrtinu práve zahraniční prisťahovalci.

„Od zavedenia úplnej slobody pohybu, rumunskí a bulharskí pracovníci stále viac prichádzajú na sezónne práce v odvetviach s nadpriemernou mierou nezamestnanosti. Vláda využíva jeden z nástrojov, ktoré má k dispozícii na kontrolu migrácie,“ citovala švajčiarsku vládu agentúra Reuters.

Rovní a rovnejší

Apropo dohoda. Naprieč celým spektrom členských krajín EÚ vládne polemika o rovných a rovnejších. A hoci Švajčiarsko nie je členskou krajinou EÚ, jedna z najbohatších krajín v Európe je súčasťou Schengenu, takže čelí návalu migrantov a tiež využíva spoločný európsky trh. Medzi Švajčiarskom a EÚ je prostredníctvom dvojstrannej dohody zaručený voľný pohyb pracovníkov s tým, že dohody obsahujú tzv. ochrannú klauzulu, ktorá Švajčiarsku dovoľuje zaviesť jednostranné obmedzenia v prípade, že počet migrantov presahuje hraničné hodnoty.

Pred rokom chcela rovnaké obmedzenie prílevu migrantov vyrokovať s Bruselom Británia. Nevyšlo. Briti zahlasovali za rozvod s EÚ – brexit. Už v roku 2014 niečo vyše 50 % Švajčiarov hlasovala v referende za kvóty pre migrantov. Brusel si však Švajčiarsko nechcelo pohnevať a preto vláda prijala minulý rok menej prísny systém, podľa ktorého sa pri nábore na voľné pracovné miesta uprednostňujú domáci namiesto cudzincov. Podľa všetkého však ani to nestačilo.

Európska komisia vyjadrila poľutovanie nad najnovším krokom švajčiarskej vlády, a to najmä v kontexte toho, že celkový počet občanov EÚ, ktorí hľadajú bydlisko vo Švajčiarsku, klesá. Prisťahovalectvo sa spomalilo už tretí rok po sebe. V roku 2016 prišlo do krajiny 143 100 prisťahovalcov, čo bolo takmer o 5 % viac ako v predchádzajúcom roku, ale asi 78 000 cudzincov odišlo, čo predstavuje nárast o 5,6 %. Švajčiarske limity považuje za nešťastné aj rumunský štátny tajomník George Ciamba.

VIDEO Plus 7 Dní