Turistka z Nového Zélandu Kushila Steinová prežila dva dni na mori v malom gumenom člne neďaleko gréckeho ostrova Kréta. V utorok o tom informovali miestne médiá a portál britskej stanice BBC.

Na odrážanie lúčov

Steinovú (45) zachránili v nedeľu v Egejskom mori, severne od Kréty. Počas 37 hodinového trápenia jedla Steinová iba malé "hrste cukríkov" a zabalila sa do igelitových tašiek, aby sa zahriala.

Steinová sa stratila na mori, keď pomáhala Britovi, v médiách identifikovanému iba krstným menom Mike, dopraviť jachtu z južného Turecka do gréckej metropoly Atény. Ako povedala jej matka médiám, počas plavby na jachte sa v piatok 1. novembra  vydala na nafukovacom člne na malý ostrov Folégandros.

Pri plavbe člnom späť  jej spadlo jedno veslo do vody a silný vietor ju odniesol ďalej na more. Keď sa Steinová nevrátila na jachtu, jej majiteľ nahlásil v sobotu ráno zmiznutie gréckym úradom.

Skúsená námorníčka si dala na hlavu červenú tašku a použila aj zrkadlo na odrážanie slnečných lúčov, aby takto pritiahla pozornosť. Grécka pobrežná stráž ju pri rozsiahlom pátraní našla 101 kilometrov severne od najväčšieho gréckeho ostrova Kréta.

Jedná lízanka

Pobrežná stráž spustila pátraciu a záchrannú operáciu, do ktorej sa zapojilo šesť plavidiel, vrtuľník a podmorský dron. Steinová pripúšťala aj možnosť, že na mori neprežije, a preto napísala na bok gumeného člna matkino meno a kontaktné údaje. Pobrežná stráž ju našla v nedeľu ráno "na polceste medzi Krétou a Folégandrosom," povedla médiam jej matka.

Ženu s podchladením a dehydratáciou dopravili do nemocnice. Podľa novín New Zealand Herald po úspešnej záchrannej akcii zatelefonovala matke a povedala jej: "Mami, ešte mi ostala jedna lízanka."