Bývalá modelka a bývalá učiteľka patria k najštýlovejším prvým dámam súčasnosti, ktoré stoja po boku jedných z najsilnejších mužov sveta. Na ostatnom oficiálnom spoločnom stretnutí si vymieňali bozky akoby boli najlepšie kamošky a jedna druhej vybozkávali aj manželov a iných vysoko postavených politikov.

Cmuk sem, cmuk tam

Počas víkendu sa stretlo na pôde Galského kohúta, nie niekoľko kohútov, ale súčasných najsilnejších lídrov sveta. O čom sa debatovalo na samite G7 sa dočítate nižšie v článku, lebo vizuálne zaujímavejšie sú ich drahé polovičky, čo si budeme hovoriť. Špeciálne zaujímavé bolo sledovať vrelé zvítanie prvých dám Spojených štátov a Francúzska Melanie Trumpovej (49) a Brigitte Macronovej (66).

Tie majú štýl a gráciu na rozdávanie a skôr ako to, čo povedali, vieme, čo mali oblečené. Na pláži Cote des Basques v letovisku Biarritzi sa predbiehali v tom, ktorá má viac šik outfit pritom ako sa fotili napríklad aj so surfistami.

Ako sme pre nich zvyknutí, prezentáciu zvládli na výbornú. Len Melania to akosi na svoje postavenie prehnala s výstrihom, nuž ale keď tá Brigitte stále vystavuje štíhle nohy...

Tak, či onak, žiadna „outfitová“ ani iná nevraživosť medzi dámami badať nebola, ako inak. Skôr boli až nezvyčajne priateľské. Akoby sa zvítali staré kamarátky, ktoré vybozkávali na líce seba aj svojich obľúbených manželov a tak ďalej.

Pozrite si to v bohatej GALÉRII >>

Prvé dámy Brigitte Macronová a Melania Trumpová pôsobili na samite G7 ako nové najlepšie kamošky.
Prvé dámy Brigitte Macronová a Melania Trumpová pôsobili na samite G7 ako nové najlepšie kamošky.
Zdroj: TASR
Anketa
Ktorá prvá dáma je podľa vás viac šik?
  • 66%
  • 34%

O čom hovorili najsilnejší z najsilnejších

Naspäť k samitu G7, na ktorom sa stretli vedúci predstavitelia Británie, Kanady, Francúzska, Nemecka, Talianska, Japonska a USA. Zvážili „boj proti nerovnosti“ aj to, ako chrániť životné prostredie.

Práve devastujúce požiare v amazonskom dažďovom pralese boli nosnou témou stretávky G7, lebo predstavujú „medzinárodnú krízu“. Krajiny G7 prisľúbili okamžitú pomoc v podobe niečo vyše 18 miliónov eur v boji s požiarmi v amazonskom pralese a jeho dlhodobú ochranu.

Britský premiér Boris Johnson sľúbil 11 miliónov eur na obnovu amazonského pralesa. Od začiatku roka tu bolo zaznamenaných 73-tisíc požiarov, pričom vlani ich bolo ani nie 40-tisíc. Inak, Trumpa debata o klíme, biodiverzite a oceánoch asi až tak nezaujímala, zúčastnili sa nej len jeho poradcovia. No veď Trump raz tvrdil, že klimatické zmeny sú fámou, ktorú vymysleli Číňania.

Najskôr obed, do konca samitu kompromis

Pred začiatkom samitu spolu poobedovali francúzsky prezident Emmanuel Macron a jeho americký náprotivok Donald Trump. Hlavy štátov riešili hospodárske a obchodné otázky. Macron Trumpovi navrhol, aby USA opäť rokovalo s Iránom o jadrovom programe. Inak tiež riešili všetky možné krízy sveta od tej v Líbyi cez tú v sahelskej oblasti, klimatickú až po napätie v Perzskom zálive. Trump nemohol inak ako vyhlásiť, že s Macronom majú ozaj „veľa spoločného“a doslova „osobitný vzťah“ . Ako sme už opísali, manželky zjavne nevynímajúc.

„Milujem francúzske víno,“ vyhol sa Trump odpovedi na otázku, či by oplatil rovnakou mincou digitálne dane vyrubené Francúzskom, clom na ich vína. Francúzsko neskôr uviedlo, že daň z digitálnych služieb je pripravené zrušiť, teda za podmienky uzatvorenia globálnej dohody o zdaňovaní internetových gigantov ako Facebook a Google. Na konci samitu došlo ku kompromisu, že Francúzsko vráti internetovým firmám rozdiel medzi francúzskou danou a plánovaným daňovým systémom Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).

Milujem francúzske víno, vyhlásil Donald Trump, inak hrozil clom naň ako odplatu za digitálnu daň Francúzska, ale nakoniec došlo na kompromis. Možno aj vďaka krásne Melanii Trumpovej v obchode s vínom počas samitu G7.
Milujem francúzske víno, vyhlásil Donald Trump, inak hrozil clom naň ako odplatu za digitálnu daň Francúzska, ale nakoniec došlo na kompromis. Možno aj vďaka krásne Melanii Trumpovej v obchode s vínom počas samitu G7.
Zdroj: TASR

G8 tak skoro nebude

Predseda Európskej rady Donald Tusk sa na samite poriadne ani neohrial a už povedal, že s Britániou nebude spolupracovať na odchode z Európskej únie bez dohody. Veď hádam by sa ani nový premiér Spojeného kráľovstva Boris Johnson nechcel zapísať do dejín ako Mr. „No Deal“, čiže pán „Bez dohody“. „Ja si neželám brexit bez dohody. Opakujem našim priateľom z EÚ, že ak ani oni nechcú brexit bez dohody, musíme zo zmluvy vyradiť írsku poistku,“ odkázal Johnson novinárom cestou na samit G7.

Lídri G7 sa ďalej zhodli, že tak skoro to na formát G8 nevidia a Rusko zostáva za bránami ekonomicky najrozvinutejších krajín sveta, otázkou je, či to Rusov vôbec trápi.

Trump sa počas samitu nezhodol s japonským premiérom Šinzo Abem v otázke raketového testu Severnej Kórey. Zatiaľ čo Trump hovorí, že severokórejský vodca Kim Čong-un neporušil dohodu OSN, Abe si myslí opak.

Na miesto samitu G7 nečakane doletel iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf. Nemecká kancelárka Angela Merkelová to označila za „paralelné podujatie“, no zdôraznila užitočnosť rokovaní. G7 sa zhodla, že Irán nesmie mať v rukách jadrovú zbraň a treba to dosiahnuť hlavne diplomaticky.

Milióny pre celý svet

Európska únia na samite ohlásila vklad 550 miliónov eur do Globálneho fondu na boj proti AIDS, tuberkulóze a malárii vo svete.

Samit sprevádzal aj „protisamit“ tisícov odporcov globalizácie, antikapitalistov, environmentálnych aktivistov, prívržencov francúzskeho protivládneho hnutia žltých viest a tých, s vlajkou pohraničného regiónu Baskicko, ktorí sa vydali na protestný pochod asi 30 km od miesta konania samitu, keďže priamo v Biarritzi boli protesty zakázané. Došlo aj k zrážkam demonštrantov s ochrancami zákona a poriadku.

V GALÉRII si pozrite zaujímavé foto ako Brigitte Macronová pusinkuje Donalda Trumpa a Melania Trumpová zas kanadského predsedu vlády >>