Tip na článok
Oslava sultánovej sedemdesiatky: Súrodenci mu zagratulovať neprišli. Hnevajú sa, že chce na trón dosadiť svoju dcéru, čo nie je podľa stáročnej tradície. Na snímke s manželkou.

Sultán feminista: Zanevrel na mužov a tradície, na trón chce posadiť svoju dcéru

Modernizácia vyvoláva revoltu v rodine

Galéria k článku (5 fotografií )
Pokrokový sultanát: Jogjakartský sultán s manželkou poslali všetkých päť dcér študovať do zahraničia. Najstaršia z nich, princezná Mangkubumi, vedľa nevesty, sa má stať otcovou nástupníčkou napriek tomu, že je žena. Fotografia je zo svadby jej mladšej sestry princeznej Haju.
Korunná princezná Mangkubumi: Súrodenci jej otca sa ju chystajú po jeho smrti vyhostiť.
Labuhanský obrad: Obeta pre bohyňu južného mora Kanjeng Ratu Loro Kidul, s ktorou má každý potomok prvého vládcu posvätný vzťah.

Na ostrove Jáva v provincii Jogjakarta sa snúbi tradičný sultanát pretkaný historickými chrámami s moderným myslením. Jogjakartský sultán Hamengkubuwono X., ktorý je zároveň guvernérom regiónu, je mimoriadne emancipovaný vládca. Jeho bratia až takí po­krokoví nie sú. Proti smelému plánu, že na trón nastúpi sultánova dcéra princezná Mangkubumi, sa vzbúrili.

Vyhnať!

Dosť, že jogjakartský sultán Hameng­kubuwono X. nedodržiava tradíciu viacerých manželiek, navyše chce na trón posadiť svoju najstaršiu dcéru princeznú Mangkubumi. To, že sa zriekol mnohoženstva, by členovia rodiny hádam „predýchali“, ale žena na tróne? To sultanát nevidel. Plánované prelomenie tradície, podľa ktorej sa trón sultanátu dedí po meči, vyvoláva v rodine nepokoje. Bratia Hamengkubuwona sa proti presadzovaniu ženských hodnôt búria. Naplánovali tvrdú odvetu.

Labuhanský obrad: Obeta pre bohyňu južného mora Kanjeng Ratu Loro Kidul, s ktorou má každý potomok prvého vládcu posvätný vzťah.
Labuhanský obrad: Obeta pre bohyňu južného mora Kanjeng Ratu Loro Kidul, s ktorou má každý potomok prvého vládcu posvätný vzťah.
Archív

Sedemdesiatdvaročný Hamengkubuwono X. je v krajine populárny. Ako píše indonézska reportérka BBC Rebecca Henschkeová, „na indonézskom ostrove Jáva má silné politické a duchovné postavenie“. V krajine, ktorá je domovom najväčšej moslimskej populácie na svete - vyše 86 percent obyvateľstva sa hlási k islamu - ho vnímajú ako progresívneho lídra, ktorý neváha dosadiť ženy do vedúcich pozícií v krajine. „Z generácie na generáciu sa zdá, že sultán, ktorý vládne nad Jogjakartou, sa prispôsobuje meniacim sa časom,“ pošepne reportérke BBC sprievodca kráľovským palácom Wedono Bimo Guritno.

Sultánovo kontroverzné rozhodnutie, že sultanát preberie jeho najstaršia dcéra, teda nie mužský potomok, čím prelomí stáročnú tradíciu, vraj vytočilo najmä jeho bratov. Odkedy v roku 2015 sultán oznámil svoje pokrokové rozhodnutie, ktoré podporil tak, že si zmenil titul na rodovo neutrálny a najstaršiu dcéru premenoval na Gusti Kanjeng Ratu Mangkubumi, čo znamená Ten, kto drží Zem - je to historické meno pre sultánovho dediča a ďalšia indikácia, že žena preberie kráľovské právomoci -, budúcnosť Jogjakarty je neistá.

Sultánovi súrodenci odmietajú zúčastňovať sa na kráľovských oficialitách. Sultánovi pred dvomi rokmi ani nezagratulovali k jubileu. Najnovšie sultánovi najbližší zašli ešte ďalej a odhalili svoje odvetné plány. Zaprisahali sa, že keď sultán zomrie, jeho manželke a dcéram zahatajú cestu k moci a z paláca ich natvrdo vypoklonkujú.

Za všetkým hľadaj ženu: Jogjakartský sultán Hamengkubuwono X. nepraktizuje polygamiu. Kráľovnou jeho srdca je Ratu Hemas. Vraj ona môže za to, že je sultán feminista a vychováva tak aj svoje dcéry.
Za všetkým hľadaj ženu: Jogjakartský sultán Hamengkubuwono X. nepraktizuje polygamiu. Kráľovnou jeho srdca je Ratu Hemas. Vraj ona môže za to, že je sultán feminista a vychováva tak aj svoje dcéry.
Archív

Sultánov brat Prabukusumo varoval, že ak bude štyridsaťšesťročná princezná Mangkubumi zvolená za vládkyňu, keď jej otec sultán zo­mrie, vyženú ju. „Dali sme si rodinný záväzok, že teraz bojovať nebudeme. Ale keď sultán odíde z tohto sveta, máme dohodu s ľuďmi, že jeho ženu a dcéry z paláca odvezieme. Budú vysťahované, pretože už viac nebudú členkami našej rodiny,“ vyhrážal sa pre BBC.

Kohúti na sultánskom smetisku

Sultánov bratranec Kanjeng Raden Tumenggung Jatiningrat pre AFP povedal: „Ženský sultán nie je možný. Jedným zo symbolov paláca je kohút - takže ak budeme mať kráľovnú, mali by sme ho zmeniť na sliepku?“ Pre úplnosť, sultán Hamengkubuwono X. má päť dcér a žiadnych synov. Keďže podľa dlhoročnej tradície by mal na trón nastúpiť muž, je jasné, prečo mužským príbuzným tak tuho záleží na jej dodržaní a za koho kopú na sultánskom piesočku. „V minulosti, keď mal sultán viac ako jednu ženu, nebolo ťažké vybrať si princa ako nástupcu,“ naráža Wedono Bimo Guritno na mnohoženstvo, ktoré súčasný sultán nepraktizuje.

Korunná princezná Mangkubumi: Súrodenci jej otca sa ju chystajú po jeho smrti vyhostiť.
Korunná princezná Mangkubumi: Súrodenci jej otca sa ju chystajú po jeho smrti vyhostiť.
Archív

Sultánovi súrodenci sa oháňajú tradíciou, po­dľa ktorej si jogjakartský sultán musí vziať bohyňu Kanjeng Ratu Loro Kidul ako svoju mýtickú ženu. „Jestvuje sľub medzi sultánom a kráľovnou južného mora Loro Kidul zapísaný v posvätnom texte, že spoločne budú vládnuť a udržiavať mier,“ vysvetľuje sultánov brat Judaningrat. Sultánove nechty a lokne vlasov každoročne ponúkajú morskej bohyni, ale aj ľudožrútovi vnútri aktívneho stratovulkánu Merapi, ktorý sa rozprestiera nad mestom. Tieto rituály majú zabezpečiť rovnováhu medzi sopkou, palácom a Indickým oceánom a tak zaistiť bezpečnosť pre obyvateľov. „Čo sa stane, ak budú dve kráľovné? Ako by mohli byť spolu? Nie som si istý, či sa to môže stať,“ rozmýšľa sprievodca Agus Suwanto. Po­dľa jednej zo sultánových dcér princeznej Gusti Haju nemusia predsa rituály robiť presne po­dľa toho, ako sa píše v Koráne. Cesta k prežitiu podľa nej nespočíva v tom, ako zostať zahalený mystickými tajomstvami, ale robiť palác otvorenejším a prístupnejším. Podľa nej to pritom vôbec neznamená stratiť vlastnú identitu.

Správne rozhodnutie

Korunná princezná Mang­kubumi sa pri zmienke o zodpovednosti spojenej s kraľovaním pousmeje: „Tak ako v iných rodinách, ako najstaršia som mala väčšiu zodpovednosť ako moje sestry, ale čo prinesie budúcnosť, to je rozhodnutie, ktoré je v rukách môjho otca.“ Princezná o nástupe na trón hovorí opatrne. „Vychovávali ma tak, aby som o týchto veciach nesnívala a nelipla na želaniach nad rámec jediného - žiť šťastný život tu a teraz,“ povedala reportérke BBC a dodala: „V Acehu - jednej z 33 provincií Indonézie na severozápadnom okraji ostrova Sumatra - a v iných islamských kráľovstvách majú kráľovné, to je všetko, čo potrebujem povedať.“ Odvážnejšia v rozprávaní je jej mladšia sestra princezná Haju. „Mám veľké šťastie, že mám rodičov, ktorí nikdy nepovedali, že to nie je práca pre ženy,“ hovorí reportérke plynulou angličtinou. „Dôležitosť človeka tkvie v tom, že hovorí, že nie je už čas na to, aby ženy stáli bokom.“ Za múrmi paláca sa podľa BBC zdráhajú pridať na jednu či druhú stranu, vraj akékoľvek rozhodnutie kráľovskej rodiny prijmú. „Som si istý, že sultán urobí rozumné rozhodnutie pre ľudí z Jogjakarty,“ verí sprievodca palácom Wedono Bimo Guritno.

VIDEO Plus 7 Dní