Takto v roku 2018 pri kúpe ultraluxusného bývania uvažovali najbohatší ľudia sveta a tí v otázkach investícií už majú určité skúsenosti. Za posledných dvanásť mesiacov sa podľa kancelárie Knight Frank celosvetovo predalo 153 domov, ktoré stáli viac ako 25 miliónov dolárov. Prím jednoznačne hrajú spomínané tri veľkomestá - pripadá na ne až 80 percent z týchto transakcií.

Keď sa darí, tak sa darí

Podľa odborníkov svetový realitný trh s luxusnými nehnuteľnosťami neprežíval ideálne obdobie. Teda, až na jednu výnimku - sektor najluxusnejších domov. Keď sa darí, tak sa darí, megaboháči do nehnuteľností drahších ako 25 miliónov dolárov investovali celkovo 6,6 miliardy. „Hoci ceny bývania pre bohatých klesajú, trh s nehnuteľnosťami pre superbohatých je stále masívny,“ povedal pre Bloomberg odborník Liam Bailey. „Stále máme veľa ľudí, ktorí zarábajú veľa peňazí a sú ochotní zaplatiť významné sumy za správny produkt.“ Ako zdôrazňuje, trh s extradrahými nehnuteľnosťami v Hongkongu, New Yorku a Londýne vzrástol za posledné dva roky o dvanásť percent s tendenciou ďalšieho rastu.

Na druhej strane nie je až takým prekvapením, že v čase prehlbujúcej sa priepasti medzi najbohatšími a najchudobnejšími obyvatelia najvyšších priečok sociálneho rebríčka nakupujú luxusné penthousy. Jednoducho si to môžu dovoliť. Oveľa väčším prekvapením je, že investujú len do veľmi obmedzeného počtu zemepisných oblastí. Ak vylúčime jednorazové nákupy, najbohatší ľudia sveta kupovali superluxusné bývanie len na 17 miestach našej planéty, a to vo veľkomestách a známych letoviskách. Okrem Hongkongu, New Yorku a Londýna sa na exkluzívny zoznam dostal Singapur, Los Angeles, Miami, Sydney, Paríž či Monako, ale aj zimné strediská Aspen, Svätý Móric, Gstaad, Courchevel, no a obľúbené sú tiež dovolenkové vily v Monaku, v Palm Beach, Malibu aj v Karibiku. Pozrime sa bližšie na vlaňajšie zaujímavejšie kúpy. 

Exkluzívny Hongkong

Ázijský prístav je kráľovským mestom luxusných nehnuteľností - vlani sa predalo štyridsaťsedem drahších ako 25 miliónov dolárov celkovo za 2,5 miliardy. Nechýbali ani rekordy. Neznámy superboháč zaplatil v marci za dom na hore Mount Nicholson v kopcovitej štvrti The Peak 178 miliónov dolárov. Štvorcový meter ho tak vyšiel zhruba na 20-tisíc dolárov - no nekúp to. Nový majiteľ si okrem nádherného výhľadu na mesto môže užívať rozľahlú záhradu s bazénom. Určite sa nebude môcť sťažovať ani na chudobných susedov - neďaleko napríklad stojí najdrahší ázijský dom. V roku 2017 si ho za 360 miliónov dolárov kúpil miestny technologický magnát Yeung Kin-man. Mimochodom, už čoskoro by tento rekord mohol byť prekonaný. Od apríla sa predáva luxusná vila v rovnakej oblasti. Cena? Maličkosť - 446 miliónov dolárov. Hong­kong je zjavne odhodlaný zostať najlukratívnejším realitným trhom na svete.

Prekoná rekord?: Táto vila vo štvrti Peak sa predáva za 446 miliónov dolárov.
Prekoná rekord?: Táto vila vo štvrti Peak sa predáva za 446 miliónov dolárov.
Zdroj: Internet
Prekoná rekord?: Táto vila vo štvrti Peak sa predáva za 446 miliónov dolárov.
Prekoná rekord?: Táto vila vo štvrti Peak sa predáva za 446 miliónov dolárov.
Zdroj: Internet
Superdrahý: Penthouse na hongkonskom kopci Mount Nicholson.
Superdrahý: Penthouse na hongkonskom kopci Mount Nicholson.
Zdroj: profimedia.sk