Dlhých šestnásť rokov trvalo bývalej austrálskej surfistke Carmen Greentreeovej, kým sa dokázala podeliť o traumu, akou musela prejsť počas výletu do Indie. V lete 2004 mala Greentreeová 22 rokov a snívala o tom, že sa jej po spoločných tréningoch so sedemnásobnou majsterkou sveta v jazde na vlnách Stephanie Gilmorovou podarí kvalifikovať na ďalší ročník seriálu majstrovstiev sveta v profesionálnom surfingu. No zostalo len pri želaní. Carmen uviazla v kvalifikačnom site, a tak sa rozhodla pre prestávku a duchovnú obnovu. Zarezervovala si očistný pobyt v tibetskom chráme v meste Dharamsala, no tam nikdy nedorazila.

Osudová chyba

Ako priznáva v knihe A Dangerous Pursuit of Happiness (Nebezpečné hľadanie šťastia), ktorá sa na pultoch austrálskych kníhkupectiev ocitla v máji tohto roku, ešte na letisku v indickom Dillí, kam sa vydala zo Sydney, uverila neznámym mužom, ktorí jej tvrdili, že ju bezpečne dostanú na miesto určenia.

V GALÉRII si pozrite fotografie Carmen zo súčasnosti aj z detstva>>

Hoci aj dostala varovanie, aby na presun využívala len oficiálne turistické autobusy, nere­špektovala ho. Nechala sa presvedčiť, aby si namiesto cesty trvajúcej 14 hodín autobusom do Kašmíru zvolila radšej spolu s nimi let do Srinagaru, odkiaľ jej vraj dotyční muži zabezpečia odvoz do vybraného kláštora. „Hrozne na mňa naliehali. Vraj to bude rýchlejšie a bezpečnejšie. Osamelá žena by vraj nemala po Indii cestovať sama,“ tvrdili mi. Tak sa podvolila.

 

Na letisku v meste Srinagar patriacej do oblasti Kašmír ju neskôr vyzdvihol muž menom Rafiaq Ahmad Dundoo, ktorý ju však na dohodnuté miesto neodviezol. Uniesol ju k sebe na obytnú loď uprostred jazera, kde žil s bratmi aj s rodičmi. Ukradol jej všetky peniaze aj pas a Carmen držal v ošarpanej spálni na lodi dlhé dva mesiace. A pritom austrálsku blondínku každý deň znásilňoval.   

„Už som neskôr ani nepočítala, koľko ráz to bolo. Najhorší moment však prišiel vtedy, keď som prestala bojovať a dala mu to, čo chcel. Bola som príliš vyčerpaná, aby som bola schopná sa brániť,“ priznala Carmen v rozhovore pre denník Daily Mail. Naivne sa pritom domnievala, že ju Dundoo po akte prepustí.

CARMEN GREENTREEOVÁ Trvalo šestnásť rokov, kým našla silu vrátiť sa k dramatickým udalostiam  v Indii a spísať spomienky v knihe.
CARMEN GREENTREEOVÁ Trvalo šestnásť rokov, kým našla silu vrátiť sa k dramatickým udalostiam v Indii a spísať spomienky v knihe.
Zdroj: INTERNET

Opak bol pravda. Únosca bol čoraz nenásytnejší a svoju obeť aj bil. Vždy po tom, čo sa začala dožadovať prepustenia. „Už som sa začala zmierovať s predstavou, že sa odtiaľ nikdy živá nedostanem. Že na tej lodi vypustím dušu,“ spomína Greentreeová.

Útek neplánovala

Utiecť sa nepokúsila, lebo únosca ju presvedčil, že bez dokladov by okamžite skončila vo väzení, keďže sa vraj nachádzajú v oblasti vojnovej zóny. „Určite by som k brehu zvládla doplávať, no mala som strach, čo so mnou Rafiq urobí, ak by sa mi útek nepodaril. Navyše ocitnúť sa niekde sama bez dokladov, peňazí a schopnosti dorozumieť sa, to nebola príjemná predstava,“ priznáva. Dundoo si podľa jej slov vôbec nemyslel, že robí niečo protizákonné. „Stále mi tvrdil, že sa o mňa vlastne stará.“

Rodičia aj súrodenci Dundooa vraj veľmi dobre vedeli, čo sa na lodi deje, no neurobili vôbec nič. „Snažila som sa presvedčiť aspoň jeho otca, aby mi pomohol, no k ničomu to neviedlo. Aj on sa tváril, že je to normálne.“ Carmen sa musela obliecť do tradičného moslimského odevu, jedávať spolu s rodinou, ba dostala aj Korán preložený do angličtiny. Popritom musela variť, žehliť a pomáhať ostatným členom rodiny. Robila to dobrovoľne, vraj aj preto, aby sa za celý ten čas niečím zamestnala. „Kúpili mi rohož a nútili päť ráz za deň sa modliť.“

Fakt, že sa neozývala, sa spočiatku rodine nezdal podozrivý. Ich dcéra cestovala často a mala byť predsa v tibetskom chráme na duchovnej obnove. Znepokojovať sa po určitom čase začala až Carmenina priateľka, ktorá záchrannú akciu spustila.

Násilníkov omyl

Pátraniu pomohlo aj šťastie. Indický násilník bol totiž príliš nenásytný. Najskôr vybrakoval Carmenin účet v banke, z ktorého vybral štyritisíc dolárov. No to mu nestačilo, a tak ju donútil žiadať ďalšie peniaze od rodičov. Greentreeová volala z telefónu na lodi, vďaka čomu polícia lokalizovala hovor a oslobodila ju.

RAFIAQ AHMAD DUNDOO Napriek tomu, že Carmen nebola jedinou obeťou indického násilníka, polícia ho po polroku prepustila z väzby.
RAFIAQ AHMAD DUNDOO Napriek tomu, že Carmen nebola jedinou obeťou indického násilníka, polícia ho po polroku prepustila z väzby.
Zdroj: INTERNET

Dundooa spolu s bratom Šabirom indickí strážcovia zákona nakoniec zatkli, no po šiestich mesiacoch za mrežami ich pustili na slobodu. Carmen, ktorej identitu úrady dlho tajili, mala svedčiť na súde tiež, no nebola toho schopná. „Chcela som, ale nedokázala som to urobiť. Bolo to príliš bolestivé,“priznáva žena, ktorá dnes žije pri jazere Illawara neďaleko Sydney a má s manželom Grantom tri zdravé deti. Pracuje ako poradkyňa pre holistickú medicínu.

Pikantné je, že sa jej po vyjdení knihy ozval muž, ktorého vraj podarená rodina väznila na tej istej lodi deväť rokov predtým, než sa im podarilo uniesť Carmen. A vraj nebol jediný. Greentreeová napriek tomu na sociálnych sieťach tvrdí, že únoscovi odpustila a že je jej ho ľúto. A čo ju viedlo k napísaniu knihy po takom dlhom čase? „Pocit, že niekomu pomôžem. Ja som dokázala odpustiť, a keď si aj vy prečítate knihu, budete vedieť, že nech sa vám v živote stane čokoľvek, vždy budete mať šancu začať nový život,“ vraví Carmen.

V GALÉRII si pozrite fotografie Carmen zo súčasnosti aj z detstva>>