Pre potešenie boháčov, ako „lovecké“ trofeje, suveníry, na šamanské rituály či údajné liečivé a afrodiziakálne účinky častí tiel týchto živočíchov. V tomto boji hynú zvieratá i ľudia, zastaviť ho je však takmer nemožné. Hrá sa totiž o obrovský balík peňazí.

Desivé skladisko

Keď pred časom médiá zverejnili zábery z The National Wildlife Property Repository, jedného zo skladísk pri Denveri, kde americká vláda zhromažďuje časť zadržaných pašovaných exemplárov, bol to pre väčšinu verejnosti šok. Tento vražedný biznis totiž popri katastrofách, migrantoch či svadbách celebrít uniká všeobecnej pozornosti a málokto si uvedomuje jeho rozsah. Fotografie z interiéru s rozmermi viac než 6 700 štvorcových metrov zachytávali vypchaté telá, odseknuté hlavy tigrov, levov, leopardov, jaguárov, medveďov, opíc, vtákov, morských korytnačiek, plazov.

Prežijú?: V minulom storočí žilo vo voľnej africkej prírode niekoľko miliónov slonov. Dnes ich už nie je ani 500-tisíc... Cena slonoviny vzrástla 25 násobne.
Prežijú?: V minulom storočí žilo vo voľnej africkej prírode niekoľko miliónov slonov. Dnes ich už nie je ani 500-tisíc... Cena slonoviny vzrástla 25 násobne.
Zdroj: profimedia.sk

V nekonečnom rade regálov nechýbali ani „výrobky“ z nich. Či už spracované kože mačkovitých šeliem, rezby zo slonoviny, módne doplnky, odevy z krokodílej a hadej kože, lampy, ktoré mali namiesto podstavca zebrie nohy, peňaženky zo žiab, škatule z koralov, tisíce vzácnych motýľov a hmyzu. Celkovo 1,3 milióna exemplárov, ktoré sú však len zlomkom toho, čo zadržali kontrolné orgány a s čím sa na čiernom trhu obchoduje. A to hovoríme len o Spojených štátoch. Číňania a Vietnamci sa pobláznili do rohov nosorožcov, ktoré vraj liečia rakovinu, Európa si pýta exotických domácich miláčikov a trofeje, Rusi veľké šelmy. Svet sa naozaj zbláznil. Až natoľko, že aj tie najohrozenejšie druhy sa dnes, viac či menej okato, už masovo predávajú na internete.

Na weboch letia hady

Prednedávnom priniesol britský The Guardian výsledky prieskumu Medzinárodného fondu pre blaho zvierat (IFAW), ktorý sa zameral na obchodovanie výhradne s ohrozenými druhmi prostredníctvom internetu. Šesť týždňov sledovali stovku serverov v štyroch krajinách - Spojenom kráľovstve, Nemecku, vo Francúzsku a v Rusku. Len počas tohto obdobia našli vyše 5-tisíc inzerátov ponúkajúcich 12-tisíc zvierat a predmetov z nich v celkovej hodnote štyri milióny amerických dolárov. Medzi nimi boli živé medvede, orangutany, gepardy, vtáky, plazy, kožušiny či slonovina. Všetky tieto inzeráty porušovali globálny dohovor o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi.

Povery: Častiam viacerých zvierat sa pripisujú liečivé účinky.
Povery: Častiam viacerých zvierat sa pripisujú liečivé účinky.
Zdroj: profimedia.sk

Najväčšou skupinou boli plazy, tvorili viac než tretinu inzerátov. V tesnom závese sa viezli živé korytnačky a vzácne vtáky - od papagájov až po dravce. Väčšinu ponúk šeliem našli v Rusku, kde veľké mačky alebo medvede stelesňujú významné symboly spoločenstiev.

Malé víťazstvo

Po týchto zisteniach sa ochrancovia prírody spojili s najpopulárnejšími stránkami umožňujúcimi internetový predaj a v niektorých krajinách dosiahli isté obmedzenie. Uvedomujú si však, že je to malé víťazstvo. „Je skvelé vidieť, že robíme pokroky obmedzujúce tieto obchody,“ cituje Guardian Taniu McCrea-Stee­lovú z IFAW. „Ich rozsah je však stále obrovský.“ Nehovoriac o tom, že napríklad v Nemecku predaj cez internet, naopak, vzrástol. „Podnikatelia“, aby sa vyhli trestnému stíhaniu, vymysleli najrôznejšie kľučky. V inzerátoch sa napríklad objavujú namiesto konkrétnych označení zvierat len kódové značky. „Je to strašná vojna a nikdy nemôžeme poľaviť v ostražitosti,“ povedala McCrea-Steelová.

Živý kontraband: Tieto vtáky zadržané slovenskými colníkmi dopadli relatívne dobre. Pašeráci vzácne operence neraz natlačia do plastových fliaš, aby nemávali krídlami. Mnohé takýto transport neprežijú.
Živý kontraband: Tieto vtáky zadržané slovenskými colníkmi dopadli relatívne dobre. Pašeráci vzácne operence neraz natlačia do plastových fliaš, aby nemávali krídlami. Mnohé takýto transport neprežijú.
Zdroj: profimedia.sk

Problematický je takisto fakt, že niektoré ohrozené druhy sa môžu predávať legálne. V množstve ponúk teda ťažko určiť, ktorá porušuje zákon. Nakoniec predstavitelia IFAW posunuli polícii 327 inzerátov, ktoré boli zjavne nelegálne. Dostať však páchateľov na súd je beh na dlhé trate. Nielen preto, že téma neľudského biznisu nie je v centre záujmu verejnosti ani zodpovedných inštitúcií, ale aj preto, že za priekupníkmi stoja veľké, bohaté a dobre organizované gangy. Vyšetrovatelia stále ťahajú za kratší koniec a neraz sa im nedarí zistiť ani pôvod zadržaných zvierat a pašerácke trasy, nieto odhaliť vedúce osobnosti zločineckých skupín.

Viac nás trápia psy a mačky

Aj na Slovensku sa zbohatlíci radi pochvália africkou „trofejou“ či exotickým zvieraťom. Podľa informácií od colnej správy však úradníci na našich letiskách za posledné roky žiadny väčší živý kontraband nezaznamenali. Obvykle sú to skôr neživé exempláre, od koralov, rastlín, zvieracích lebiek až po rôzne prípravky, výživové doplnky, suveníry zo zvierat kúpené na trhoviskách. To, samozrejme, neznamená, že k nám takéto zásielky neprúdia pozemnou cestou z rôznych kútov bezhraničnej Európy.

Slováci ani internetový obchod s chránenými druhmi príliš nepreferujú. Predsa len je u nás virtuálny trh stále malý a o niečo prehľadnejší. Problém pre ochranárov je však tento spôsob obchodovania so zvieratami vo všeobecnosti. Hlavne v prípade psov a mačiek. Prečo? „Na slovenskom internete sa predávajú živé zvieratá prakticky bez regulácie. Ne­existuje žiadna legislatíva, ktorá by sa problematikou zaoberala,“ vysvetľuje nám Silvia Čaňová zo Slobody zvierat. „Je minimálna šanca skontrolovať pôvod zvierat, podmienky, v ktorých žili, a často vôbec vystopovať predajcu.“ Ako pokračuje, biznis funguje tak, že si záujemca nájde v inzeráte nanajvýš krstné meno a telefónne číslo predajcu a transakcia prebehne niekde na benzínovej pumpe či parkovisku. „Predajca otvorí ku­for auta a vyberte si. Bez zmluvy, platí sa v hotovosti. O tom, čo kupujete, vlastne neviete nič.“

Iný prístup

Problém s takzvanými množiteľmi a ich čiernym biznisom máme už niekoľko rokov. Zvieratá chovajú v strašných podmienkach, v malých klietkach, tmavých pivniciach, garážach. Mesiace i roky nevidia trávu, nedostanú sa na denné svetlo. Niektoré hynú podvýživou. Keď sučky prestanú rodiť alebo mláďatá sú pre nejakú chybu nepredajné, chovatelia ich rovno zabijú, pohodia niekde v lese. V lepšom prípade skončia v útulkoch. Preto Sloboda zvierat oslovila zhruba päťdesiatku portálov, aby živé zvieratá z ponuky stiahli.

Ústretovej reakcie sa však nedo­čkali. Aj keby sa im podarilo majiteľov portálov presvedčiť, stále je tu problém s nelegálnym exportom. Veď Slovensko je už dlho smutne známe vývozom šteniat do celej Európy. Hovorí sa o niekoľkých desiatkach tisíc kusov ročne... Len psov. K tomu treba prirátať šelmy či vtáčie dravce, ktoré nebadane miznú z našej prírody a ukryté v škatuliach a kufroch áut cestujú do sveta.

Keď sa v rozhovore vrátime k ohrozeným druhom, Silvia Čaňová poukáže na nedostatky súčasnej legislatívy. Vždy sa totiž nájde nejaká možnosť, ako zákon obísť. „V Holandsku či Belgicku to urobili naopak. Namiesto zakázaných druhov majú zoznam povolených, ktoré možno chovať a obchodovať s nimi. Čo nie je jednoznačne povolené, to je zakázané. Aj keď sa zdá, že je to len kozmetická úprava, vďaka nej sa im tento obchod podarilo výrazne zredukovať.“

Financujú mafie a teroristov

Pytliactvo a priekupníctvo so zvieratami môžu nielen vyhubiť mnoho druhov, ale ohrozujú biodiverzitu a celé ekosystémy. Ľudská chamtivosť je nekonečná a keďže dopyt presahuje ponuku, biz­nis výborne vynáša. Azda najhoršie sú na tom slony a nosorožce. Zatiaľ čo v minulom storočí žilo na území Afriky niekoľko miliónov slonov, dnes ich celkový počet nedosahuje ani pol milióna. Cena slonoviny rapídne stúpla. Za posledné roky takmer 25-násobne.

Podobne je to s nosorožcami. Napríklad v Číne a vo Vietname sa po fáme, že ich kly liečia rakovinu, zvýšil záujem natoľko, že priekupníci ich už nielen lovia, ale aj kradnú z múzeí a archívnych zbierok. Problematikou likvidácie nosorožích druhov sa dlho zaoberá vedúca oddelenia medzinárodnej ochrany biodiverzity a CITES Českej inšpekcie životného pro­stredia Pavla Říhová. V rozhovore pre Český rozhlas pripustila, že ich rohy sa skutočne používali v medicíne viac než dvetisíc rokov, mnohé z ich údajných blahodarných účinkov sú však len fámy. Či už ide o liečbu a prevenciu rakoviny, alebo pôsobenie ako afrodiziakum.

Podľa nej čierny obchod s ohrozenými druhmi neznamená len lov, pašovanie a predaj živých zvierat. Tie tvoria asi tretinu ponuky. Zvyšok sú produkty z častí ich tiel. Celosvetovo prinášajú obchodníkom zhruba 240 miliárd eur ročne. Aj Říhová si myslí, že legislatíva je nedostatočná. Odhalenie priekupníckych sietí trvá celé roky, ak aj niekoho odsúdia, tresty sú veľmi nízke. Za mrežami končia hlavne pašeráci, ktorí sú nahraditeľní. Tí, ktorí obchody riadia, zväčša ostávajú v pozadí a nepotrestaní. To nie je všetko. Na základe mnohých indícií upozorňuje, že už dávno nehovoríme len o likvidácii ohrozených druhov. Tento biznis je totiž vo veľkej miere v rukách mafie a teroristických skupín, ktoré aj takto financujú svoje aktivity.