Podobnú udalosť si v dedine na Považí miestni nepamätajú. Obec Pobedim pri Piešťanoch bola dejiskom drámy ako z filmu. Všetkému predchádzala hádka medzi exmanželmi Renátou (34) a Jánom (58), ktorí ešte stále spolu žili v dome uprostred dediny. Policajti dostali vo večerných hodinách hlásenie: odohrala sa rodinná tragédia, traja ľudia utrpeli bodné rany. Keď dorazili na miesto činu, stuhli hrôzou.

Podrezaná, no živá

Čo sa teda stalo? Renáta vraj po slovnej šarvátke v návale emócií chytila do rúk nôž a vybrala sa za svojím bývalým mužom Jánom do izby, kde sa hral so štvorročným synom Jankom. Po príchode zložiek na miesto činu našli Renátu s podrezaným hrdlom, podľa všetkého sa pokúsila o samovraždu, no nakoniec sa ju podarilo zachrániť.

Podľa policajnej správy žena počas zápasu s partnerom kričala: „Zabijem ťa.“ Spôsobila mu zranie na tvári, krku, pleci, chrbte aj na rukách, rezné rany utrpel aj chlapec. Manželovi sa napriek zásahom čepeľou podarilo ženu premôcť, vzal na ruky syna a utekal k susedom, ktorých poprosil o pomoc.

„Bolo okolo trištvrte na jedenásť v noci, keď som si všimol, že sa niečo deje. Tak som vybehol von a vidím, že pred susedom je kopa policajných áut a záchranka. Viem iba to, čo sa tu hovorí, že boli dopichaní nožom, ale kto na koho zaútočil a prečo, to netuším,“ povedal pre denník Plus JEDEN DEŇ obyvateľ ulice. Všetkých troch previezli na hospitalizáciu. „Na základe volania na tiesňovú linku 155 sme vyslali záchranárov na pomoc trom osobám. Išlo o dvoch dospelých ľudí a dieťa. Po ošetrení sme ich previezli do nemocnice,“ uviedla hovorkyňa záchranárov Alena Krčová.

FOTO Jánovej zranenej ruky v GALÉRII>>

Dvojica podľa miestnych zrejme už dlhší čas prežívala vzťahovú krízu. „Keď sme ich stretli na ulici, nebolo vidieť, že by bolo niečo v neporiadku. Ale počuli sme, že to medzi nimi už istý čas škrípe. Myslel som si, že ide o bežné problémy,“ hovorí nám sused z ulice. Škriepky medzi partnermi boli v obci verejným tajomstvom a o problémoch sa dopočula aj starostka. „Vedeli sme, že tí dvaja, v podstate už bývalí manželia, mali nejaké nezhody medzi sebou, ale vôbec som nepočítala s tým, že by to mohlo takto vyvrcholiť, to určite nie,“ vyhlásila pre TV Markíza prvá žena obce Pobedim Andrea Augustínová. Pred časom sa jej Ján aj osobne zdôveril. „Povedal mi, že jednoducho musí riešiť svoje manželstvo rozvodom, pretože ďalej sa nedá. Ani vo sne by mi však nenapadlo, že medzi nimi je to také katastrofálne,“ dodala starostka.

Dedina hore nohami

Všetci v obci zostali po zúrivom bodaní nožom šokovaní. „To, že zaútočila aj na malého chlapčeka, je nepochopiteľné. Nerozumiem, ako toto mohla jedna žena spraviť,“ krúti hlavou nad nepochopiteľným činom Renáty obyvateľka Pobedima, ktorá nechcela byť menovaná. „On mal stolársku dielňu a pracoval s drevom. Robil kvalitný nábytok na zákazky a vyzeralo to, že sa mu aj dosť darí. Ona bola trochu panička. Aspoň tak na mňa pôsobila, lebo sme sa spolu nerozprávali,“ dodala.

Renáta pochádzala podľa susedov z Česka a kvôli nemu sa presťahovala na Slovensko. V rodinnom dome spolu žili už niekoľko rokov. „Chodievali spolu aj do škôlky. Zvykli sme sa pozdraviť a prehodiť pár slov. Na mňa pôsobila vždy celkom príjemne, predsa len som viac komunikovala s ňou ako s jej mužom,“ hovorí nám ďalšia miestna žena s tým, že na Renáte si posledné dni pred jej krvavým útokom nevšimla nič zvláštne ani neprimerané.

 

Vyšetrovateľia Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trenčíne začali po incidente trestné stíhanie vo veci obzvlášť závažného zločinu vraždy v štádiu pokusu a vo veci prečinu ublíženia na zdraví. Neskôr Renátu Okresný súd v Trenčíne zobral do väzby. Urobil tak v jej neprítomnosti, keďže bola v tom čase hospitalizovaná, zranenia jej nedovoľovali zúčastniť sa na pojednávaní. „Sudca vzal obvinenú do preventívnej väzby pre dôvodnú obavu z pokračovania v trestnej činnosti,“ skonštatoval hovorca trenčianskych súdov Roman Tarabus a dodal, že Renátu po zotavení prevezú do väznice v Ilave. Čakajú ju ťažké chvíle, v prípade dokázania viny jej hrozí až dvadsať rokov za mrežami.

Už pracuje

Ján sa po ošetrení spolu so synom vrátil do obce. Miestni ich videli na prechádzkach. Desivých spomienok sa však, zdá sa, len ťažko zbavuje. „Teraz býva aj s malým u svojej sestry. Predsa len ho v tom dome asi stále prenasledujú hrozivé spomienky. Určite to chvíľu potrvá, kým sa z toho dostane a pôjdu bývať späť,“ prezradil nám mužov známy pod podmienkou anonymity. Hovorí o ňom ako o veľkom pracantovi, ktorý za prácou zvykol často vycestovať. „V poslednom čase som sa s Janom veľa nestretával. Robí stolára a stále bol odcestovaný, stále niečo niekde majstroval.“ Celú udalosť aj po týždňoch ťažko spracúva. „Neviem, či tým ľuďom zašvitorí v hlave, neviem to pochopiť. Teraz tie útoky nožom všade pribúdajú. Už sa človek bojí aj na ulicu vyjsť,“ zamyslí sa.

 

O Jánovej pracovitosti sme sa presvedčili aj na vlastné oči. Hoci má za sebou obrovský krvavý šok, už sa vrátil do stolárskej dielne. V čase našej návštevy pred jeho domom parkovala firemná dodávka. Pustili sme sa do reči s mužom, ktorý na nej jazdí. „Robí vstavané skrine aj nábytok na mieru. Dodávame mu dvere, prišli sme mu ich vyložiť,“ prezradí nám účel návštevy. Zakrátko príde aj Ján s obviazanou rukou. Navzdory zraneniam sa fyzickej práci nevyhýba a chlapom pomáha presunúť dvere z korby auta dnu do dvora. Do reči mu však veľmi nie je, k celej udalosti sa nechce vyjadrovať.

FOTO bývalých manželov v GALÉRII>>

Bodala aj Mečiarova poradkyňa

laženu Martinkovú označil bývalý premiér Vladimír Mečiar v deväťdesiatych rokoch za svoju „poradkyňu pre všetko“. Spájal ich dôverný vzťah, Mečiar podporoval Martinkovej umeleckú kariéru, počas ktorej sa prezentovala ako operná diva. Rodina Martinkovcov bola v období premiérovania Vladimíra Mečiara známa, manžel Karol sprivatizoval piešťanské kúpele. Blažena sa pohybovala v blízkosti vtedajšieho predsedu vlády a HZDS, ale po odchode z politiky, keď sa s manželom usadili v Rakúsku, trpela depresiami a paranoidnou schizofréniou.

Duševná choroba sa u nej naplno prejavila, keď dobodala mladšieho syna Filipa. Krvavú spomienku opísal neskôr na blogu - týmto spôsobom sa snažil vyrovnať s traumou. „Jednu noc v októbri 2000, keď som mal deväť rokov, mama vtrhla do izby. Z plných pľúc kričala: „Zomri!“ Prvé, čo som uvidel, bolo, že nad hlavou držala veľký kuchynský nôž a jej poskakujúci kríž na retiazke, keď priskočila k posteli,“ napísal. Spôsobila mu niekoľko bodných zranení a ako sa bránil, prišiel o prst.

Martinková sa neskôr ako 44-ročná obesila v sprche psychiatrickej liečebne. Tragédiám v rodine nebol ešte koniec. Jej starší syn Karol ako 35-ročný spáchal samovraždu tiež.


Tragédii by som zabránil: V čase vraždy Eriky sa pri mieste činu pohyboval ozbrojený muž

Prečítajte si tiež: