Má podobné schopnosti ako neporaziteľný Chuck Norris, ale nekrúži o ňom toľko vtipov. Iba sa zvykne žartovať, že Jean-Claude Van Damme a Chuck odjakživa súperia, kto urobí širšiu roznožku. Obaja ju hravo zvládnu medzi lanami, stromami či nákladnými autami, ale v tomto súboji víťazí Belgičan. Urobil údajne roznožku vo vesmíre medzi dvoma satelitmi, kým Chuck „len“ medzi dvoma lietadlami. Žarty bokom, fakt je, že rodák z bruselského predmestia dokáže veci fyzicky priam nemožné.

Rodičom záležalo na jeho pohybovom rozvoji. Otec ho zapísal na karate (neskôr získal aj čierny pás a titul majstra Európy), ku ktorému si neskôr pribral ďalšie bojové umenia ako taekwondo, kickbox, muray thai. Mama ho zas prihlásila na balet, čo mu na ceste k filmu výrazne pomohlo. „Balet je umenie a jeden z najťažších športov. Ak zvládnete balet, zvládnete hociktorý iný šport,“ vyhlásil Jean.

V 80. rokoch odišiel do Hollywoodu. Najskôr pracoval ako taxikár či vyhadzovač, napríklad aj v bare neskoršieho roznožkového súpera Chucka Norrisa. Zlomom v kariére bola rola v snímke Krvavý šport. Nominovali ho za ňu síce na Zlatú malinu, bol to však odrazový mostík pre kultové úlohy. Kickboxer, Dvojitý zásah, Univerzálny vojak, Živý terč či Timecop patria k akčným klasikám.

Žiaľ, hviezda Van Damma upadla, keď v 90. rokoch prepadol alkoholu a drogám. Návrat sa mu podaril až po niekoľkých rokoch a vyvrcholil oceňovaným filmom Expendables: Nezničiteľní 2, kde hral spolu s  hereckým výkvetom akčných filmov ako Arnold Schwarzenegger, Sylvester Stalone, Bruce Willis, Chuck Norris, Jason Statham či Jet Li.

Otec troch detí bol päťkrát ženatý, súčasnú manželku, kulturistku a fitnesku Gladys Portuguesovú si vzal dvakrát.