Moderná doba potrebuje moderných svätcov. Začiatkom októbra v bazilike stredotalianskeho mesta Assisi cirkev blahorečila mladého počítačového génia, ktorý v pätnástich podľahol leukémii. Carlo Acutis je tak už len na jeden krok od toho, aby ho vyhlásili za svätého. „Tento tínedžer využíval internet na služby zboru, snažil sa osloviť čo najviac ľudí. Používal ho zodpovedne, bez toho, aby ho celosvetová sieť zotročila,“ nešetril počas slávnosti obdivom kardinál Agostino Vallini. 

Horlivý kresťan

Príbeh chlapca je naozaj pozoruhodný, mladý život zasvätil informačným technológiám a šíreniu viery. Narodil sa talianskym rodičom v roku 1991 v Londýne. Hoci vyrastal v ateistickej rodine, prejavil nevšedný záujem o kresťanstvo.

Rodina sa onedlho vrátila do Milána a Carlos údajne už ako trojročný prejavil túžbu pravidelne chodiť do kostola, v siedmich si sám vybavil prvé sväté prijímanie, v jedenástich ho začali fascinovať eucharistické zázraky a zjavenia Panny Márie. Keďže bol mimoriadne zbehlý v počítačoch, vytvoril webovú stránku dokumentujúcu ich históriu.

Aktívneho chlapca si všimli predstavitelia vo Vatikáne, čo mu prinieslo nielen slávu v cirkevných kruhoch, ale aj ďalšiu prácu. Ochotne vytváral internetové stránky pre rôzne kostoly a kedykoľvek sa vyskytla príležitosť, šíril vieru v onlinovom svete. Medzičasom dostal prezývku Svätý patrón internetu, dokonca o ňom hovoria ako o „kresťanskom influencerovi“.

V GALÉRII si pozrite, ako vyzeralo Carlovo vystavené telo>>

V rozlete ho zastavila zákerná choroba. Najprv si rodičia mysleli, že ide o obyčajnú chrípku. Ťažkosti však pretrvávali, tak ho previezli do nemocnice. Diagnostikovali mu agresívnu formu leukémie, ktorej zakrátko podľahol. Matke Antonii ešte stihol odkázať, aby striehla na znamenia. „Pohľadaj v nebi Billyho, psa z môjho detstva, ktorého si nikdy nepoznal,“ povedala som mu vtedy.

Po určitom čase jej vraj zavolala známa a zverila sa jej so zvláštnym snom - Carlo v ňom v náručí držal Billyho. Žena pritom o rozhovore medzi matkou a synom na smrteľnej posteli nič netušila.

Blahorečenie

Chlapca na jeho želanie pochovali v Assisi, v Bazilike svätého Františka z Assisi. Obdivoval totiž tohto svätca a jeho prácu s chudobnými. V tom istom chráme sa konalo aj blahorečenie za účasti tritisíc ľudí vrátane chlapcových rodičov.

Matka Antonia pri tejto príležitosti povedala médiám, že Carlo úplne zmenil jej prístup k životu. „Vo viere som bola nevzdelaná a chcela som to zmeniť,“ opísala svoj návrat k cirkvi. Ako dodala, ľutuje, že nebola vzornou katolíckou matkou.

Počas ceremónie, ako je to v takýchto prípadoch zvykom, vystavili v bazilike chlapcovo telo. Mimochodom, na viacerých miestach odzneli informácie, že Carlove telesné pozostatky boli neporušené, čo sú iba fámy.

V GALÉRII si pozrite, ako vyzeralo Carlovo vystavené telo>>

Cestu k blahorečeniu mu otvoril pápež František, keď oficiálne potvrdil zázrak, ktorý prisudzujú Acutisovi. Išlo o zázračné uzdravenie sedemročného brazílskeho chlapca trpiaceho poruchou pankreasu v roku 2013. Brazílčan sa v modlitbách obracal na Carla o pomoc a prišiel do kontaktu s jeho tričkom.

Blahorečenie ľudí z 21. storočia je celkom ojedinelý jav, Acutis je prvý, ktorému sa ušlo takejto pocty. Nie je však najmladší. Primát držia dve portugalské deti, ktoré ako deväť- a desaťročné zomreli v roku 1917 počas epidémie španielskej chrípky. Tvrdili pritom, že sa im zjavila Panna Mária. Pápež ich blahorečil v roku 2019 a o dva roky ich dokonca vyhlásili za sväté. 

Aby aj Carla vyhlásili za svätého, potrebné je, aby mu dokladovali ešte jeden zázrak. 

Neporušené telo?

V súvislosti s blahorečením Acutisa kolovali informácie, že jeho telesné pozostatky po exhumácii zostali neporušené. Nie je to pravda, iba sa ich podarilo pomocou rôznych techník dokonale upraviť.

Chlapcovo telo vykopali ešte v januári 2019, teda trinásť rokov po smrti. „Po exhumácii na cintoríne v Assisi bolo telo v bežnom stave rozkladu, typickom pre posmrtný stav,“ uviedol biskup Domenico Sorrentino. „Keďže viaceré časti tela zostali anatomicky spojené, využili sa techniky bežne používané s cieľom vystaviť telá blažených a svätých pri všetkej úcte. Rekonštrukcia tváre pomocou silikónovej masky bola obzvlášť úspešná.“

Zrejme práve mimoriadne verná rekonštrukcia tváre sa podpísala pod vzniknuté fámy.

V GALÉRII si pozrite, ako vyzeralo Carlovo vystavené telo>>