Nešlo totiž o hocijaký vrak. Pomerne dobre zachované pozostatky lode zrejme pochádzajú z 18. storočia a skrývajú v sebe celý rad tajomstiev.

Vzácny objav

Julia Turnerová s osemročným synom Patrickom sa vybrali na pláž neďaleko mesta Jacksonville hľadať mušle. To, čo našli, ich na prvý pohľad fascinovalo - pätnásťmetrový kus dreva. „Najprv sme si mysleli, že je to oplotenie,“ vysvetlila Julia miestnym médiám. „Vzápätí sme si uvedomili, že to bude historický artefakt.“ Prekvapenie neskrýval ani jej syn. „Keď som sa na to lepšie pozrel, hneď som vedel - je to loď,“ porozprával osemročný chlapec.

Vzácny objav: Turisti na pláži obdivujú historický trup lode.
Vzácny objav: Turisti na pláži obdivujú historický trup lode.
Zdroj: profimedia.sk

„Boli fantastickí,“ pochválila objaviteľov vraku vo vyhlásení pre Fox News Tonya Creamerová z námorného múzea St. Augustine Light­house. Nie náhodou, ide naozaj o nekaždodenný objav. „Trup lode prežil dlhé roky vo vode a potom ho vyplavilo - je to veľmi, veľmi zriedkavé,“ vysvetlil televízii CBS47 Marc Anthony, majiteľ spoločnosti Spanish Main Antiques, ktorá už dvadsať rokov pátra po pozostatkoch lodí a hľadá v nich vzácne artefakty a mince. „Je to svätý grál vo svete vrakov.“

Čo sa teda podarilo objaviť? Na pätnásťmetrovom trupe sa zachovali medené príchytky, čo naznačuje, že celá loď zrejme bola obložená meďou. Našli sa aj drevené kolíky a kliny na starých drevených trámoch. Zaujímavé sú určite rímske číslice vyrezané do dreva. Niekoľko metrov od hlavného trupu sa našli ďalšie kusy dreva.

Záhady

Vrak z pláže preskúmajú vedci z viacerých organizácií a už v najbližších mesiacoch by mohol prezradiť prvé tajomstvá. Záhada je už to, ako sa pozostatky lode dostali na pláž Ponte Vedra. Vedci prišli s prvou hypotézou - vrak bol zakopaný v piesku pri pobreží a v dôsledku búrkovej aktivity ho vyplavilo na pláž. To by vysvetľovalo skutočnosť, že trup je stále v mimoriadne dobrom stave.

Pre každý prípad: Vedci lanami priviazali pozostatky lode, aby ich neodplavila vlna.
Pre každý prípad: Vedci lanami priviazali pozostatky lode, aby ich neodplavila vlna.
Zdroj: profimedia.sk

Ak je táto teória pravdivá, plavidlo muselo odpočívať v piesku poriadne dlho. Prvé odhady veku lode totiž naznačujú, že možno pochádza z 18. storočia. Hoci Tonya Creamerová sa domnieva, že je o niečo mladšia. „Ak sa na vec pozrieme z hľadiska štatistiky, plavidlo sa potopilo v 19. storočí - vtedy bola v tejto oblasti mimoriadne rušná vodná doprava,“ vysvetľuje. Všetko sú to zatiaľ predčasné špekulácie. „Budeme musieť urobiť veľa poznámok, náčrtov, pohrabať sa v mapách. Ak chceme zistiť, z ktorého obdobia a odkiaľ vrak pochádza, musíme brať ohľad na veľký počet detailov,“ dodáva vedkyňa.

Odborníci z námorného múzea St. Augus­tine Lighthouse chcú okrem iného vytvoriť 3D model lode, aby získali lepšiu predstavu, ako mohla vyzerať.

Hrozila katastrofa

Paradoxne, cenný objav mohol dopadnúť neslávne. Keďže drevený trup vyplavilo na územie, ktoré patrí štátu Florida, o jeho osude budú rozhodovať miestni úradníci. Tým však trvalo, kým sa rozhýbali, preto existovala reálna hrozba, že more pozostatky lode odplaví. Rovnako ako ich vyplavilo. Vedci preto spojili svoje sily, aby pozostatky plavidla odtiahli čo najďalej od oceánu. Nebola to jednoduchá úloha - trup nie je najľahší, navyše mohlo dôjsť k jeho poškodeniu. Skúšali to viacerými spôsobmi, ale úspech sa nedostavil. Nakoniec pristúpili k núdzovému riešeniu - lanami a kolíkmi pripevnili vrak k pevnine, aby ho prípadná vlna nedokázala odplaviť.

HMS Endeavour: Na tomto plavidle kapitán
James Cook absolvoval niektoré zo svojich slávnych plavieb. Počas americkej revolúcie britská armáda prevážala na lodi svoje jednotky do Nového Anglicka. V roku 1778 plavidlo zámerne potopili pri Rhode Islande, aby zabrzdili blížiacu sa francúzsku flotilu.
HMS Endeavour: Na tomto plavidle kapitán James Cook absolvoval niektoré zo svojich slávnych plavieb. Počas americkej revolúcie britská armáda prevážala na lodi svoje jednotky do Nového Anglicka. V roku 1778 plavidlo zámerne potopili pri Rhode Islande, aby zabrzdili blížiacu sa francúzsku flotilu.
Zdroj: profimedia.sk