Švédi sú známi svojím mimoriadnym ekologickým cítením. Drvivá väčšina z nich chce robiť všetko pre to, aby zachránila našu planétu. Nedávno sa objavilo slovo „flygskam“, čo znamená „hanba lietať“.

Znamená to, že s narastajúcou klimatickou krízou rastie vo Švédsku trend nelietať lietadlami, pretože emitujú príliš veľa oxidu uhličitého. Navyše, podľa odborníkov každý liter paliva spáleného a vypusteného v povetrí vo výške napr. 12 km má na prostredie oveľa horší vplyv, než liter paliva spáleného na zemi. Po „flygskam“ sa v tejto škandinávskej krajine objavilo najnovšie slovo „barnskam“. Čiže hanba mať deti.

Podľa mnohých Švédov sú deti
Podľa mnohých Švédov sú deti "neekologické".
Zdroj: Internet

Produkujú primnoho CO2

„Ak sa rodičia rozhodnú nemať dieťa, ušetria tým 58,6 ton emisií CO2 ročne,“ povedala americká vedkyňa Kimberly Nicholasová na seminári na švédskom ostrove Gotland. Z výpočtov Nicholasovej z Centra štúdií trvalo udržateľného rozvoja na univerzite v Lunde a kolegu Setha Wynesa vyplýva, že rok života dieťaťa produkuje toľko emisií oxidu uhličitého, koľko vyprodukuje každodenné vedenie auta počas 24 rokov. Podľa vedcov, existujúcou možnosťou zachrániť životné prostredie je plánovanie menších rodín. Švédska publicistka Hanne Kjöllerová v denníku Dagens Nyheter v tejto súvislosti napísala, že v boji o záchranu klímy je „lepšie hanbiť sa za menšiu rodinu, za menší počet detí“. Iný švédsky publicista zasa podstúpil vazektómiu (mužskú sterilizáciu) práve pre záchranu zemskej klímy. „Deti sú zlaté, milé, ale neekologické,“povedal po zákroku.

Švédi sa usilujú žiť v symbióze s prírodou.
Švédi sa usilujú žiť v symbióze s prírodou.
Zdroj: Internet