Vyšetrovanie smrti slovenského občana Jozefa Chovanca (†39) v Belgicku má samé zádrhely. Najprv to vyzeralo tak, že sa belgická polícia snaží prípad ututlať. Potom sa však na verejnosť dostali šokujúce zábery, na ktorých policajt kľačal na zadržanom Slovákovi. Podľa miestnych médií až 15 minút. Jeho kolegyňa zas bez hanby na mieste hajlovala. Verejnosť sa začala pýtať na to, či bol zásah polície voči očividne dezorientovanému človeku profesionálny a či takto má vyzerať ich práca. Rozbehlo sa ďalšie kolo vyšetrovania, ktoré začalo vyzerať sľubne. 

Hajlovala: Policajtka urobila toto nechutné gesto aj keď jej muselo byť jasné, že priestor je pod kamerami.
Zdroj: TASR, archív

Europoslankyňa: Vyzýva vládu, aby sa prípad začala zaujímať

Belgickým orgánom sa ako svedok prihlásil Roman Behúl, ktorý bol v tom istom lietadle. Mal sa zúčastniť na rekonštrukcii, ktorá mala byť pôvodne v januári 2021. Kvôli covidu ju však posunuli na jeseň. A čuduj sa svete, Behúl už medzi svedkami nefiguruje a rekonštrukcie, ktorá sa bude konať v pondelok a utorok sa nemá zúčastniť. Upozornila na to europoslankyňa Miriam Lexmann. "Chcem sa obrátiť na slovenskú vládu, aby sa zaujímala o tento proces. Je veľmi dôležité, aby ľudia dôverovali, že Slovenská republika urobila všetko pre to, aby sa urobilo spravodlivosti zadosť," vraví Lexmann. 

Týrali ho ako zviera: Ocko vstávaj! prosila dcérka Jozefa Chovanca pri nemocničnom lôžku

Svedok Behúl: Aký bol veľký, taký bol slabý a bezmocný

Slovák, ktorý cestoval z Belgicka v rovnakom lietadle, ako Chovanec, sa prihlásil ako svedok sám. Hovorí, že Chovanec nebol v lietadle agresívny a nekládol odpor. "Aký bol veľký, taký bol slabý a bezmocný," vraví Behúl. Opisuje, že Chovanec si sadol do prvej rady lietadla a keď ho letuška vyzvala, aby predložil letenku alebo vystúpil, tvrdil jej, že ju má. Neukázal ju však. "Mohli si ho preveriť, majú predsa zoznamy cestujúcich," myslí si Behúl. Na otázku, prečo by mal svedčiť, keď ide o postup polície na stanici, reguje s tým, že Chovanec nekládol odpor. Podľa neho pôsobil Chovanec skôr dezorientovane. 

Chceli to ututlať? Polícia ani prokuratúra v Belgicku sa už ku smrti Slováka nevyjadruje