Módny priemysel je zodpovedný za približne 10 percent emisií oxidu uhličitého. Znečisťuje vodu farbami na tkaniny, chrómom používaným pri čistení kože a pesticídmi používanými pri pestovaní bavlny. Módni giganti si to veľmi dobre uvedomujú, a preto najmenej dva z nich pristupujú ku kroku, ktorý pomôže chrániť životné prostredie.  Ako?

Second hand v luxusnom vydaní

Mnoho ľudí, medzi nimi aj celebrít, uznáva tzv. recyklovanú módu. Napríklad vojvodkyňa Kate je známa tým, že porušuje všeobecne zaužívaný zvyk dať si jeden kúsok len jeden raz. Obľúbené šaty či kostýmy vždy inovuje doplnkami, a jej počínanie je verejnosťou prijímané veľmi pozitívne.  

Módne značky Gucci a Levi´s si túto myšlienku osvojili. Kreatívny riaditeľ talianskej značky Alessandro Michele najprv vyhlásil, že módny dom nebude prichádzať s takým množstvom nových kolekcií, následne navrhol líniu vytvorenú z recyklovaných materiálov. A posunul sa ešte ďalej. Značka prináša na trh použité oblečenie. Nie je jediná. Rovnaký postup zvolil aj Levi´s, ktorý takto dáva oblečeniu druhú šancu. Obe značky nabádajú užívateľov, aby svoje oblečenie, ktoré už nechcú nosiť, nevyhadzovali, ale odovzdali do ich značkových second handov.

Ponuka s použitým oblečením značky Levi´s je zatiaľ dostupná len v USA.
Ponuka s použitým oblečením značky Levi´s je zatiaľ dostupná len v USA.
Zdroj: Internet

Druhá šanca

Gucci začal spolupracovať s platformou The RealReal, ktorá sa špecializuje na predaj už nosených odevných kúskov. Klienti si tam môžu odev kúpiť, ale aj predať. Príjmy z predaja určil Gucci na charitatívne ciele – za každý predaný kúsok na platforme bude zasadený jeden stromček.

Navyše, ten, kto svoje nosené oblečenie predá, dostane darčekový poukaz na ďalší nákup. Odovzdaný odev bude sčasti inovovaný, alebo, ak už nie je vhodný na nosenie, pôjde na recykláciu. Netreba pripomínať, že záujemci si môžu kúpiť takéto oblečenie "z druhej ruky“ za veľmi prijateľné ceny.  

Pokiaľ ide o značku Levi´s,  jej ponuka je nateraz dostupná len v USA, ale podľa prieskumu trhu je o užívané oblečenie záujem aj inde. Značka zdôrazňuje, že kupovanie odevu z druhej ruky napomôže zníženiu tzv. uhlíkovej stopy! Ak sa k týmto dvom módnym gigantom pridajú aj ďalšie, ochrancovia životného prostredia to určite ocenia!