Kauza českého premiéra Andreja Babiša a jeho finančných operácií cez daňové raje šokovala krátko pred parlamentnými voľbami celé Česko. Odhalili ho uniknuté dokumenty advokátskych kancelárií, ktoré zabezpečujú offshorový biznis, nazývané Pandora Papers. Nie je jediný, v dokumentoch sa spomína aj Tony Blair a stovky ďalších politicky exponovaných osôb, prevažne autokratov z Afriky či krajín bývalého Sovietskeho zväzu. O tom, ako z miliónov strán dokumentov overujú investigatívni novinári informácie, sa so známou českou novinárkou portálu Investigace.cz PAVLOU HOLCOVOU rozprávala JULIÁNA BIELIKOVÁ.

Čo sú Pandora Papers?

Je to únik asi 12 miliónov dokumentov zo 14 právnych kancelárií po celom svete. Takto sme pomenovali spoluprácu na medzinárodnom projekte novinárov. Spolupracovalo nás na tom viac ako 600 zo 17 krajín sveta.

Prípad Andreja Babiša ste riešili už v lete, keď sa vaši kolegovia chceli dostať na Britské Panenské ostrovy. Tam majú spoločnosti z Babišovej kauzy sídlo. Asi je to zdĺhavá a mravčia práca.

Aktívne sme začali s databázou robiť asi v januári. Ale o tom, že projekt existuje, sme sa dozvedeli pred rokom.

Akým spôsobom na uniknutých dokumentoch pracujete?

Overujeme podpisy, adresy, sledovacie čísla zásielok. Pracujeme s právnikmi, expertmi napríklad na tom, či akcia vydaná na Britských Panenských ostrovoch vyzerá tak ako tie v dokumentoch. Overovanie prebieha vo viacerých redakciách, takže si môžeme byť istí, že dokumenty nie sú falšované a že nám ich niekto neposlal s tým, že chce vyťahovať špinu na Andreja Babiša pred voľbami. To, čo tvrdí, je absurdné.

Akým spôsobom médiá spolupracujú?

Oslovilo nás Medzinárodné konzorcium investigatívnych novinárov ICIJ a prizvalo na spoluprácu. Máme dve platformy - jednu, kde sú dokumenty, a druhú, kde sa rozprávame o témach, na ktorých pracujeme. Čo sa týka kauzy Andreja Babiša, vznikla pracovná skupina, v rámci ktorej sme zverejňovali poznatky a poznámky aj to, čo nám ktorý expert okomentoval.

Čo doteraz odhalili Pandora Papers?

Ukázali, že svet offshorov je omnoho plastickejší, než to mohlo vyzerať po Panama Papers - to bol projekt spred piatich rokov. Offshore je naozaj celosvetový problém, ktorý sa netýka len jednej právnickej kancelárie v Paname, ale celého sveta. A tí, ktorí tento systém využívajú a často zneužívajú, nie sú bežní ľudia, ale práve mocní a bohatí.

Ukázalo sa, že často ide o politikov alebo ich príbuzných, ktorí sa snažili skryť majetok získaný možno nie úplne legálne, možno korupčne.

Tu treba povedať, že nie všetky operácie týkajúce sa offshorov sú nelegálne. Aj v Pandora Papers môžeme vidieť úplne legitímne využitie offshorov. Ale, samozrejme, ak tento systém využíva politik, treba to vnímať ako nejaký symptóm toho, že sa môže diať niečo zlé.

Kedy je využívanie systému offshore v poriadku?

Veľa miliardárov nakupuje nehnuteľnosti v Karibiku, teda potrebujú mať na mieste firmu. Alebo si kupujú jachtu a je tak­isto výhodnejšie, ak na to majú miestnu firmu, ktorá im ju aj zaregistruje. Ďalšou skupinou, ktorá offshore využíva, sú napríklad celebrity, ktoré chcú majetok skryť preto, aby ľudia nevedeli, v ktorom dome žijú, a nechodili ich tam očumovať.

V Pandora Papers sú údajne aj mená štyridsiatich Slovákov. Overujete, či ich aktivita je v poriadku?

Pracujeme na tom so slovenským tímom, ale z pochopiteľných dôvodov neprezradím viac, aby nebola ich práca narušená.

Prvým z veľkých príbehov, ktoré ste zverejnili, je Andrej Babiš. Reagoval na podozrenia?

Musel, pretože sa ho na to pýtali iní politici v televíznych debatách. Nám na otázky, ktoré sme mu posielali pred zverejnením, nereagoval. Preto jeho priamu odpoveď nemáme.

Ak to správne chápem, využil nejaké offshorové firmy na to, aby nakúpil majetky na francúzskej Riviére a pôvod týchto peňazí nie je tak úplne jasný. Je to tak?

Ide tam o to, že vyvinul extrémne úsilie na to, aby skryl, že on je majiteľom pätnástich miliónov eur, ktoré sám sebe cez offshore štruktúru požičal na nákup nehnuteľností na juhu Francúzska. Na pôvod tých peňazí sa musíte spýtať Andreja Babiša. Je to jedna z otázok, na ktoré nám neodpovedal.

Pandora Papers je už niekoľkým únikom materiálov o offshore systéme. Zareagovali na tento problém vlády alebo nadnárodné organizácie a snažia sa ho riešiť alebo si pred ním zatvárajú oči?

Je niekoľko organizácií, ktoré sa snažia tento problém riešiť, napríklad Tax Justice Network. Rieši sa to aj na politickej úrovni, je to však veľmi komplikované, pretože hovoríme o globálnom probléme. Nestačí, že sa dohodne dvadsať vlád, musia sa dohodnúť takmer všetky na svete, aby nejaké zmeny naozaj začali fungovať.

Váš kolega sa pokúsil dostať na Britské Panenské ostrovy, ale nevpustili ho tam. Čo to hovorí o tej krajine?

Britské Panenské ostrovy sa pravidelne v rebríčku Tax Justice Network umiestňujú veľmi vysoko, čo sa týka anonymity ľudí, ktorí tam zakladajú firmy. Túto anonymitu berú až tak vážne, že do krajiny ani nepúšťajú novinárov.

Myslíte si, že na kauzu Andreja Babiša voliči nejako zareagujú?

Nie som sociológ ani politológ, ale myslím si, že Babiš má dosť lojálnych voličov. Čiže nemám pocit, že by to výrazne ovplyvnilo výsledok volieb.

Čo odhalili Pandora Papers?

Dokumenty uniknuté z právnických firiem obsahujú obrovské množstvo mien, novinári sa zatiaľ zamerali na tie najzaujímavejšie. Vyplynulo z nich napríklad, že britský expremiér Tony Blair s manželkou ušetrili vďaka nákupu offshorovej firmy vlastniacej dom, o ktorý mali záujem, 12-tisíc libier na dani. Dokumenty odkryli, že rodina azerbajdžanského prezidenta a vládcu Ilhama Alijeva vlastní veľké množstvo nehnuteľností v Londýne cez offshorové spoločnosti. Problémy má aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý takisto nakupoval cez offshorové firmy. Vraj preto, aby sa ochránil pred proruskými silami. Medzi menami v dokumentoch figuruje aj 40 Slovákov. Investigatívne centrum Jána Kuciaka zatiaľ zistilo, že je medzi nimi právnik Martin Bachleda, ktorý je stíhaný v kauze Mýtnik 2. Podľa centra držal akcie maltskej verzie firmy Allexis počas celého obdobia, ktorého sa týka vyšetrovanie kauzy Mýtnik. Cez ňu sa podľa výpovedí svedkov prali peniaze z biznisu s finančnou správou.

Zámoček na Riviére

Český premiér Andrej Babiš sa ocitol na zozname z Pandora Papers spolu so šejkmi a s africkými autokratmi. Podľa servera Investigace.cz z uniknutých dokumentov vyplynulo, že Babiš, ktorý sa sám označoval za bojovníka proti offshorovým spoločnostiam, ich sám využíval. Cez ne si v reťazci poslal asi 15 miliónov eur, ktoré sa tvárili ako pôžičky, a kúpil si zámoček Bigaud a ďalšie nehnuteľnosti na francúzskej Riviére. Aj preto, že francúzske daňové právo umožňuje znížiť základ dane o pôžičku použitú na nákup nehnuteľností, sa majú Babišovým nákupom venovať miestne orgány. Aspoň to oznámil na Twitteri francúzsky minister financií Bruno Le Maire.

Babiš tvrdí, že je to len predvolebná špina. Informácie sa totiž objavili krátko pred parlamentnými voľbami u našich západných susedov.

FOTO v GALÉRII

Čo je to offshore?

Ide o firmy zakladané v takzvaných daňových rajoch. Tie majú veľmi nízke, až minimálne daňové zaťaženie, čo láka najmä veľké korporácie s obrovským obratom, aby sa vyhli plateniu vyšších daní v krajinách, kde majú hlavnú časť svojej činnosti. Zároveň vo väčšine daňových rajov zákony danej krajiny zabezpečujú anonymitu pre majiteľov či akcionárov spoločností, keďže nemajú žiadne verejne dostupné obchodné registre. Tým umožňujú firmám a ľuďom utajiť majetok, zakryť jeho pôvod alebo dokonca prať takzvané špinavé peniaze. Medzi najznámejšie daňové raje, ktoré poskytujú vysoký stupeň anonymity, nekontrolujú činnosť spoločností a zároveň zdaňujú nijako alebo len malým paušálom, patria Britské Panenské ostrovy, Kajmanie ostrovy, Belize či Bahamy.