Manželka ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského od februára, kedy Rusko zaútočilo na jej domovinu, robí všetko pre to, aby podporovala svojho muža i iné rodiny. Pre britský denník priznala, že vojenský konflikt je pre ňu čas odlúčenia, smútku a túžby po kompletnej rodine. Od momentu, kedy vybuchla vojna, sa s manželom videla možno raz. „Nevidím možnosť, že by sme sa mohli stretnúť,“ konštatovala smutne.

Olena Zelenská svojho manžela bezvýhradne podporuje.
Zdroj: Getty Images

Úžasné deti

Olena Zelenská spomenula, že keď vypukla vojna, vyvinula maximálne úsilie, aby nepodľahla pochmúrnym náladám. Chcela tak dodať odvahu deťom, i občanom krajiny. „V prvý deň vojny som sa stále usmievala, snažila som sa, aby moje deti na mne nezbadali paniku,“ povedala s tým, že dve ratolesti, ktoré má s Volodymyrom Zelenským, Oleksandra a Kyryl, sú už štyri mesiace len s mamou.  Všetci sa v rámci možnosti prispôsobili vojenskej realite. „Deti sa zachovali úžasne. Zvyčajne im všetko musím miliónkrát opakovať, ale od prvého dňa ruskej agresie robili všetko, o čo som ich poprosila, rýchlo a bez protestov. Potom nastúpilo dlhé obdobie čakania. Pozerali sme správy a čakali na telefón. Televízor bol nonstop zapnutý,“ opísala situácia Olena Zelenská.

Manželov Volodymyra a Olenu rozdelila vojna.
Zdroj: instagram//olenazelenska_officia

Žiadna hanba

Prvá dáma Ukrajiny tiež prezradila, že od 24. februára videla svojho manžela možno raz.  To preto, lebo prezident má mnoho povinností, stretáva sa s politikmi i s predstaviteľmi rôznych štátov. „Dúfam, že čoskoro sa budeme môcť vídať častejšie, ale teraz takú možnosť nevidím,“ zverila sa. Ako uviedla, vojnové časy sú pre jej krajanov dvojnásobne ťažké. Ozbrojený konflikt a k tomu sa pridružujúce psychické problémy, kvôli ktorým však nezvyknú vyhľadávať špecialistu. „Ukrajinci nie sú zvyknutí hľadať pomoc u psychológov či psychiatrov. Máme tendenciu ignorovať úzkosti a depresie. Musíme to zmeniť a presvedčiť ľudí, že vyhľadať pomoc nie je ani hanba, ani ich chyba, ani ich zlyhanie. Je potrebná masívna kampaň, aby zmenili stereotypy v myslení,“ uzavrela pre The Guardian Olena Zelenská.

Manželov Zelenských svojho času prijal princ William a jeho manželka vojvodkyňa Kate. Mimochodom, obaja sa angažujú v kampani za duševné zdravie, Kate dokonca priznala psychické problémy. Možno pomôžu prvej dáme Ukrajiny presvedčiť jej krajanov, že vyhľadať pomoc psychológa nie je hanba.
Zdroj: Getty Images

Viac fotografií prvej dámy si pozrite v GALÉRII.