Vladimír Putin na pondelkovej videokonferencii oznámil, že aj on konečne podstúpi očkovanie proti koronavírusu. Na rozdiel od iných štátnikov však bez prítomnosti kamier, v bližšie neurčený čas a nešpecifikovanou vakcínou. "Určite do konca dnešného dňa (23.3.)," uviedol jeho hovorca Dmitrij Peskov s tým, že lekári vykonajú zákrok podľa jeho harmonogramu. "Nebude to verejná udalosť. Prezidentovi sa takéto praktiky nepáčia," dodal Peskov a na pochybnosti, či sa tak vôbec stane reagoval: "Budete musieť veriť jeho slovu."

Cieľom je kolektívna imunita

Ako píše server RBC, Putin sľúbil, že použije niektorú z troch domácich látok. Sputnik V, EpiVacCorona alebo CoviVac. „Ruské vakcíny sú absolútne bezpečné a spoľahlivé," uviedol 68-ročný šéf Kremľa a presvedčivo doplnil: "Žiadne zahraničné látky nevykazujú taký vysoký stupeň ochrany." Aby motivoval váhajúcich zdôraznil, že očkovanie je cesta ku kolektívnej imunite a umožní krajine vymaniť sa z prísnych pandemických obmedzení.

Stále málo

Hoci vyše 144 miliónové Rusko má k dispozícii už tri vlastné vakcíny a s masovým očkovaním začalo už v polovici januára, doteraz dostalo obidve dávky len zhruba 4,3 milióna občanov. Podľa domácej tlače za to môže aj vysoká miera nedôvery v očkovacie programy. Pravdepodobne to je dôvod, prečo sa Vladimír Putin rozhodol zákrok podstúpiť.

Viac fotografií v GALÉRII ►►►

Podľa aktuálnych štatistík bolo doteraz v Rusku celkovo registrovaných takmer 4,5 milióna prípadov koronavírusu a od začiatku pandémie zomrelo 95 818 ľudí.