Bývalý americký prezident Donald Trump z Republikánskej strany stále trvá na tom, že vojenský konflikt na Ukrajine by dokázal urovnať za 24 hodín. A to v takom prípade, že by bol opätovne zvolený do úradu v Bielom dome. Exprezident to povedal na výročnom zjazde amerických konzervatívcov vo Washingtone. Trump vraví aj to, že tretej svetovej vojne by zabránil "veľmi jednoducho".

„Chcem vás uistiť, že to nebude ťažká úloha. Je to možné zvládnuť za 24 hodín, pokiaľ ľudia vedia, čo majú urobiť,“ vyhlásil exprezident na zjazde. Ako to však urobí? To Trump odmietol špecifikovať a neprezradil ani v čom spočíva jeho plán a aké konkrétne kroky by podnikol.

Potrebujem k tomu moc

„Nepoviem vám to, protože by som tým pravdepodobne prišiel o možnost uskutočniť to. Aby som to mohol spraviť, musím byť prezidentom, potrebujem k tomu mať úrad a moc. Bude to však uskutočnené do dvadsiatich štyroch hodín. Znova opakujem, že k vojne by nikdy neprišlo keby som bol prezidentom,“ zdôraznil Trump.

FOTO NÁJDETE V GALÉRII

Donald Trump bol vo funkci hlavy Spojených štátov amerických v rokoch 2017 až 2021. Vo voľbách v roku 2020 ho však porazil demokratický kandidát Joe Biden. Trump ohlásil vlani v novembri svoju ďalšiu kandidatúru za prezidenta v roku 2024 a naďalej tvrdí, že voľby v roku 2020 mu "ukradli" v dôsledku rozsiahlych volebných podvodov. Za Republikánsku stranu však hodlá kandidovat tiež floridský guvernér Ron DeSantis.